Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

mah, ideea este urmatoarea : omul a fost super fair si doar si-a facut datoria. nu simpatizez politistii, stiu ca sunt multi incompetenti, insa sunt si oameni care isi fac datoria si isi merita banii din bugetul public. spre norocul meu, eu am dat de unul din ultima categorie.

problema nu este ca suntem 'agresati' de politie pe aceasta tema. conform rar-ului, folia este autorizata, dar nu este conforma legii. iar legea este facuta de acei nenorociti care nu inteleg nimic. pe ei ar trebui noi sa ne suparam, nu pe politie.

iar acea asa-zisa 'autorizatie' este o vrajeala, facuta de cei care vor sa isi vanda marfa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar acea asa-zisa 'autorizatie' este o vrajeala, facuta de cei care vor sa isi vanda marfa.

<{POST_SNAPBACK}>

In cazul meu nu e vrajeala!

Mi-au dat-o cu o anexa semnata de directorul RAR in care se specifica faptul ca firma respectiva are dreptul de a comercializa si monta folie 3M autorizata cu opacitate... si ... nu mai retin exact ca e in masina...

Am mai spus ca e o manevra groasa cu dir RAR. Am auzit cum ca ar fi chiar a lui firma :lol:

Nu ma intereseaza, atata timp cat am autorizatia aprobata RAR si care spune ca pot merge linistit pe drumurile publice!

Am dat nasul cu vreo 5 cahketari pana acum care, la vederea autorizatiei nu au comentat nimic! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Regulament se spune clar ca nu ai voie sa lipesti nimic pe geamuri, nu exista nici o exceptie, nici macar pt masinile politiei.

Un link care poate fi util: veveve.folie.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce articol scrie clar ca nu ai voie sa lipesti nimic pe geamuri? (sincer nu mai stiu) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art. 237. (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine in urmatoarele situatii:

o) autovehiculul are aplicate folii sau accesorii pe parbriz, luneta ori geamurile laterale, care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, sau care impiedica ori diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;

atat am gasit momentan. Nu scrie nimic de folie omologata RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar asa este. art.237 alin. 1 lit. o

OT si pentru jante litera i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, ....

da daca-mi pun folii care NU-mi restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate este la latitudinea domnului un politist daca folia iti estompeaza sau nu vizibilitatea. Iar daca mergi in tribunal, va fi la latitudinea judecatorului sa hotarasca. Si iti spun eu din proprie experienta ca judecatorul va considera ca politistul are 100% dreptate.

Ti-o spune asta un om care se judeca de 18 luni, si judecatorul respinge mereu recursurile ca nefondate, desi un articol din lege da voie in mod expres sa faci... ce am facut eu. Este vorba de 13 casete si 22 cd-uri gasite la domiciliul meu, fara holograma, colectia mea personala, muzica anilor 80-90, si judecatorul spune mereu ca "cantitatea de fonograme EXCEDE UZULUI PERSONAL"!!! Ma repet, 13 casete si 22 de cd-uri in format audio!!!!

In tara asta te lupti cu morile de vant. Si gunoierii astia nu ar reconoaste niciodata cand gresesc sau ca au fost trimisi pe pista falsa. Nu ii trage nimeni la raspundere.

Imi fac bagajul si plec in Albania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca acolo nu au nimic impotriva foliilor ??

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare domnilor !am citit tot pna aici si nimeno nu zice nimik foarte clar deci ti se da omologare si nu e valabila si pe fata daca pui oricum zice lumea ca nu ai asa e nu?

deci si eu zic , ca o sa arate super cu folie dar daca nu e omologata :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ajutor !

Sambata viitoare plec in Cehia . In proportie de 50% voi pleca cu masina mea (din semnatura) care dupa cum stiti are folii , SolLumar transparenta 21% pe geamurile laterale si luneta cu omologare RAR , acte etc . Problema este cum se impaca un politist ungur, austriac, slovac si ceh cu treaba asta ?

Ce zice legea din tarile respective ?

A avut cineva o experienta asemanatoare ?

