Jump to content

Road trip - Stelvio Pass


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

Nu este o caracterizare facuta de mine ci de catre cei de la Top Gear acum ceva vreme.

As vrea sa merg intr-un road trip spre aceasta trecatoare magnifica din Alpi intr-un weekend ( + 1sau 2 zile ) din luna iunie. M-am gandit sa deschid acest topic deoarece este sezonul estival cand toata lumea se gandeste la mici excursii si momente memorabile.

Astept si parerile colegilor care dori sa mearga pentru a face o coloana in aceasta mini excursie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • c6t9

    13

  • cata5maj

    13

  • exO2Driver

    12

  • PH-11-WRC

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand exact si pe ce ruta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam si eu ceva peste 2-300 cai si o suspensie sport veneam sa testez curbele alea :) ... Distractie placuta celor care merg e super ca locatie (am vazut si eu episodul de la Top Gear ;) )

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul exact nu l-am stabilit dar ideal ar fi : Romania - Ungaria - Austria - Elvetia ( Davos ) - Italia ( Livigno - este si zona tax free pentru parfumuri, tigari si electronice ) si de aici retur. Trecatoarea este pe drumul dintre Livigno spre Davos din cate am observat eu.

Ca si perioada am spus ideal ar fi unul din weekend-urile din luna iunie eventual cat mai repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WE-ul viitor ar fi ideal la noi(e sarbatoare si avem 4 zile libere), eu de pe la Innsbruck pot sa ma atasez, daca ai de gand sa innoptezi prin Tirol atunci ar fi o iesire de o zi tura de Italia si Elvetia.

Astept propuneri!

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

damn, suna tentant si noi vrem sa-l facem. totusi un week-end, tianand cont ca plec din bucuresti, inseamna clar o zi in plus la dus macar si una la intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f tentant... si e superb acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propun urmatoarea Ruta de o zi, Innsbruck-Davos-Innsbruck, in total in jur de 550 km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine ar fi ideal intre 11-14 iunie dar sant flexibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pacat ca nu ma pot multiplica in perioada aia :(

dar numai noi 2-3 am merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmuletul cu Stelvio Pass il puteti urmari aici :

.

Distractie placuta celor care merg :blink:

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar numai noi 2-3 am merge?

Nu stiu cine mai este curios, din partea mea putem amana si pe iulie, daca ar fi mai multi doritori care ar veni mai degraba in iulie atunci am putea combina muntele cu marea, noi in iulie avem rezervat la Jesolo, cine vrea, poate veni Tirol-Stelvio Pass-Jesolo/Venetia, cu rezervarile va pot ajuta si in Tirol si la mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar as vrea sa mergem. in week-end-ul ala sunt ocupat si urmatorul. tirol chiar il vizam in vara asta, sa vedem insa daca si pot, nu depinde numai de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Hmmm, suna interesant doar ca noi cei din Bucuresti mai avem ceva de pedalat pana la iesirea din tara, pe cand tu din Timisoara ai iesit fara prea multa oboseala :coolpics:

am sa urmaresc threadul sa vad care se mai aboneaza si daca se arata doritori poate o facem

Off Topic

PH11WRC, te-am vazut astazi pe undeva pe langa fosta Trafic Greu, venind dinspre Ghencea. Nice car :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, trebuie sa te "dezamagesc", de loc sant din Timisoara, de trait traiesc de 20 de ani langa Innsbruck, in inima Tirolului! :icon_thumright:

Pana la Stelvio Pass fac cam o ora buna, teoretic pentru mine e binevenita excursia la orice WE, eu ma adaptez conditiilor puse de voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alo, sefu, schimba timisoara atunci, ca m-ai dezamagit si pe mine :icon_thumright:. bine, tot o zi pun pe drum.

deci avem oameni peste tot :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Din pacate nu pot schimba, cand m-am inregistrat aici no mers numa cu orase din Ro, asa ca o trebuit ca navetist sa ma inregistrez timisorean, ma gandeam ca numerele ma tradeaza!

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt dispus in orice weekend din iunie sa mergem in functie de cati vor dori sa mearga si cand anume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat si eu dar pe undeva in august. As propune si cateva ture Nurburgring.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, o mare rugaminte am, un bun prieten de-ai mei se afla astazi in Venetia, dupa un lung drum cu motorul pana in Portugalia, se intoarce spre casa. I-am zis de acest traseu minunat insa nu gasesc nicaieri o ruta concreta inspre aceasta trecatoare. E innebunit ca vrea sa ajung acolo insa nu stie cum. Imi poate da cineva exact unde tre sa ajunga?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Venetia trebuie sa mearga pe urmatoarea ruta;

Venetia-Verona-de la Verona s-o ia spre Innsbruck-iesire de pe autostrada Bozen(Bolzano)-Meran- de la Meran sa tina spre Elvetia si ajunge pe Stelvio!

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!