Jump to content

Faruri - probleme


variant
 Share

Postare recomandată

Aalutare.

Scriu si aici poate vede mai multa lume.

Am si eu o problema legata de faruri.

Faza scurta e reglata bine, insa faza lunga bate total aiurea, bate mult spre dreapta, in sensul ca pe partea stanga am lumina de parca as fi cu faza scurta. Ideea este ca pe ceata se observa cum fascicolul de lumina de la becul din dreapta bate drept, iar cel de la becul din stanga bate spre dreapta

Am schimbat becurile la faza lunga, crezand ca e de acolo problema. M-am asigurat ca sunt fixate cum trebuie, dar tot degeaba.

Exista vreo modalitate de a regla faza lunga, sau trebuie cumva schimbat becul. E urat sa mergi cu faza lunga si sa ai lumina in dreapta. Nu mai zic daca intri intr-o curba la stanga ca nu vezi nimic.

Daca stie cineva rog sa se exprime liber.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • goofy4

    11

  • AdCrys

    10

  • Al Bundy

    9

  • Jorjel

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa nu fie probleme la becuri sau la sistemul de prindere al lor, la clema din spatele farului care tine fizat becul.

sunt faruri oem hella sau valeo? daca nu sa nu fie o greseala de productie a celor de la tyc sau depo

Modificat de possst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' Dragos,daca iti aduci aminte bine,asta vara cand faceam intalnirile langa Chimie(sub umbra nucului batran :) ),ti'am aratat ca becul e stramb in far.Sa nu fie cumva suportul de pe far in care bagi becul de faza lunga,stramb. Presupun ca aseara pe ceata aia nebuna ai observat asta :)

posst:sunt faruri OEM.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul... Andrei ma numesc dar nu-i problema, imi vei a un miel la Paste.

Le-am schimbat si becurile pe faza lunga si tot degeaba. Am avut grija sa intre bine pe locurile lor sa nu joace si sa prind clemele din spate bine. Becurile stau fixe si la locurile lor.

In seara asta le-am studiat mai atent si banuiesc ca ar fi din cauza oglinzii sau ce o fi chestia aia ca un clopot in mijlocul careia e gaura pentru bec. Am impresia ca e deviata un pic spre dreapta si din cauza asta si fascicolul de lumina sa bata spre dreapta. Din cauza asta becul pare ca e stramb.

Exista vreo modalitate sa misc cumva oglinda fara sa desfac farul. Vreo modalitatea sa o misc spre stanga sa stea cat de cat dreapta.

Multumesc frumos de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate regla farul cu totul...si al meu batea dreapta mult...

Du-te la un electrician cu o scula de reglat faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze! :) Tre' sa ma apuc de strans bani de miel :) La mine FIX aceeasi problema a aparut dupa ce am desfacut/reasmablat farurile.Problema a fost de la motoras.Nu stiu cum il pusesem(cu toate ca se clipsase) dar tinea oglinda stramba plus ca facea si un zgomot anormal+ca imi cobora cu intarziere fata de celalat.Faza lunga imi batea cam asa : / |.Am dat farul jos,am scos motorasul.Oglinda se tine in 2 picioare fixe si piciorul motorasului.Am tras un pic de oglinda sa intre si mai bine pe cele 2 picioare fixe,am pus motorasul inapoi si gata.In schimb a trebui sa reglez din nou faza scurta pt ca imi batea MAXIM spre dreapta.

Verifica initial daca iti mai misca oglinda cand invarti de reglajul stanga-dreapta.Daca invarti in gol de surubel,e ceva din interiorul farului.

Spor la mesterit!Sau ne uitam impreuna la intalnirea de sambata :D

LE:am fost la RVR la statia ITP,cunosc pe cineva acolo si ne'am chinuit o jumate de ora sa le reglam.Ala din stanga...de nici o culoare nu a vrut.Pe aparat se regla bine,in schimb in mers,pe strada,imi batea undeva pe la etajul 5.Am ajuns in parcare,am tras linie pe perete si de atunci asa au ramas :D

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am pus xenon pe faza scurta azi. De fapt doar la farul din dreapta, in stanga am reusit sal pun acum cateva zile. Dupa ce am montat tot am observat ca cel din dreapta e putin aburit. Stiu ca e din cauza vremii acu ca lam pus, dar daca las farurile aprinse ar trebuii sa dispara sau nu?

