Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

Mia luat ceva timp sa iti citesc despre masinutza,ce sa mai zic foarte dotata,ingrijita,si forte multe modificari utile si de lock care dau excelent.

Cea ce mia luat ochii au fost semnalizarile de pe oglinda,teas ruga sa detaliezi un pic cum ai realizat modificarea,ma intereseaza mai exact:ce tip de leduri ai folosit(valoare,unghi,),daca trebuia sa folosesti si rezistenta (eventual o schema),unde leai legat.Ms

Spor la modificari si sa stii ca e un B5 de invidiat,chiar ma gandeam intrun timp sa achizitionez unul dar sunt prea atasat de actuala masinutza.

Numai bine si cat mai multi Km fara probleme.

Link către comentariu

Petrica, eu zic ca un electrician. Dar unul cu rabdare. ;)

lafamilia3003, aici o sa gasesti cam toate detaliile. LED-urile sunt de 5mm rotunde, incolore si cu lumina galbena, nimic special. Eu am motat la fiecare LED cate o rezistenta de 1K, astfel chiar daca se arde unul, restul 10 functioneaza in continuare. Daca vrei, iti trimit eu plasticul din partea de jos a oglinzii dreapta, gata pregatit pentru asta, cu conditia sa-mi trimiti plasticul tau negaurit. Eu mi-am montat oglinda mare iar cea veche o dau pe bucati. Acel plastic il poti folosi drept model si pentru cea din stanga.

hpim1554a.th.jpg

Acum, o alta noutate:

Dupa cum stiti, eu am transformat demult capota portbagaj, adaugand comanda electrica prin actuator, cu deschidere atat din clapeta lui (modificata) cat si din butonul de pe usa sofer (la B5.5 acesta serveste exclusiv la deblocare in vederea deschiderii manuale din clapeta si telecomanda). Inconvenientul major era ca neavand comanda originala pentru asa ceva, la intreruperea comenzii actuatorul lovea puternic la revenire si nu era conditionat de deblocarea zavorului.

Recent am mai adaugat ceva electronica in capota si a iesit... exact ca OEM B5.5. Doar ca eu a trebuit s-o fac in capota, pentru ca B5.5 o are in modulul confort. :)

Odata deblocat zavorul, degeaba mai trag de clapeta, actuatorul revine in starea initiala foarte incet si ramane acolo pana capota e inchisa. La fel se intampla si in cazul deschiderii din telecomanda. Am aproape atata electronica in capota, cat are o usa (cu modulul din motorasul geamului). :D

Capota Passat B5 modificata

In final vreau sa spun ca, desi initial cochetam cu ideea de a-l transforma intr-un B5.5, am renuntat demult la idee si va ramane intotdeauna un B5, dar un B5 cu dotari speciale, unele imprumutate de la fratele lui B5.5, altele din alte parti, dar toate se doresc a fi de ajutor si de bun gust. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Urmaresc mereu acest topic , ce sa zic masina , duduie de electronica si se vede ca are un propietar care o ingrijeste si o modifica in permanenta . Sunt curios cand te vei opri :icon_thumright:

Link către comentariu
  • Administrator
... duduie ...

Ce duduie bre ca-i barbat in toata firea. I-auzi bre Cosmine, te-ai dat pe partea ailalalta? :huh:

Link către comentariu

Multumesc ca te-ai oferit sa ma ajuti cu plasticul din partea de jos a oglinzii,dar e nu mi le montez in partea de jos,le vreau in oglinda,singura problema e ca nu gasesc nicaieri leduri....mai sunt in cautare,ledurile au + si - ?,unde ai legat rezistentele?

Link către comentariu

masina asta are vreo problemutza ?

asa cat de mica :vaidecapulmeu: ...

dupa cate vad e poate cel mai intretinut B5 de pe forum :biggrin:

Link către comentariu

La noi in oras singurul magazin de electronice nu are LED-uri numai portocali....va trebui sa ma duc in BM

Multumesc pt sfaturi,multa bafta la masina si spor la modificari pt ca iti ies minunat

Numai Bine.

Link către comentariu
dupa cate vad e poate cel mai intretinut B5 de pe forum :blah_:

Ar fi chiar rusine sa fie altfel, nu? ;)

In urma cu ceva timp, cautand intr-o reprezentanta din Germania filtru de polen cu carbon, am avut neplacuta surpriza sa aflu ca... pentru B5 nu exista. Un alt minus al filtrului de B5 este ca aproape toata suprafata e prea apropiata de caroserie si/sau capacul de plastic de peste baterie, astfel volumul de aer ce intra e mult diminuat.

