Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Buna ...eu sunt nou printre voi ...am si eu o intrebare la tine cosmine ....bandourile cromate cum le`ai facut sau de unde le`ai cumparat k as vrea si eu! ms anticipat ! btw..frumos rau passatu` sa`l stapanesti sanatos!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salut

Spui in primul post ca ai faruri ceata fata/spate.

Cum sunt alea pe fata?

Am tot cautat pe net si nu gasesc nimic.

:icon_thumright:

Vreau si eu faruri de ceata si nu stiu ce pot sa-mi pun.

Ai tu ceva idei?

Merci anticipat

Link către comentariu

La acest model de passat proiectoarele de ceata sunt integrate in far. Central sau inspre grila nu mia stiu exact. La asta se refera Cosmin. Daca vrei proiectoare trebuie sa schimbi farurile si ai nevoie si de un bloc de lumini cu pozitia pt proiectoare. :emthdown:

Link către comentariu

Deci, toate Passaturile B5 care au si faruri de ceata in fata, au de fapt bec H4 (adica bec cu doua pozitii, una pentru faza lunga si una pentru ceata) in loc de cel H1 de la faza lunga.

Am inteles bine?

Ma refer la modelele europene.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am avut placerea de a conduce aceasta masina. Totul este facut ca la carte si functioneaza ca la carte, iar proprietarul este un om deosebit. Bravo Cosmin.

Link către comentariu

E un veritabil ,,highline" dupa parerea mea!

Pana la urma ai rezolvat cu butoanele de incalzire in bancheta? ca de mult ma tot gandesc sa fac mutarea asta. Placuta in care vin butoanele la tine am vazut ca e alt model, eu il am pe cel simplu adica fara acea insertie pe mijloc. Ai decupat sau cum ai facut cu butoanele alea ca sa le aduci si lumina?

Link către comentariu
  • Administrator
... iar proprietarul este un om deosebit....

Nu te cred ! :D

Link către comentariu

Jade, au ramas aceleasi butoane inca. Fiind iarna, n-am mai facut nimic.

Capacul din spatele cotierei e varianta OEM cu loc pentru butoane.

Am facut instalatia, cu tot cu mufe OEM, deci functioneaza si iluminarea la ele.

Razvan, fii mai credincios! :))

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Cosmin butoanele de incalzire din spate sunt la fel ca cele din fata sau difera ca marime? Ca am gasit un passat la dezmembrat cu butoane in bord si asvrea sa le iau pentru spate. Merci

Link către comentariu

Cele de sus le poti pune (dezaburire si avarii), dar nu prea le poti apasa. Cel mai bine merg cele de incalzire.

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Pai pe cele de incalzire le vreau in perspectica instalarii rezistentelor in bancheta. Merci

PS: un cod pentru capacul in care intra butoanele in cotiera ai ca nu il gasesc in ETKA decat pe cel simplu. Pe gri daca se poate.

Link către comentariu

3B0 863 289 A 7DE - trim for vehicles with seat and backrest heater element flannel grey :))

Modificari recente:

Am uitat sa mentionez ca intre timp am schimbat mapele de 4 ori, nefiind satisfacut de puterea oferita si de cuplul disponibil in diferite plaje de turatii. Ultimul soft, facut custom dupa cerintele mele, imi ofera cuplu mult marit inca de la 900 de rot/min (aproape de ralanti). N-am ajuns inca sa fac un DYNO (oricum nu sunt omul liniutelor), am facut doar masuratori de cuplu. Au iesit "doar" 410Nm la 2400 rot/min.

Dupa cateva calcule elementare la diferite turatii, au iesit undeva la 177 de CP la 4000 de rot/min. Lasand o marja de eroare la masuratori, calcule, randament... etc, din experienta celor care au mai facut asta - se pare ca am in jur de 165 de CP reali (iar masina chiar trage ca atare).

Cel mai greu e iarna sau pe carosabil umed. Mi se intampla deseori ca masina sa piarda aderenta la accelerare inclusiv in treapta a 5-a.

Pe zapada e chiar imposibil de plecat de pe loc altfel decat in ralanti si apoi accelerare extrem de usoara.

Si un exemplu de consum dupa ultimul soft (si chiar ESTE aproximativ identic cu cel obtinut la pompa) :

imagine329.th.jpg imagine330.th.jpg imagine332.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

am ramas impresionat de cate imbunatatiri ai adus masinii,felicitari si respectul meu pt pricepere :)

la cat mai multe idei

Link către comentariu

uau ce consum frumos,pe autostrada l-ai scos,ca imi vine greu a crede ca ai facut 157 de km cu o medie orara de 72km/h pe drumurile nationale si europene ale patriei care sunt pline de gropi :))

Link către comentariu

Traseu Bistrita-Dej-Zalau.

Ma cam "dau" la ea. :)

Link către comentariu
  • Administrator

Pozele-s facute la bordul ala de-l ai in teste pe birou? :)

PS: Si sunt credincios! :)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu

Nu, ca ala n-are BC :blah_:

PS: atunci crede si nu cerceta! :ceuameni: ^_^

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

as avea si eu o rugaminte la tine, daca poti sa-mi explici te rog ce leduri ai folosit pt plafoniera si la ce sursa de curent le-ai legat ca sa se aprinda pe pozitii?

Link către comentariu

Cele 2 din mijloc sunt LED-uri cu lupa, iar cele de la butoane sunt LED-uri de 3mm cu capatul strunjit la 2mm. Pui rezistente in functie de intensitatea dorita (in jur de 1K) si le alimentezi de pe firul ce pleaca din dimmer-ul de lumina.

w818.th.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Te-am vazut in dimineata asta prin Bistrita. ;)

Superba masina!

Multi kilometri! :rolleyes:

Link către comentariu

Tot ce se poate. Multumesc. :rolleyes:

Trebuia sa-mi faci un semn sa opresc. Stateam si noi la o cafea.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
octavia 4ever

Neaparat niste faruri cu lupe :lol: . Te vad cel putin o data pe saptamana in simleu ... si bat cam tare xenoanele alea :P In rest masina arata beton pentru varsta ei :blah_:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!