Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Te contrazic : ionizarea nu produce acelasi efect si nici vorba sa se dezlipeasca folia - oricum ai garantie la ea .

Eu unul nu am vazut o singura masina cu geamuri ionizate care sa imi placa .

depinde de ionizare..... cele din fabrica ionizate arata beton.... am vazut si pe un verde deschis, inchis, un albastru..... depinde si de culoarea masinii....

mie totusi mi-ar placea ceva care sa se inchida la culoare cu cat lumina este mai puternica..... ca la ochelarii de soare....dar e f scump....

cat despre folie.... ma abtin....;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Repun in dicutie subiectul...

La intalnirea de la Bran am vazut un G4 care arata foarte bine cu folie, din CT (chris ??)

M-am hotarat sa fac si eu miscarea, pe toate geamurile si stiu ca si alexrosiu vroia, poate mergem amandoi :D. Intrebarea este, cine mi-a spus de o firma care monteaza bine folia asta, si da si ceva hartie valabila la nea curcanu' ? Ca era seara, si aveam si o bere in mana... :D. Merci. Daca mai stie si altcineva firme la care se poate merge cu incredere, va ascult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Repun in dicutie subiectul...

La intalnirea de la Bran am vazut un G4 care arata foarte bine cu folie, din CT (chris ??) [...]Intrebarea este, cine mi-a spus de o firma care monteaza bine folia asta, si da si ceva hartie valabila la nea curcanu' ? [...] Daca mai stie si altcineva firme la care se poate merge cu incredere, va ascult.

In ce stadiu mai esti cu folia ? Ai pus-o ?

Pe langa cei de la autoexpert.ro care pun folii 3M au mai aprut mai nou si cei de la

http://www.cara-folie.ro

care pun folii marca "Llumar" care sunt, cred, tot folii americane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pey deocamdata am ramas fara bani si n-am mai pus :colors: , dar si daca aveam tot n-aveam ce face cu ei, ca n-a raspuns nimeni aici :-( . Am vb. cu alexrosiu pe Ym si a zis ca se intereseaza, eventual il intreaba si pe voinea, sa vedem ce spun si ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Llumar sunt cele mai bune folii de pe piata.

chris are llumar pe masina, mai deschise pe fata si mai inchise pe spate.

Din interior vizibilitatea este excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma care se ocupa cu asta este CARa PROTECKT Bd. Dimitrie Pompei 5F,sector 2; Tel 0721-430.430.

Folia este excelenta (eu am mai avut de 2 ori folie) si baietzii care au montat folia au facut o treaba f. buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt TOTAL impotriva acestor folii sau ionizarii geamurilor, nu pot sa urasc ceva mai mult decat sa am in fata mea o masina prin care nu se vede nimic, pentru ca taranul din ea se crede vedeta si nu poate suporta blitzurile fotografilor.

Mult mai acceptabile mi se par cele verzi/tinted asa cum ies ele din fabrica e suficient.

Clar un vot pentru interzicerea acestor metode de intunecare a geamurilor.

Bafta!

Alecs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu pana mi-am cumparat masina cu folie pe geamuri :) acum nu as mai renunta la ele pt nimic in lume. Vara nu te bate soarele in cap, si nu vede toata lumea cu cine esti in masina...

Si imi place cum da combinatia alb+negru (culoarea masinii+culoarea geamurilor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu pot sa urasc ceva mai mult decat sa am in fata mea o masina prin care nu se vede nimic, pentru ca taranul din ea se crede vedeta si nu poate suporta blitzurile fotografilor."

Malecs multumim pt. compliment!!! :bounce:

Ce faci oare cand ai in fatza o mashina mare : camion, autocar sau altceva prin care nu potzi vedea ???( sau potzi????) :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Chris are dreptate. Cred ca problema foliilor (sau ionizare) ramane pana la urma chestie de gust si nicidecum de vizibilitate prin masina din fata.

Eu inca nu m-am hatarat sa-mi modific geamurile intr-o forma sau alta dar ma tot gandesc si ma intreb ce se intampla cu rezistentele de dezaburire de pe luneta in cazul in care ma razgandesc si vreau sa dau folia jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic. Eu am avut 3(TREI) randuri de folie si rezistentzele de pe luneta functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx Chris, dar btw de ce ai schimbat 3 randuri si cam cat te-au tinut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istoria e lunga ,dar am sa incerc sa fiu scurt:

Prima "folie" a fost in 99 cand impreuna cu un prieten am pus pe geamurile mashinii autocolant pt firme luminoase, care avea aceiasi culaore cu mashina mea( adica bleumarin) si care era ok mai putzin cu vizibilitatea, se vedea distorsionat.