In afara de o amenda/spaga se poate ajunge la probleme mai urate gen talon retinut , masina (!!!) retinuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gorrocs nu-ti ia ma nimeni masina pe acolo ca ai folie pe geamuri.. de spaga pot sa-ti spun urm lucru: in austria si germania [daca ajungi pana acolo] sa nu incerci spaga ca dai de dracu automat.. din cate stiu eu nu prea ai voie pe afara cu folie pe geam.. oricum baniuesc ca autorizatia ta nu e tradusa si in minim o linba de circulatie internationala asa cum e permisul deci degeaba ii arati autorizatia ta ca nu o sa inteleaga nimeni nimic de pe ea.. ce sa-ti zic: bafta si ai grija :D

Modificat de AliNOS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prefer folia si nu pentru figuri ci pur si simplu -din cauza caldurii

-si a intimitatii daca uit ceva in masina pe bancheta din spate stau fara griji

-si din cauza monitoarelor din masina ca sa nu se holbeze toti la monitoare in loc sa isi vada de treaba (le-am luat pentru mine nu ca sa ma dau mare)

-si cersetorii pleaca mai repede de cand am folii :D

incomodeaza in parcare atunci cand cineva vrea sa iasa din parcare cu spatele si nu vede prin geam in rest chiar NU ii inteleg pe astia:

"Eu sunt TOTAL impotriva acestor folii sau ionizarii geamurilor, nu pot sa urasc ceva mai mult decat sa am in fata mea o masina prin care nu se vede nimic, pentru ca taranul din ea se crede vedeta si nu poate suporta blitzurile fotografilor. "

da tu ce vrei sa imi vezi ceafa la semafor sau profilul?vrei sa ceri si nr de telefon dupa aia?faci un studiu de piata cu cine si ce masini conduce si foliile te incurca?sau tu te imprietenesti cu cineva la fiecare semafor doar daca ii vezi fata?

Cred ca e bine sa vorbim de lucruri utile nu sa ne incurcam in polemici si pitici pe creier ca asa nu mai terminam,si cum de isi permite X-ulescu sa ne faca tarani pe cei care avem folii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      "Eu sunt TOTAL impotriva acestor folii sau ionizarii geamurilor, nu pot sa urasc ceva mai mult decat sa am in fata mea o masina prin care nu se vede nimic, pentru ca taranul din ea se crede vedeta si nu poate suporta blitzurile fotografilor. "

Las-o bai la punctul mort ! :D :D

nu e chiar asa dar cand mergi cu unul din acesta in fata sa vezi ce nasol e ca nu vezi prin el (nu ma luati cu autoutilitarele) si eu, care sunt mai prudent din fire, prefer sa vad ce se intampla in fata lui pentru a putea frana sau evita un pericol mai usor. Asta e ce e deranjant... profilul tau sau al oricui cu masina cu folie chiar nu ma intereseaza nici ceafa ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm ... si distanta regulamentara nu iti mai e suficienta?distanta care iti permite sa franezi fara probleme :D

dar cu reflexele cum stai?

Modificat de odobescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai distanta regulamentara imi este suficienta... dar mai vine cate un destept care considera ca acea distanta inseamna ca ii rezerv loc lui.. ceea ce nu este adevarat! :D

Oricum sigur ca poti merge in spatele unuia cu folie pe luneta dar eu ma simt mai incomodat. Asta e parerea mea. Daca nu va place...asta este!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu va place...asta este!

Cred ca pe-acelasi principiu merg si cei care-si pun folie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea negre mi se par de prost gust... insa in nici un caz nu trebuie interzise!!!

ce, suntem comunisti? :D

(aveam niste geamuri spate+luneta negre pe dacia break... murea lumea :D - a se citi erau oribile - da' nu era vina mea, asa o luasem; m-au oprit vreo 5 gabori, da' n-au zis nimic - probabil ca vedeau ca abia se tine masina si se gandeau ca daca dezlipesc foliile se dezmembreaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cam cat ar costa folia 3M pentru luneta si geamurile laterale,cu 30% transparenta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

veste buna pt. golfistii 4 : am f azi la un mag de accesorii tuning si am vz un set superb de perdelute de la kamei, facute exact pe forma geamurilor laterale spate + luneta. arata exceptional.

vestea proasta e ca are pretul de 160 euro si nu se fabrica decat pt g4 ! de ce oare, nu stiu !

btw, nu stiu ce se intampla, dar de cate ori am f oprit de politie in ultima vreme, nu s-a mai legat niimeni de foliile mele ! :mellow:

Modificat de VentoCLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sistem de prindere au perdelutele? Cred ca la aceeasi bani(+/- 50euro) este folia omologata. Ce se intampla cand lasi geamul jos? Sunt f curios, chiar ma tenteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au rama facuta dintr-un material tare (ceva gen sarma) dar elastic si se bagaexact in luftul dintre geam si cheder. din pacate nu cre ca poti lasa geamul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cam cat ar costa folia 3M pentru luneta si geamurile laterale,cu 30% transparenta???

<{POST_SNAPBACK}>

Danny folia cu 30% transparenta costa cam 130e .

Eu chiar azi mi-am pus dar transparenta 5% adica negru grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ibizafan si cu politia ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ibizafan si cu politia ce faci?

<{POST_SNAPBACK}>

Am montat folie autorizata,asa ca politia la gara :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!