Jump to content

Road trip - Stelvio Pass


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

Merge cu CI-ul. Daca apari cu BI dormi in vama :)

Sau pasaport daca exista (eventual sa il ai daca cumva dai de vreun vames carcotas)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • c6t9

    13

  • cata5maj

    13

  • exO2Driver

    12

  • PH-11-WRC

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai ar fi cam asa-paris-besancon-neuchatel-si de aici dumnezeu cu mila...

intrebare,la elvetieni merge cu buletinul,nu?

sau imi poti propune tu un traseu pitoresc paris-stelvio-insbruck.ce zici?

brgds

nu te risca ca risti sa ramai pe acolo. eu am vrut anul asta sa intru doar cu CI si prietenul meu din germania la care stateam mi-a zis sa nu ma duc ca la intrare de regula nu se uita la tine deloc. insa la iesire daca controleaza nu ai voie cu CI si risti sa ramai acolo. acuma, sincer, nu mi se pare chiar o problema, mai rau era invers.

oficial iti trebuie pasaport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata5maj:

Neaparat, dar neaparat sa mergi in Livigno care e la vreo 1-2 ore de mers de Bormio. De ce? Localitate duty free: preturi mici la benzina, haine, alcool, tigari etc. E o localitate superba la 1800m altitudine, dar ai vama si la intrare si la iesire, ca atare atentie la cat cumperi de acolo. E pe traseul Bormio-Bernina Pass-St. Moritz.

Mie mi-a placut mai mult decat Bormio sau St. Moritz.

Accesul in Elvetia se face doar pe baza de buletin incepand din 2009, Elvetia are o conventie in acest sens cu UE.

Daca ai masina cu numar romanesc s-ar putea sa te sicaneze, noi am avut una inchiriata.

Ca parere personala: traseul ales mi se pare foarte lung si obositor, in plus tine cont ca in Alpi viteza de deplasare este foarte redusa deoarece drumurile sunt inguste, se circula incet, nu se depaseste si vei vedea multi biciclisti. Daca vei vedea si bicicliste o sa-ti placa si mai mult si vei merge si mai incet:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Mi-a sarit in ochi acest topic exact in dimineata asta cand imi faceam vizita obisnuita pe forum, sper sa ajung si eu pe acolo cat de curand adica in toamna asta.

Deocamdata urmarim topicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali devill,traseul ar fi cam asa:

1.Neuchatel-Kerzers-Berna-Thun-Interlaken-Meiringen-Furkapass(senzational)-Andermatt-San Gotthard tunell-Bellinzona...de aici ai 2 posibilitati

a.Bellinzona-San Bernardino pass-Thusis-Savognin-Sankt Moritz-Tirano-Bormio.Aici totalul Neuchatel-Bormio este 539km

b.Bellinzona-Lugano-Porlezza-Morbegno-Sondrio-Tirano-Bormio.Aici e un pic mai scurt-478 km,dar filmuletul urmator cred ca te va ajuta mult sa iei o decizie:

2.

a.Bormio-Stelvio pass-Stelvio-Malles-Pfunds-Landeck-Innsbruck(204 km)

b.Bormio-Stelvio pass-Stelvio-Merano-San Leonardo-Passo del Rombo-Solden-Oetztall-Innsbruck(262 km)

La elvetieni merge si cu buletinul,dar mai bine sa ai pasaport.Oricum se uita fff ciudat,probabil o sa te controleze,eu am patit-o in 2008.De asemenea nu uita de vigneta,e jale la astia...este doar pe un an si costa in jur de 28E.

Dercos,multumesc pentru informatii.Stiu ca traseele sunt lungi,dar nu sunt batute in cuie,o sa ma orientez si la fata locului in functie de timp.Sper sa nu pierd timp mult cu biciclistele :)

M-ar ajuta mai multe informatii referitoare la cazare...nu stiu cum sa fac:sa caut la fata locului sau sa-mi rezerv din Romania..voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tare este link-ul,dar am dvd-ul aniversar top gear si am invatat filmarea pe de rost...e clar!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata5maj:

Daca traseul nu e batut in cuie te poti orienta la fata locului.

Eu am rezervat din timp loc, dar am stat in Livigno. Vara chiar daca sunt turisti, Alpii nu sunt atat de aglomerati ca iarna. Cazare gasesti cam peste tot.