Asadar azi am facut conversia la filtrul de B5.5, inlocuind carcasa de plastic si filtrul cu unul cu carbon. :)

Inainte: dsc01370a.th.jpg dsc01371af.th.jpg si dupa: dsc01374j.th.jpg

Diferenta intre carcase: dsc01372.th.jpg si produsul finit: dsc01376p.th.jpg

Daca tot era desfacut totul in zona, dupa indelungi chinuri am scos si mecanismul stergatoarelor pentru ca aveam un mic scartait sporadic. Am constatat ca la unul din brate se rupsese oring-ul de protectie al lagarelor, iar axul respectiv era aproape gripat. Asadar am desfacut tot mecanismul bucati, am curatat, gresat, inlocuit oring-ul lipsa si acum e ok. Saptamana viitoare urmeaza sa pun alte lagare si axe noi.

dsc01373m.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Salut Cosmin,

Exista filtru de polen cu carbon activ Mahle-Knecht pentru Passat B5. Eu am si un Passat din 1997 benzina 1,6 cod motor

AHL si folosesc de 1 an, de cand am masina, numai acest tip de filtru.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu

Posibil. Inseamna ca doar OEM nu se gaseste.

Link către comentariu

Wow, ce de schimbari, o sa fie tare bulversat viitorul posesor (cand va fi cazul) in achizitionarea pieselor de schimb, o sa ceara piese de B5 si... surpriza :)) ; Succes in continuare la modificari si felicitari pentru rabdare.

Link către comentariu

Nu, n-o sa aiba probleme. Ii voi da o lista cu tot ce are modificat pe masina. Dar cred ca satisfactia ii va fi enorma. :(

Multumesc de aprecieri.

Link către comentariu

Da Cosmin OEM nu exista pe carbon pentru B 5 dar oricum cele de la Mahle & Knecht sunt mai bune decat cele

OEM. Iti mai vand un pont pentru filtre cauta marca HENGST pentru ca sunt fabricate exclusiv in Germania. Hengst

folosesc eu la Audi si de ceva timp si la VW. Hengst se pare ca lucreaza pentru VW dar ii obliga fabrica sa nu le

inscriptioneze decat cu sigla VW & AUDI.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu

Din intamplare :)) , azi am imbracat cotiera in piele naturala, am schimbat si pielea de pe frana de mana, manson schimbator si machiuca schimbator.

Nu ca alea vechi erau in stare precara, dar acum chiar arata noi si sunt foarte incantat de rezultat. :D

dsc01379q.th.jpg dsc01383fj.th.jpg dsc01384.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
  • Administrator
Din intamplare...

A naibi ea intamplare domne' . Te-ai pomenit cu omu' pe strada ca te roaga frumos sa-ti imbrace chestiile alea? :(

Nice omu' ti-am zis si la telefon ... parca ! :)

Link către comentariu

Frumos, multe modificari, multa munca, intradevar e ceva mai rar intalnit. Felicitari.

Totusi, husele sunt urate rau si nu par a se potrivi de nici un fel.

Toate bune!

Link către comentariu

Si pe mine ma deranjeaza la fel de mult (faceti abstractie de ele :P ). Caut de cateva luni pe cineva sa-mi faca la comanda din imitatie de piele.

Am gasit in Cluj o firma care face cum vreau eu, problema e cu materialele. N-au gasit nuanta ceruta de mine. A ramas sa mai asteptam.

Nu vreau sa iau universale pentru ca nu-mi plac (cum am si acum pe masina).

Deci... se va rezolva si asta pe viitor. :D

Link către comentariu

Frumos tare a iesit cotiera si mansonul la schimbator. Dar ce e cu butoanele alea de luneta? Fiecare pasager are geamul lui sub tapiterie ? :P

Link către comentariu

Da, da. Cu filtru UV. :P

Link către comentariu

Foarte frumos....in stilul caracteristic. Tot inainte!

Link către comentariu

Si ca sa merg... inainte, dupa mult chin si zile intregi de studiu intens asupra acestor adaptoare, de azi ma pot bucura pentru prima data de comenzile de pe volan. :blah_:

Am montat un adaptor Incartec (un producator renumit pentru tot felul de adaptoare audio auto) si acum pot spune ca e intreg sistemul audio.

Desi pretul e in jurul a 100 euro (

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!