Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...

Deci (oare apare Gina Pistol daca scriu "deci"???) :)

... din cate stiu eu in noul cod rutier zice ca este interzis sa se aplice folii de orice fel pe geamurile laterale sau luneta care reduc vizibilitatea.

Nu scrie nimic de omologare, talon , CIV etc.

Asemenea pentru stopuri faruri etc .... in principiu nici pleoapa nu ai voie sa montezi!!!

Asadar este la latitudinea organului sa aplice sau nu sanctiunea. Tipic romanesc!

Ce mai vreti!

In Germania stiu ca exista echipamente "TUV geprueft" adica omologate de TUV care nu mai trebuie inspectie de omologare. Oricum acolo poti merge si daca ti-ai facut jantele singur la strung si daca sunt OK.... poti sa le folosesti. Daca iei jante BBS de ex. Scrie ca sunt omologate pentru masina ta si nu trebuie sa mergi la TUV sa le omologheze.

Nu se poate trece in talon ceva de genul asta! Numai ceva de genul anvelope, culoare etc

Modificarile se trec in CIV la observatii ... si alea nu apar in talon.

Deci ar trebui sa ne caram cu CIV dupa mine.

Sunt in cunostinta de cauza pentru ca si eu am fost oprit de nenea cu AITILOP si dupa ce m-au oprit au constatat ca:

- Am folii pe luneta si pe geamurile laterale spate (ai pe luneta e numai putin fumurie)

- Am stopuri fumurii desi se vede foarte bine prin ele (poate numai pozitiile cand e soare nu se vad f bine :D )

- Adresa din buletin nu e cea din talon .... desi inca mai am apartamentul unde e trecuta masina!!!!

Noroc ca suntem in tara in care fiecare are una sau mai multe pile in politie si am primit doar un Proces verbal cu avertisment :D

Hahahahhahahahahhahahhahahahahhahahahhahahhahahhahaahhahaha

BTW: Era masina de radar gri cu TM 07 XCU

.... timisorenii o stiu (de ce?) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca a patit ZUZ o faza naspa cu un politai, pentru foliile astea...Chiar daca erau omologate RAR :) pinguinu ia luat talonul...A facut si un topic pe autoshow...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sapt trecuta la Gerom.

Pret folie 3M (2geamuri spate+luneta) : 6milioane.

Iti dau o hartie A4 pe care scrie ca folia este omologata RAR.In schimb nu are nici o valoare reala.

E la latitudinea IULUIATILOP daca iti da amenda sau nu, adica daca accepta hartiuta ta A4 sau nu.

Deci (hai cu Gina Pistol) : :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, nici un fel de folie nu e aprobata, singura solutie e sa le afumati la cuptor, singurii de care stiu si care iti dau hartie la mana aprobata de care gaborii nu au ce comenta e SC GIP SA de prin militari, m-am interesat io si pe toate geamurile in afara de parbriz costa vreo 140 de euroi.

Zic ca merita, am un prieten care si le-a facut acu vreo 2 ani, l-a oprit politia de o grama' de ori si nu au avut ce comenta cand au vazut papirusu'.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce ar baga in seama papirusu' lu' GIP in conditiile in care nu baga in seama papirusu' lu' 3M :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu folie nu pre imi plac de nici un fel, de aceea am votat "Da" , pentru ca in timp incep sa se faca basici, dar merg ionizate si la aia poti sa le zici cat sa le ionizeze (70%). Cand te intreaba "sapca si pulan" ii zici ca asa au venit din fabrica si gata, ideea e ca eu am dat 100 EUR pe ionizare acum 2 ani la Pitesti, deci mai ieftin decat sa pui folie si mult mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca tu ai acceptat sa dai jos luneta si sa o lipesti la loc dupa aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa imi ionizez geamurile! Aveti idee pe unde se face acest lucru si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Craiova, in zona podului de la intrarea in oras (cum vii dinspre Bucuresti), pe stanga exista un atelier care se ocupa cu asa ceva. Atentie: eu am vazut reclama mai demult, deci nu garantez ca mai exista (cuvintele "exista" si "ocupa" se vor citi la timpul trecut, adica nu au diacritice :study: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca tu ai acceptat sa dai jos luneta si sa o lipesti la loc dupa aia ?