Ca si la noi week-end-ul este destul de aglomerat si pe sosele si in statiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai multe detalii referitor la cazare!Ai stat la hotel sau pensiune?Eu am cautat in mai multe locuri,dar am gasit niste scoruri... :hainoroc: .Sunt convins ca sunt foarte multe pensiuni unde preturile sunt rezonabile,dar nu gasesc nimic pe net...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit astazi o oferta de cazare cat de cat rezonabila in zona Sankt-Moritz: http://www.hotelswiss.com/

Pretul este de 380E/2 pers/5 nopti/mic-dejun inclus.Ma incanta pozitia in care se afla localitatea,pentru ca imi permite sa fac traseele enumerate un pic mai sus fara a parcurge sute de km pe zi.Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta buna pentru Stelvio pe care am gasito eu a fost sa ma cazez in Fiss Austria la sfarsitul lui Iulie , un apartament 2 camere cu 50 euro/noapte. De acolo pana in Bormio sunt 118 km. Un drum pe care sa il pot face intro zi fara sa ma grabesc si sa ma intorc prin Umbrail Pass(Elvetia). Este aproape si de Samnaun(zona libera)- 39 km si de Innsbruck- 91 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cazarii...o sa stau 7 zile in Livigno intr-un apartament de 2 camere.De aici voi putea face aproape toate traseele enumerate pe pagina precedenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stelvio...pur si simplu fabulos,mult peste Transfagarasan in opinia mea...

post-20522-1281467256_thumb.jpg

post-20522-1281467262_thumb.jpg

post-20522-1281467268_thumb.jpg

post-20522-1281467273_thumb.jpg

post-20522-1281467281_thumb.jpg

post-20522-1281467287_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai reusit sa faci acele poze ca Sambata era blocat drumul

jos era ok dar sus

:offtopic: zapada...

P.S. scuze dar acum vad data......asa este inainte cu 7 zile a fost OK, a trecut un prieten cu bicicleta pe acolo.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra-adevar,la 4 zile dupa ce am fost pe Stelvio a nins si in Livigno la 1813 m,imi inchipui ca la 2760 m a fost zapada serioasa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic pentru Stelvio: dar avand in vedere ca pentru max 3 ore nu trebuie ratate Gavia si Mortirolo :) iata 3 poze

post-45538-1281469518_thumb.jpg

post-45538-1281469561_thumb.jpg

post-45538-1281469787_thumb.jpg

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase sunt si Fluela,Bernina,Albula,Maloja.Foscagno...peisajele sunt superbe!

post-20522-1281470144_thumb.jpg

post-20522-1281470149_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norocosilor ce vreme frumoasa !! Eu am fost pe 29 iulie si la urcare pana pe la 2400 m a plouat de nu vedeam mai mult de 10 m in fata si de acolo in sus ningea si vizibilitatea era si mai mica. Sus nu am stat prea mult pentru ca deja zapada se depunea si eu eram, normal, cu cauciucuri de vara. La coborare dupa ce am iesit din zapada si ceata se mai vedea cate ceva.

post-31274-1281518720_thumb.jpg

post-31274-1281518732_thumb.jpg

post-31274-1281518751_thumb.jpg

post-31274-1281518761_thumb.jpg

post-31274-1281518777_thumb.jpg

post-31274-1281518804_thumb.jpg

Modificat de lucrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar,ai ce sa vezi si nu stai cu grija ca rupi masina in gropi......ft frumoase peisajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si putin Fluelapass la 2383 m in Elvetia in drum spre Davos! Cu toate ca ajunge la aprox 2400 asta e de "plimbare" fata de Stelvio care e mai mult o "catarare auto"

post-31274-1281519755_thumb.jpg

post-31274-1281519761_thumb.jpg

post-31274-1281519775_thumb.jpg

post-31274-1281519783_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricand, cand nu se mai este sigur :( vezi pozele...

post-45538-1281535481_thumb.jpg

post-45538-1281535486_thumb.jpg

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , eu asi vrea sa parcurg traseul undeva pe 5-6 septembrie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am fost anul trecut undeva dupa 15 septembrie. Era vara sa spunem.Nu am vazut urma de zapada.

Recomand un traseu mai lung. Dolomitii in italia -cam 4-5 pasuri pe o raza de 2-300km

Stelvio si apoi pasurile din elvetia care iar sunt superbe. Recomand in elvetia furka si continuarea cu grimsel.

Chiar daca va fi considerat reclama recomand iubitorilor de sosele alpine siteul si forumul alpineroads.com. Gasiti pe google si au o gramada de informatii despre Alpi.

Sunt 95% motociclisti dar informatiile sunt calde.

Pentru alte informatii va ajut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , ma intereseaza ce taxe de drumuri trebuie platite in elvetia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atti206,daca vei merge numai pe drumuri nationale nu trebuie sa platesti nimic.In cazul in care alegi sa folosesti autostrazile,trebuie sa cumperi vigneta care la elvetieni se emite numai pe un an intreg si costa 28E!Oricum,merita din plin,Elvetia e o tara superba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!