Jump to content

Road trip - Stelvio Pass


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

eu cred ca am sa merg miercuri sau joi saptamana viitoare dar nu sunt 100% sigur , daca are cineva drum pana la viena e mai devreme pt ca masina e acolo din cauza unor zenzori la motor defecti si sunt pieton pana atunci

de abia astept sa mi conduc octavia din nou, franele fata si suspensia sunt putin imbunatatite sa fi vazut fata austriecilor cand am lasato acolo

insa cum deja stiti toti rolul principal il are soferul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • c6t9

    13

  • cata5maj

    13

  • exO2Driver

    12

  • PH-11-WRC

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa ai parte de vreme buna si sa te distrezi pe cinste. In legatura cu faptul ca suntem oaia neagra a Europei nu sunt de acord.

Tocmai ce m-am intors dintr-un un tur al Europei (16 zile si 9 tari ) si pot sa spun ca nu am fost tras decat o data pe dreapta la vama. Unde ? La intrarea in Lichtenstein( deh paradis fiscal ). De ce ? Stupoare : sa-mi spuna ca trebuie sa cumpar vigneta si ca imi recomanda sa cumpar de la ei ca autostrada incepe imediat dupa Vaduz ( capitala ).

Deci nu cred ca suntem vanati vorbind la modul general ci depinde de la o situatie la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa merg si eu pe acolo, dar pot ajunge doar pe la sfarsit de septembrie inceput de octombrie. A fost cineva in perioada aia? se mai poate merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa pun si eu cateva poze facute vara trecuta, din alea multe-multe pe care le-am facut cu draga mea Hasi.

Anul viitor urmeaza Stage2, dupa ce-mi remapez noul A3 de la 140 la 180 PS ;) Asadar:

ssa40047ms2.th.jpg ssa40048ou1.th.jpg ssa40055kb2.th.jpg ssa40056eg1.th.jpg

ssa40057tj1.th.jpg ssa40061fk6.th.jpg ssa40067hl9.th.jpg ssa40076gr6.th.jpg

Stop dreaming, start living.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu planificat pasul acesta printre multe altele din elvetia si austria. Sper sa tina vremea cu mine pentru ca voi ajunge la sfarsitul lui septembrie acolo.

A mai fost cineva in perioada aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, EU!!!

De 20 de ani incoace am prins in fiecare an sfarsitul lui septembrie in Austria(nu departe de Elvetia) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca e deschis si se poate trece.cum e in acea perioada?ai avut cauciucuri de iarna sau doar lanturile in portbagaj?nu sunt lamurit inca in legatura cu acest aspect. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe la sfarsitul lui septembrie ar trebui sa fie deschis, oficial se inchide la inceputul lui noiembrie. Inainte de a pleca de-acasa te sfatuiesc sa arunci un ochi AICI sa stii ce te asteapta. Personal as lua pentru orice eventualitate lanturile cu mine.

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai parte de vreme buna si sa te distrezi pe cinste. In legatura cu faptul ca suntem oaia neagra a Europei nu sunt de acord.

Tocmai ce m-am intors dintr-un un tur al Europei (16 zile si 9 tari ) si pot sa spun ca nu am fost tras decat o data pe dreapta la vama. Unde ? La intrarea in Lichtenstein( deh paradis fiscal ). De ce ? Stupoare : sa-mi spuna ca trebuie sa cumpar vigneta si ca imi recomanda sa cumpar de la ei ca autostrada incepe imediat dupa Vaduz ( capitala ).

Deci nu cred ca suntem vanati vorbind la modul general ci depinde de la o situatie la alta.

Am facut in 7-11 august un tur de 5 zile (in mare itinerarul a fost Cluj-Budapesta-Viena - Otztal - Stelvio - Santa Maria - Vaduz - Lindau - Munchen - Salzburg - Viena - Budapesta - Cluj ) cu accent pe Otztal, Stelvio Pass si Bodensee, restul fiind doar puncte de tranzit.

Nici in Elvetia nu ne-au controlat la intrare (e drept ca am intrat prin Umbraill pass, in Santa Maria) nici in Licthenstein nu ne-au oprit. In Elvetia am mers doar pe drumuri nationale, am evitat autostrada pentru ca vroiam sa savuram peisajul. Am fost opriti doar de o pana de cauciuc (a cedat valva si am cam facut praf cun conti sport sp2 nou :) ) pe autostrada in Germania imediat dupa Chimsee si de vamesii de la Bors. In rest am oprit doar unde am dorit noi...

Stelvio Pass merita facut. Am prins duminica o zi superba, soare, vizibilitate buna, marmote etc. etc.

Ca si o recomandare, daca mergeti dinspre Austria (Pfunds), lasati-va ~2 ore in plus sa urcati pana in Samnaun. (la intersectia cu B184 o luati la dreapta spre Elvetia (St.Moritz parca e indicatorul), dupa ~ 3 km este indicator din nou spre dreapta cu duty free, si se continua ~ 15km pe drumul ala). Drumul este spectaculos (tunele sapate in stanca, drum de munte) si in plus, sus ai zona duty-free. Motorina a fost ~0.76 euro/litru si benzina 98 ~ 0.85 euro. Asta la o benzinarie BP. Plus de asta, pretul la parfurmuri, tigari si alcool este mic, fara accize si taxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo 4 ani am facut si eu aceasta trecatoare, este intr-adevar bestiala! Parerea mea este ca e mai spectaculos facuta dinspre Austria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pun si eu niste poze de asta vara. Drumul in sine este o provocare. Cand mai ai si inca 4 persoane in masina + bagaje pentru concediu devine...