A doua a fost o folie turceasca ( ca altceva nu era) care in timp a inceput sa se zgarie si pe care am dat-o jos din cauza politiei romane:(

Ce am acum nu se compara cu nimic din ce am avut, este perfect si dpv calitativ si al vizibilitatzii.

Cam asta e povestea, iar daca vretzi sa punetzi folie va sfatuiesc sa punetzi SOLlumar, merita totzi banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca in Bucuresti nu stim pe nimeni care sa monteze astfel de folii, de ea, ce sa zic, intr-adevar cind m-am suit la tine in masina in seara aceea nu mi-a venit sa cred cum se vede prin ea si cum arata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca am pus eu adresa si nr de telefon in pagina 4.

Este aceiasi firma deci cred ac vor face treba buna. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un amic care are folii fata spate si mi-a spus ca problema e de fapt pentru foliile pe fata. E drept insa ca foliile pe fata la el sunt foarte inchise. Politia nu se leaga de foliile de pe spate (din spusele lui) si mi-a recomandat sa nu imi pun decat in cazul in care vreau sa discut aproape zilnic cu politaii si hartiile cu autorizatie RAR nu prea valoreaza nimic in strada la discutia cu politistul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... mai ales daca raspunsul e DA :)

Eu am votat impotriva foliei. Eu sunt pentru siguranta in trafic si folia nu ajuta ci incurca. Eu obisnuiesc sa ma uit prin masina din fata la urmatoarea daca franeaza sau se intampla ceva. Cu folie vezi mult mai greu sau deloc. Daca tot are masina din fabrica vizibilitate prin ea (fata - spate) atunci de ce sa o obturezi? Ca sa arate cool? Sau crezi ca te protejeaza impotriva hotilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul motiv pentru care mi-as pune folie ar fi pentru look . Asta inseamna insa sa imi pun si pe geamurile din fata ceea ce probabil mi-ar creea probleme cu politia romana. Inca ma mai gandesc.. Daca masina mea ar fi fost neagra mi-ar fi fost mai usor sa ma hotarasc dar asa albastra cum e nu stiu daca dau bine foliile negre!

Am vazut unele masini ( BMWuri in special ) care aveau absolut toate geamurile (inclusiv parbriz) negre .. ce naiba mai vad aia la volan nu stiu ! Pe primul l-am vazut parcat undeva in padurea baneasa , cum probabil nu era singur in masina ..in cazul asta inteleg :pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe argumente pro si multe contra. Fiecare face ce doreste cu propria mashina,dar nu cred ca niste geamuri inchise la culoare influentzeaza sigurantza in trafic ( sa fim seriosi) , cum am mai spus sunt mashini care vin din fabrica cu folie pe geamuri sunt mashini mari prin care nu potzi sa vezi in fatza si nu influenteaza sigurantza in trafic.

Pe scurt e o chestie de gust si aici se aplica si proverbul cu gustul.

Pt gorrocs eu am folie neagra pe mashina bleumarin si este foarte frumos.

Orice mashina arata mult mai bine cu folie decat fara, vezi pozele mashinilor din reclame marea majoritate au geamuri inchise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BIne, nu am zis ca la capitolul siguranta e cel mai important criteriu. Da, utilitarele de ex. (dar si unele SUV-uri) nu sunt transparente si nu poti vedea "prin ele". Dar nu putem nega utilitatea (pentru siguranta) transparentei pentru ca vezi stopurile celui cu 2 pozitii mai in fata imediat ce se aprind (ma refer la stopul central - unde exista).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice-ati spune: din punct de vedere al vizibilitatii este ca si cum ai purta ochelari de soare noaptea. Nu poti sa observi detaliile cu aceeasi acuratete indiferent cita experienta ai avea. Vara se incinge.. ma rog, dupa mine este un compromis in favoarea intimitatii oferite. Cit merita acesta .. fiecare cu parerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si in cazul ochelarilor depinde de firma.

Folia care o am eu montata pe fatza aproape ca nu se cunoaste , si cei ce au urcat la mine in mashina pot confirma: alexrosiu, vially.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Blv Bratianu langa spalatoria Trompy, acolo este firma la care am montat eu.

O recomand cu incredere sunt profesionisti!

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!