Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

Banuies ca multa lume s-a gandit macar o data sa faca acestu lucru ..

Ce vreau eu sa fac...pe motorul meu AVB (101cp) cu vnt15 sa pun o turbina vnt17 ce vine pe motoarele de 131 cp. Oricum masina mea din soft are 130 (128 masurati:)) ). Acuma din cate am observat eu nu e chiar plug-and-play ci trebuie facute ceva modificari nu majore ce-i drept. Ati facut careva din voi aceasta operatiune? Care sunt modificarile care trebuie aduse si care ar fi beneficiile / punctele negative. Oricum deja masina are 210 mii km si ar cam fi timpul sa schimb turbina mai ales ca se infunda tot mai des cu toate ca nu merg subturat. Cred ca si resoftarea contribuie deoarece cantitatea injectata de motorina este mai mare deci si catitatea de gaze e mai mare de aceea m`am si gandit la varianta cu vnt17.

Ar mai fi o chestiune daca se necesita un soft nou in functie de aceasta "noua" turbina dar pana acolo mai este.

salut

astept recomandari pt tsi 1.4 122 cp upgrate turbina .eu ma gindeam la kkk04 de la 1.8t 225 cp .pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@5TORM Off-topic un pic: Ce poti sa ne spui despre Golf-ul 5 de 1.9 care a fost la tine zilele astea... Cum a iesit? Eu l-am trimis la tine dar nu am apucat sa vb cu proprietarul zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am un Golf IV 1.9TDI PD AXR 101CP de fabrica + soft UpSolute mai agresiv (nu am masurat pe dyno puterea).

Ma interesa un upgrade turbo + duze injectoare + alt soft si daca este nevoie de un FMIC si alt kit ambreiaj?

Cam la ce putere ar putea ajunge Golful meu? si la ce suma s-ar ridica investitia?

Momentan culeg info dupa care voi lua hotararea finala.

Multumes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai depinde cati cai vrei,doar cu turbo mai mare ajungi la 170 de cai fara sa schimbi nimic altceva,daca schimbi injectoarele +turbina mai mare deja poti ajunge pe la 230-240 de cai cu fmic si ambreiaj evident:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am un Golf IV 1.9TDI PD AXR 101CP + duze injectoare +

Ai motor pd la care nu se schimba doar duzele ca la non pd,ci tot injectorul,care numai ieftin nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

astept recomandari pt tsi 1.4 122 cp upgrate turbina .eu ma gindeam la kkk04 de la 1.8t 225 cp .pareri?

pai ce turbina ai tu acum??

un k04 pe 1.4 cred ca va incarca muuult prea sus. si cu 1.8 are un lag mic daca-i pui soft...

afla pe la tuneri ce turbine folosesc, ce injectoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai motorul 1.4 tsi care are si charger atunci nu o sa ai lag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin74 La fel cum zice Bogdan si eu cred ca vei avea lag mare, motorul tau nu are si compresor, orienteaza-te spre alta turbina.

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc dart nu stiu sigur ca un K03 ar merge la el de pe 1.8T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un K03 probabil, pe care-l poti lua chiar ff ieftin, sau vreun GT25 ? sau vreun IHI mic, daca exista.

dar repet, daca da un mail la vreun tuner care schimba si turbina, poate intreba ce turbina pun ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Salutare. De curand am gasit in garajul tatalui meu o turbina...cam mare cei drept(a fost montata pe un motor de 5000-6000 cm3 dar a fost tinuta doar 1 saptamana) practic noua. Are doar niste adaptari facute la conductele de ulei. Poza cu galeria nu am reusit sa fac dar am gasit pe net exact cum e.

Turbina este un Garrett M33 A/R 54 cred ca e facuta Made in Romania. Nu are nici o stanta.

kdvh3c.jpg28vf28n.jpgn49y6u.jpg

Si cam asta ar fi prinderea galeriei:

aoxa0z.jpg1e4129.jpg

Acum intrebarea: am ce face cu ea la ALH meu? Prea multe modificari? Eu deja am undeva la 130-140 cp ca am schimbat injectoarele cu unele de AHF. Ce costuri ar fi pt aceasta modificare? Ar incapea turbo acolo? Sau e prea mare :cool:

Deja cer prea multe...

Ce VNT este?

http://www.skylinesaustralia.com/forums/As...mode=linearplus

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Si la ce ar fi buna? Fier vechi? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai motorul 1.4 tsi care are si charger atunci nu o sa ai lag.

salut

nu are compresor e modelul simplu.v+am intrebat deoarece nu am gasit nimic in legatura cu 1,4 tsi .erau numai pentru 2,0tfsi.

pai ce turbina ai tu acum??

un k04 pe 1.4 cred ca va incarca muuult prea sus. si cu 1.8 are un lag mic daca-i pui soft...

afla pe la tuneri ce turbine folosesc, ce injectoare..

salut

turbina e standard. ma gindeam si la un soft odata cu turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune soft intai si dupa ce te plictisesti de cum trage o sa vrei alta turbina, si pana atunci o sa apara destule informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Bogdan asa fac

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, daca tot vrei turbina mai mare poti sa pui de pe TSI 140/150/160/170.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pentru o skoda 1,9 tdi 105 cp se poate pune turbina de cupra de 150 cp?Cam care ar fi costurile,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cu siguranta se poate, am mai auzit dar nu stiu exact ce costuri vei avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, daca tot vrei turbina mai mare poti sa pui de pe TSI 140/150/160/170.

salur

cred ca dupa cip race trec la kkk04 .dar nu cred ca prea curind de cum se intrevad lucrurile in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jui poti pune acea turbina numai ca tre sa faci alta flansa la galeria de evacuare si iti trebuie alt furtun la intercooler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salur

cred ca dupa cip race trec la kkk04 .dar nu cred ca prea curind de cum se intrevad lucrurile in romania

oricum, iti dai seama ca un K04 pe motorul tau nu va da aceeasi cai ca si pe 1.8T sau 2.0TFSI :) dar probabil lagul va fi destul de mare...

plus ca nu stiu cum vine adaptat dpdv hardware...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!