Mi-a placut mult si versantul sudic, spre Bormio, l-am facut in coborare. Sunt niste tuneluri de o singura banda si cu ceva curbe...o placere sa te intalnesti pe la mijloc cu masini care urca :D

200807211741.th.jpg

200807211748.th.jpg

200807211801.th.jpg

200807211804003.th.jpg

200807211805002.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca au mai asfaltat niste portiuni de cand am fost eu. Bravo lor, pe partea cu Elvetia era destul de rau drumul. Ma rog, "rau" pentru ce vezi acolo; pentru cum e la noi, mai multe ar trebui sa fie asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut din Austria in Italia si am urcat pe Stelvio apoi am intrat in Elvetia prin pasul Umbrail. Acesta din urma este prost asfaltat in mai multe zone. Dar se lucra.

Pe stelvio se lucra la latirea soselei in unele locuri si construirea parapetilor laterali.

De nota 10 pentru ei nota 1 pentru noi. Suntem vai de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu niste poze de asta vara. Drumul in sine este o provocare. Cand mai ai si inca 4 persoane in masina + bagaje pentru concediu devine...

Mi-a placut mult si versantul sudic, spre Bormio, l-am facut in coborare. Sunt niste tuneluri de o singura banda si cu ceva curbe...o placere sa te intalnesti pe la mijloc cu masini care urca :offtopic:

*poze multe*

sunt curios daca mai ti minte ce consum ai avut cu tdi-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin bine minte, parca n-am sarit de 8 medie urcat+coborat, masina incarcata la maxim. Sper sa nu gresesc. Oricum nu prea te mai intereseaza consumul pe astfel de drumuri :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

trezesc un topic superb,iata ce as vrea eu.

poate pot cei care au fost si nu numai,sa imi propuna o varianta de drum care sa includa si stelvio,eu venind de la paris.

pe scurt,plec in iulie in concediu pana la paris,iar la intoarcere nu ne grabim.

vrem sa vedem muscate la geam,heidi,vaci vopsite milka and stuff.eu am creionat niste trasee,dar sunt deschis la orice imi puteti recomanda.

paris-becan

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din insbruck - salzburg poti da o fuga spre Zell-am-See / Kaprun si urci pe Grossglockner, apoi ocolesti mai prin sud pana in Viena. Garantez muscate in pervaz, vaci milka si marmote care invelesc ciocolata in staniol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana viitoare marti sau miercuri sunt iar pe stelvio :beer: cu vrs-ul de data asta, suntem o coloana de 4 masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norocosule...insa referitor si la al meu traseu m-ar ajuta daca si-ar da cineva cu parerea....brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa ajung in vara asta pe Stelvio.Poate am timp maine sa fac un traseu si sa-l postez aici...atat eu cat si vali devill asteptam parerile voastre referitoare la itinerarul optim,cazare,mancare,locuri de vizitat.Pana atunci va spun doar ca ma voi inspira de aici... :ceuameni:

post-20522-1277063050_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit astazi sa schitez un traseu de 7-8 zile care sa includa Stelvio Pass.O sa il insir aici,in speranta ca va fi util si altora...de asemenea astept pareri referitoare la cazare...cine a mai fost sa spuna pe unde se sta bine.Eu plec de la Buzau in prima zi si o sa raman la Timisoara seara asa ca traseul va incepe de aici:

1.Timisoara-Budapesta-Viena-Salzburg-Innsbruck-Landeck-Pfunds-Samnaun(1170km).In prima seara o sa raman undeva in zona asta,cat mai aproape de Stelvio.Recomand Samnaun-zollfreie zone,nu se plateste tva(parfumuri,cafea,bauturi,motorina).O alta varianta ar fi de la innsbruck sa cobor pe valea Oetztall-Solden-Merano-Lasa-Prato allo Stelvio.

2.Samnaun-Malles-Prato allo Stelvio-STELVIO PASS(2757m)-Bormio(110km).La Bormio vreau sa stau vreo 2 zile.

3.Bormio-Valdidentro-Passo di Foscagno(2291m)-Livigno-Offenpass(2149m)-Santa Maria-Umbrail Pass(2503m)-Bormio(108km)

4..Bormio-Passo di Gavia(asta a fost in Giro 2010-destul de bun,era zapada in varf-2621m)-Teglio-Sondrio-Teglio-Tirano-Bormio(aprox 150km).

5.Bormio-Tirano-Passo del Bernina(2328m)-Sankt Moritz-Passo del Guglia(2284)-Savognin-San Bernardino pass(2065m)-Biasca-Sankt Gotthard tunell-Andermatt-Furkapass-Interlaken-Wengen(448km)

6.Wengen-Meiringen-Andermatt-Ilanz-Bludenz(261km)

7.Bludenz-Leck-Reutte-Garmisch Partenkirchen-Innsbruck-Salzburg-Viena-Budapesta(920km).Probabil o sa raman o zi si in Budapesta,apoi spre Romanik.

Daca aveti si alte idei,va rog sa le spuneti...ce-ar fi de vazut prin zonele astea...

post-20522-1277238296_thumb.jpg

post-20522-1277238477_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uau!tu vrei sa te muti acolo?o sa ai o excursie de vis!

daca tot detii cartea cartilor,poate imi faci si mie un traseu dinspre elvetia pe stelvio si de acolo spre insbruck.multam de orice info.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna asta cu cartea cartilor :P ...daca imi spui cam din ce parte a Elvetiei o sa vii,cu mare placere te ajut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar fi cam asa-paris-besancon-neuchatel-si de aici dumnezeu cu mila...

intrebare,la elvetieni merge cu buletinul,nu?

sau imi poti propune tu un traseu pitoresc paris-stelvio-insbruck.ce zici?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!