Jump to content

Faruri - probleme


variant
 Share

Postare recomandată

salut! astazi am spalat masina si am observat ca farul din dreapta este aburit. nu mi s-a mai intamplat pana acum sa se abureasca nici unul. i-am scos capacul din spate cu tot cu bec si l-am lasat sa se usuce. acum pe seara a plouat si am vazut ca iar s-a aburit destul de rau. ce imi recomandati sa fac? farul este cel original si nu s-a umblat la el.

Si eu am avut far original(Valeo);un betiv mi-a lovit masina in partea din fata,in parcare;unul din faruri,care nu s-a spart in accident(s-au rupt doar urechile de prindere) a inceput sa se abureasca atunci cand ploua.Concluzia:in urma socului,s-a produs undeva o fisura si sticla nu mai era lipita etans.Deci se confirma ce spunea @soila.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • goofy4

    11

  • AdCrys

    10

  • Al Bundy

    9

  • Jorjel

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

as vrea sa stiu cum se monteaza motorasele pe faruri.

am reusit sa fac rost de niste motorase si nu prea stiu cum vin motnate.

o schema sau un DIY ar fi binevenite.

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mai in mare:motorasul are in capat un ax cu o sfera;prin locul pe unde se schimba becurile,introduci motorasul si-i introduci sfera din capatul axului intr-un locas de pe oglinda farului inclinand putin axul,(nu prin impingere directa).Dupa ce ai prins axul respectiv in locasul de pe oglinda farului motorasul intra drept si se rasuceste in jurul axei pt.a se fixa la locul lui.Poate nu prea ai inteles,dar daca vei desface farul si te uiti acolo,te prinzi.Eu am avut montate motorasele,dar daca nu le-ai avut,este o tija acolo (in lipsa motorasului,care tine oglinda fixa) si care se scoate inainte de a monta motorasul:rasucesti,tragi spre inafara si scotidin locasul de pe oglinda acea tija care seamana cu axul motorasului(nu trage de ea,scoate-o inclinand putin tija sa o scoti din locas;o sa vezi cum e la fata locului.Operatia de montare a motorasului este inversul oprtstiunii de scoatere a tijei respective.Din pacate n-am facut poze cand le-am inlocuit,dar este relativ usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva,am schimbat farurile la a mea masina si acum nu se mai regleaza automat,este posibil sa nu aibe motorasele respective?cand le-am luat am precizat ca au reglare automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile se vand fara motorase,motorasele separat.Daca ai avut farurile reglabile,poti folosi motorasele de la ele,altfel daca le cumperi mai costa cam 150 ron/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are dreptate goofy,motorasul e separat,numai ca in locul unde intra bratul motorasului este un capacel de plastic care trebuie scos.eu am mers fara motoras o saptamana din cauza unor mecanici isteti de la reprezentanta seat din iasi...mi'am vopsit spoilerul la ei si mi'am schimbat si unul din faruri si cand am mers sa iau masina mi'au dat motorasul inapoi si mi'au spus ca nu l'au putut monta..ca nu se potriveste :icon_thumright: sper ca nu am fost offtopic.asa acum....ce am patit eu,daca are cineva idee sau daca a patit'o. zilele trecute am vrut sa schimb becurile de pe pozitii(far) si am observat ca "papucii" mufei in care intra becul erau cam largi si m'am gandit eu ca ar fi o idee sa-i strang cu ceva..am luat un patent cu varf ascutit si nu mi-am dat seama ca poate face scurt si a facut...prin urmare nu mai am lumina pe pozitie la far iar in seara asta am vazut ca nici pe stopul din stanga(tin sa mentionez ca ambele pozitii fata-spate nu se aprind).am scos becul de la stop m'am uitat la el...nu parea sa fie ars am pus un alt bec...si tot nu s'a aprins...in concluzie...oare s-a ars vreo siguranta? si daca da...care e aia ca eu nu mi-am dat seama cand m-am uitat la tabelul cu sigurante. am scos sigurantele de la faza lunga faza scurta si erau bune...p.s. am mai si ocolit politia putin ca...cine stie cat or fi de prosti si nu te inteleg. multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pozitii siguranta e separata. Ma mir cum de ai reusit sa scoti becurile de pozitie, eu inca merg fara ele. Nu s-a luat nimeni de mine pana acum, dar nu stiu ce vor zice cei de la ITP ca trebuie sa-l fac peste o luna, dar pana atunci poate dau farurile jos si rezolv problema. Becurile de pozitie (in tabloul de siguranta) au un P cu 3 linii in spatele P-ulu, din care 2 oblice/concurente si una dreapta/perpendiculara. :P Sper ca nu te-am bagat mai tare in ceata.

