Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

u ai kkk pe masina echivalentul a a vnt 14, poti sa pui un vnt 17 fara probleme, iar costul turbinei noi e 500 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

At o luam altfel. Peste tot la motorul meu...stage 2 era turbo+soft. Tine treaba asta macar 3 ani calcandu-se ferm (la nevoie) pedala doar peste 2000rpm?

Am fost cu un A6 C5 2.5 163 cp si mi-a placut, era sprintena masina...asta ca o comparatie pentru cum as vrea sa se simta masina dupa modificari...

Ce-am inteles eu...pt bxe trebuie VNT17 de pe 1.9 131cp, adica GT1749VA

Cat se poate scoate safe dintr-o asemenea combinatie? Fara sa pice injectoarele la un an....;)

ghiciti....am gasit vnt17 facut in romania http://cgi.ebay.co.uk/Garrett-GT1749VA-sea...1#ht_755wt_1165

n-am reusit sa iau poza de acolo...rog un moderator sa-mi editeze postul ca sa se vada imaginea...

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine cat vrei tu daca ai grija de masina si ii faci reviziile la timp.turbo+soft te duci in 170 de cai fara sa faci probleme la injectoare.Safe poti scoate si 280 de cai fara probleme ;-) important e ce piese pui pe masina si daca respecti regurile de exploatare a unui motor diesel.La 170 de cai masina ta va fi mai rapida decat a6 2.5 tdi ,in primul rand vei avea cativa cai in plus si in al doilea rand passatul tau e putin mai usor ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuze daca s-a mai discutat dar pentru a creste puterea de la 105 cp la 135 cp,la motorul meu 1.9 BJB, este necesara inlocuirea turbinei? Daca da, cu ce tip si as vrea sa stiu daca e plug&play.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa un upgrade stage 2 la motor, acesta o sa mai respecte normele de poluare sau o sa fie probleme la itp?

Inteleg ca o sa fie mai mari noxele...dar cam in ce limete s-ar incadra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu softul de la mine,masina va avea aceleasi norme de poluare si va iesi la itp inclusiv la noxe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut,detin un seat leon 1m 1.9tdi AHF 110 cai ce turbina se potriveste pe tipul asta de motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cat ii pot ridica putere cu tot cu soft?

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipos iar vb aiurea...cu injectoarele standard mai mult de 145-150 de cai nu este posibil.Schimbi duzele si pui turbina asta si ajungi la un 170 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fii tu sanatos, mai ia si documenteazate deoarece este masina in bucuresti cu turbina asta si configuratia standard, a fost la dino dupa soft, iar rezulatatul a fost 169 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i doubt!Poate asv nu ahf,ahf are duzele mai mici ca asv si deschid si mai devreme adica la 200 de bari vs 220 de bari.Si 170 de cai pe asv cu duzele stoc este mult prea tras de par

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa este e un asv si nu e tras de par, softul a fost facut chiar de dealerul tau, deci se pare ce este f netras de par

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipos lasa-l pe 5torm el nu crede nimic in rest nu a venit cu absolut nici o masina sa si-o prezinte. 5TORM sfatul meu este sa vb mai putin si sa vii cu masini facute, pana atunci respecta-i mai mult pe ceilalti, si vb aia ciocul mic si joc de glezen my friend :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e andi ma bag si eu in seama aiurea :/

Cipos foarte ciudat ce zici tu,pt ca eu schimb duzele la asv ca sa ajunga la puterea aia,deaia imi mentin parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiu ca 170 e maxim pt capul de pompa de 10mm dar cu duze schimbate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

u ai kkk pe masina echivalentul a a vnt 14, poti sa pui un vnt 17 fara probleme, iar costul turbinei noi e 500 de euro

Si vine plug-play acest VNT17 pe 1.9 TDI de pe Golf V? :P

PS:Cu turbina VNT 17 si soft la ce putere se ajunge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi,cand dati niste puteri la up gradarea unor piese,sa puneti si o fisa dyno din care sa releveze cele sustinute;mi se pare ca prea usor se arunca cu cp pe aici si asta in detrimentul clientului si a potentialilor clienti(si uite asa se perpetueaza miturile forumistice).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul pt ceea ce am afirmat la motorul de 1.9 105 cp chiar am grafic de putere, deoarece eu am pus turbina, eu am facut softul(pt cei care stiu fosta mea masina, pasatul gri) iar rezultatul la dino din vitan a fos 166cp, cat despre motorul asv dus la 170 eu am pus doar turbina pe el si omul a facut restul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul pt ceea ce am afirmat la motorul de 1.9 105 cp chiar am grafic de putere, deoarece eu am pus turbina, eu am facut softul(pt cei care stiu fosta mea masina, pasatul gri) iar rezultatul la dino din vitan a fos 166cp, cat despre motorul asv dus la 170 eu am pus doar turbina pe el si omul a facut restul

pai aici e neintelegerea... posbil sa fie avut duze mai mari pe asv... ca daia o fi bubuit turbina originala

orice motor cu pd are destul motorina sa treaca de 170 cai lejer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbina stok nu a bubuit, a schimato el pt k vroia mai multa putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectoarele de 105 pd duc si 200 de cai daca tragi de ele la distrugere,din pcate la non-pd injectoarele nu au marja asa de mare poate 40 de cai in plus maxim din ce am vazut,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!