Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

Salutari din partea unui concetatean. Frumoasa masina ! Grija de ea si spor la modificari.

Off Topic: Cand se fac intalniri in Zalau (daca se fac)? Si daca nu poate incepem sa ne adunam.

Numai bine si sa ne vedem pe strazi.

Link către comentariu

Multumesc de aprecieri.

Cornel, pachetul crom e de pe un Passat 2004 motor 4000 cmc benzina :P , demontate cu mana mea, sa nu ramana urme la demontare. Geamurile sunt de pe altul, 2002 (de pe cel din 2004 se vandusera). M-au costat 300 de lei cu tot cu geamuri (il cunosc bine pe patronul de la schrot). Cand m-am uitat in ETKA si am vazut ca ma duce in 1800 de lei tot pachetul de la geamuri, mi-a trecut orice urma de zambet.

radurus, nu stiu nimic de intalniri, dar... cine stie pe viitor. Poate ne vedem vreodata la un pahar de... vorba. :)

Link către comentariu
  • Administrator
...demontate cu mana mea, sa nu ramana urme la demontare.

Adica le-ai sustras???

Link către comentariu

Nu. Le-am achizitionat. :)

Link către comentariu

Dar trebuie puse si geamuri de b5,5 odata cu pachetul crom? Oricum ai facut o afacere foarte buna. La pretul asta nici eu nu as sta pe ganduri. Felicitari.

Link către comentariu

Da, trebuie schimbate si geamurile.

Link către comentariu

Revin cu alte poze ceva mai clare :lol: :

hpim1813.th.jpg hpim1814.th.jpg

hpim1816.th.jpg hpim1817.th.jpg

Link către comentariu

Masina arata superb, esti tare tipule, mi-ai dat multe idei dar astept ceva finante, sa le pun in practica.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

super intretinuta masina.. bafta cu ea! imi place cromu de la geamuri cum da

Link către comentariu

O pasiune de invidiat - felicitari pt masina si sa auzim numai de bine

Link către comentariu

Multumesc inca o data.

Luci, am noroc ca-s negre bandourile si nu prea se vede diferenta. :wub:

Intre timp masina a mai primit becuri cu cate 18 LED-uri (a cate 3 spoturi fiecare LED) in lampile de marsarier.

dsc01363g.th.jpg

Asta dupa ce m-am chinuit 2 zile sa experimentez cele mai bune reglaje pentru toate usile (inclinatie, vertical, orizontal), cu lere si liniar, astfel incat sa aud acel sunet "infundat" la inchiderea usii, precum e la Audi. La majoritatea masinilor VW cand inchizi usa, suna destul de urat. Se aude parca un zgomot dublu.

Acum pot spune ca e perfect.

Mai urmeaza un proiect interesant (o automatizare disponibila pe unele modele B6) dar ramane o surpriza pentru viitorul apropiat. :rolleyes:

Link către comentariu

Cosmin intrun dialog acum cateva luni: "Ma luci cred ca ma opresc aici cu modificarile ca sunt multi bani, etc"

Cosmin in zilele noastre: "Mai urmeaza un proiect interesant .." :vaidecapulmeu: :offtopic: Succes mult Cosmine si nu te mai amagi ca suntem la fel de "problematici" amandoi :P

Link către comentariu

Da Luci, ai perfecta dreptate. Eu cred ca, atata timp cat vom avea aceste Passat-uri (B5&B5.5), in privinta modificarilor, only the sky is the limit :(

Link către comentariu
(...)

Asta dupa ce m-am chinuit 2 zile sa experimentez cele mai bune reglaje pentru toate usile (inclinatie, vertical, orizontal), cu lere si liniar, astfel incat sa aud acel sunet "infundat" la inchiderea usii, precum e la Audi. La majoritatea masinilor VW cand inchizi usa, suna destul de urat. Se aude parca un zgomot dublu.

Acum pot spune ca e perfect.

(...)

Poti detalia un pic procedura, ca si eu vreau sa-mi fac usile "sa sune" cand le inchid la fel cum erau cand erau noi :)

Link către comentariu

Hmm... cam greu de explicat, dar am sa incerc.

Am detaliat aici , ca sa nu umplem topicul cu detalii tehnice. :lol:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Ziua se vad mult mai tare decat becurile normale. Noaptea... sunt tot cam pe-acolo.

In plus sunt albe, deci nu vad de ce ar fi probleme de legalitate.

Link către comentariu

De ceva vreme au inceput sa ma cam deranjeze "greierasii" din masina. Observand ca mare parte vin din bord, azi am scos complet consola si am constatat ca avea 2 crapaturi, destul cat sa scartaie la trepidatii, plus o gramada de cabluri si mufe de la CD care zdranganeau pe-acolo. Am lipit plasticul foarte bine, iar la montare, am lasat climatronicul afara, sa pot lucra in voie. Am izolat toate firele de la CD in banda de bumbac, iar apoi tot manunchiul de cabluri l-am inconjurat cu burete de 5mm, in spatele unitatii de climatronic avand loc destul pentru asta. Practic nici un fir nu mai sta de capul lui, ci totul e izolat fonic.

De aici am dedus ca odata schimbat HU-ul stock, apar tot felul de vibratii si greierasi tocmai din cauza instalatiei suplimentare care nu mai e antifonata corespunzator.

Dupa ceva drumuri "romanesti" am constatat ca zgomotul din trepidatii de la plastice si alte cele s-a redus aproape in totalitate, devenind abia perceptibil.

Asadar... inca o interventie reusita. :D

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Tot mai des observ bijuteria asta de Passat prin Bistrita...:)

Sa ai noroc de el !

Link către comentariu

Multumesc. Nu stiu cum, dar eu inca n-am reusit sa te observ. :cool:

La un moment dat chiar aveam ceva timp liber si am cautat pe forum numere de telefon ale bistritenilor, dar... fara succes.

Si daca tot veni vorba de masina, intre timp am mai adaugat o oglinda dreapta model USA. Am avut oglinda de Anglia si dupa cum se stie, MARELE neajuns al acestui tip de oglinda e ca, desi cu mici artificii reusesti s-o faci sa vezi in ea, capatul sticlei ramane afara din carcasa oglinzii iar reglajele sunt la maxim.

Acum e cu totul altceva. Toate reglajele pot fi facute normal si sta exact ca si cea mica de Europa, doar ca e mare. ^_^

Am pastrat de la cea de Anglia capacul (ca era gata vopsit) si sticla pentru ca e asferica.

Poate va amintiti, asa era inainte: dsc01295a.th.jpg

Asa e acum: 26072010136.th.jpg

Si asa se vad ambele oglinzi din pozitia soferului: 25072010129.th.jpg 25072010130.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Esti mester :)) felicitari pentru achizitie. Unii ar da orice sa aibe asa oglinzi :icon_thumleft:

Modificat de RedFighter
Link către comentariu

Comine, ce ai facut tu cu greierasii din bord ar trebui sa fac si eu, numai ca eu nu ma pricep ca si tine. Oare la cine sa apelez sa imi rezolve greierii din bord? Electrician,mecanic, care desface bordul?...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!