Later Edit: Uite ca am gasit si 2 poze care sa te ajute:

3ctjq.png

Ignora semnele incercuite in imagine, e luata de pe net. Sigurantele pentru becurile de pozitie sunt 22 si 23. (Dreapta si Stanga)

v3ouub.png

Deci, 22 si 23, sigurante 5A. Multa bafta. :)

Modificat de likudio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca motorasele de reglaj al farurilor au sigurantanta? nu mai imi merge reglajul la ambele faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se fi ars ambele motorase in acelas timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa se fi intamplat ceva cu potentiometrul care le comanda. Sau ceva pe circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se fi ars ambele motorase in acelas timp?

Verifica siguranta S20 de 15A. Faza scurta mege pe ambele faruri ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul e functional mai putin motorasele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...oare s-a ars vreo siguranta? si daca da...care e aia ca eu nu mi-am dat seama cand m-am uitat la tabelul cu sigurante. am scos sigurantele de la faza lunga faza scurta si erau bune...

Daca nu e prea tarziu,sigurantele pt. pozitie sunt din cele mici,in partea de sus a panoului(parca in dreapta),portocalii de 5A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuzati daca nu am nimerit topicul :(

Daca farurile sunt aprinse si scot cheia din contact, se aude "o alarma" ca ai uitat ori farurile aprinse, ori semnalizarea. De 1 saptamana nu se mai aude si ma deranjeaza pentru ca uit de multe ori farurile aprinse :D

Stie cineva cum pot readuce la viata acel sunet detestat de foarte multa lume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu farurile. Am faruri depo, cu lupa pe faza scurta, si oglinda normala pe faza lunga. ( sunt ca cele de R32, numai ca negre in interior). La farul din dreapta, am impresia ca surubul acela care ridica/coboara oglinda a iesit de pe ghidaj. Are cineva idee cum as putea sa il bag inapoi? Oricat as invarti de ghidaj nu se ridica oglinda, si farul bate in pamant...E stresant rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum as putea sa il bag inapoi? Oricat as invarti de ghidaj nu se ridica oglinda, si farul bate in pamant...

Scoti farul, desfaci capacul, vezi de ce se invarte ghidajul in gol si rezolvi problema. Probabil ar merge si cu el pe masina dar te vei chinui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca am si proiectoare, si lupa...e cam aglomerat pe acolo. O sa incerc sa le mai dau o data jos, si vad eu dupa aia. Multumesc de info,..o sa incerc sa scot si motorasul si sa vad dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema cu farurile mele,am reusit si am rupt urechiusele de reglare cu tot cu tija aia care impinge farul sus jos stanga dreapta,si nu mai pot sa le reglez klumea acuma,are cineva ideie ce as putea face?eventual daca se pot repara cumpara separat urechiusele alea,tija?sunt niste faruri de bora bosch oem,am sa pun si o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare intrebatoare....numarul 1 am ridicat-coborat farurile dupa bunul plac(lipsa de ocupatie)...numarul 2 ce face????

Oricum merg la un service sa imi faca un reglaj corect.Multumesc anticipat!

PS:montare led arctic blue pozitie.Timp alocat-3 min si o unghie rupta.

BEFORE AND AFTER(daca nu isi are locul aici imi cer scuze)

http://img180.imageshack.us/content_round..../image0024d.jpg

pozitii http://img228.imageshack.us/content_round..../image0025w.jpg

faza scurta http://img59.imageshack.us/content_round.p.../image0026h.jpg

faza lunga http://img84.imageshack.us/content_round.p.../image0027g.jpg

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile se pot regla sus-jos si stanga-dreapta :D. de ai aai 2 suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.Deci sa inteleg ca NR.2 e pentru reglajul pe oriontala iar NR.1 pe verticala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_popescu

De cateva zile am descoperit ca motorasul de reglaj far dreapta nu mai functioneaza.L-am desfacut, am verificat motorasul electric, alimentandu-l la un transformator ,functioneaza, singura piesa care cred ca s-a stricat ar fi un circuit integrat TDA 3629-PHILIPS. Pot gasi separat acest integrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!