Pai asta e treaba lor, nu a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Faza faina e ca la Cluj, unul din Passat-urile de la Circulatie, are folie pe luneta si pe geamurile din spate. :) Cu proxima ocazie ii fac o poza... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa lamurim problema :

foliile 3M sunt Omologate RAR si chiar mai mult dupa montare iti da si o copie dupa a adresa a IGP dir Rutiera prin care acestia spun ca " se admit in circulatie autoturismele dotate cu folie 3m pe drumurile publice " .

Eu de 1an jumate de cind am folie am patit-o de 2 ori : odata la inceput ( dar , de nu aveam nici nr pe fata asa ca a avut pinguinul de ce sa se ia ) si ultima data acum 3 saptamini cind am dat peste un idiot de un politist .

In ambele cazuti TOT CE A TREBUIT SA FAC CA SA IMI RECUPEREZ TALONUL A FOST SA MA PREZINT IN CANDIANO POPESCU CU HIRTIA A4 data de cei care au montat folia si am obtinut talonul pe loc .

Firma care monteaza folii este ExpertAuto www.expertauto.ro .

Acum daca va hotariti sa va puneti folie va spun din propie experienta ca o sa aveti de furca cu tembelii astia de gabori dar sa stiti ca aveti acoperire si chiar daca va ia talonul ti-l iei inapoi 100% .

Ionizarea - mi se pare putin eficienta si se potrivesc la putine masini geamurile ionizate iar marele avantaj a foliei este ca nu se dau geamurile jos( nici luneta :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare :

Ce durata de viata au foliile astea ? ( adik dupa ce timp incep sa se faca "naspa" sa se decoloreze sau sa se cojeasca )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ZUZg7 : Cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai garantie la ele 5 sau 7 ani ( tre sa ma uit - si asta include decolorare , apratitia de bule etc ) .

Pe mine cred ca m-a costat undeva in jur de 160 euro ( fara TVA ) .

Daca nu vreti factura se poate si asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 more question : pe luneta, ti-au pus folia din 2 sau 3 bucati, sau au colat-o frumos pe toata luneta dintr-o singura bucata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ZUZg7: Te-a costat 160 de euroi fara tva doar geamurile spate si luneta?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe luneta este din 1 bucata - oamenii sunt profesionisti .

160 euroi toata masina (geamuri laterale fata + laterale spate + luneta )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma "plimbam" azi putin prin noul cod rutier si am ajuns la folii.....

ce mi-a sarit in ochi ( desi nu mai retin esact acum) era ca se interzice lipirea de folii pe geamuri/luneta/parbriz care sa obstructioneze vizibilitatea IN TIMPUL MERSULUI! ... pai daca pe tine te opreste G...... atunci esti pe loc, nu in timpul mersului.... cum demonstreaza el kestia asta??? te pune sa mergi si merge si el in paralel???!?#@$ faina kestie... ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce va complicati cu folie. nu arata extraordinar si dupa o vreme incepe sa se dezlipeasca, indiferent cat de bine a fost pusa. Cel mai bine e cu ionizarea. Se poate face in pitesti, la Send '92, si costa in jur de 1 mil pt tot spatele. In plus, au omologare RAR si pot sa puna bulina pe acte ca sa nu aveti probleme dup'aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca are garantie 5 ani ( te si plictisesti de ele in atata timp :censur: ) , deci nu cred ca se pune problema de dezlipire sau bule ! In plus ionizarea din cate am vazut eu nu are acelasi efect ( nu stiu se vede mai najpa) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic : ionizarea nu produce acelasi efect si nici vorba sa se dezlipeasca folia - oricum ai garantie la ea .

Eu unul nu am vazut o singura masina cu geamuri ionizate care sa imi placa .

Iar problemele cu certificatul exista la amindoua orice tipla ti-ar pune respectivii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!