De asemenea, intre motor si farul stanga aveam un suport de plastic in interior care acoperea tot. Acu nu il mai pot pune din cauza cablurilor de la xenon. Rolul lui e doar de protectie?

Modificat de RazvanBlade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rolul lui e sa creeze acea coloana de aer care merge la cutia filtrului de aer,adica sa traga aer mai rece nu mai cald din compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RZF,multumesc pt info. vreau sa pun un CAI si atunci nu mai am nevoie de acel plastic:)

legat de aburire, cum as putea rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate s-a mai lovit careva :

farurile afumate interior se mai pot spala ? a incercat careva? sau le spal cu unele noi?

pun aceasta intrebare deoarece,la un a6 ,acum ceva anisori, cind am spalat farul cu detergent ,prin agitare s-a cam desprins din oglinda proiectorului

Modificat de stal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus detergentul. Doar apa demineralizata - ca sa nu lase urme, la uscare. Ideal e sa desfaci farul si sa-l cureti, nu sa-l speli asa.....oricum, daca te hotarasti sa-l speli asa, doar apa demineralizata sa folosesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la toti sunt cam noi pe aici am si eu o problema am masina din semnatura si intr-o zi observ ca mi se regleaza din interiorul masinii doar farul drept,dau capacul jos de la farul stang si observ ca nu e acel motoras si mufa atarna acolo de la acel motoras.si se afla un fel de rotita alba in acel loc cu un canal pe mijloc.se poate atasa acel motoras pe acea rotita sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, se scoate acea rotita si se monteaza un motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie neaparat demontat farul de pe masina?acea roata iese pur si simplu?

Al Bundy te ocupi si cu cheile de contactu mai exact de acel cip.am luat masina cu o singura cheie si as dori sa mai fac una ma poti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se scoate exact cum se scoate si motorasul. Dupa care bagi motorasul in far. Trebuie vazut cat loc ai de lucru.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In seara asta am patit un lucru ciodat! La aprinderea pozitiilor s-a aprins si faza scurta. Comutand blocul intre pozitii si scurta faza ramanea aprinsa. Am incercat de 2-3 ori dupa care faza scurta nu s-a mai aprins deloc. Pozitiile functioneaza bine, la fel si faza lunga si proiectoarele. Dar scurta nu mai am deloc. Dupa ce nu s-a mai aprins deloc scurta a venit un usor miros de incins in masina. Am bagat nasu si e de la blocul de lumini. Am verificat sigurantele (20 si 21) care cred ca sunt pentru faza scurta si sunt Ok. Sa mai verific ceva sau sa ma pregatesc de alt bloc de lumini?? Mentionez ca masina are montat xenon pe scurta, lunga si proiectoare (proiectoarele au un cablaj separat cu siguranta si releu alimentat direct de pe baterie). Kiturile de pe proiectoare si faza lunga au o vechime de peste 2 ani, iar cel de pe faza scurta a fost schimbat in luna noiembrie!! Ma gandesc mai mult ca sigur xenonul mi-a facut beleaua dar de ce dupa 3 ani??

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca vreun balast sa iti fi venit de hac, chiar si dupa atata timp. Gandeste-te totusi ca ai nu mai putin de 6 balastrii pe masina, si toti chinezesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat acum blocul de lumini si toate functioneaza perfect. Am lasat aceeasi configuratie si aceeasi balastri si nu sunt probleme. Sa fi fost oare defect al blocului de lumini de la uzura??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Acuma, vezi daca se strica si asta in timp sau daca te tine.... daca te tine, era de la bloc - il poti desface pe cel vechi, curata contactorii - daca nu s-a stricat mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune te rog cum se desface blocul? Am reusit si am scos partea din fata cu rotita dar nu reusesc sa scot placuta aia pe care sunt prinse ledurile si lamelele. Aia nu o pot scoate din suportul de plastic si ma tem sa nu ii rup ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru dublu post dar sunt pe telefon si nu pot da edit! Am reusit si am desfacut blocul si un un contact e topit!! Voi ce ziceti mai merge facur ceva sau altul?? Si inca ceva... Intre lamele am gasit un fel de pasta galbuie care nu stiu ce e!!d5e95502-207c-a3d4.jpgpost-12500-13362197142745_thumb.jpgpost-12500-13362197473464_thumb.jpgpost-12500-13362197790586_thumb.jpg

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa incerci sa`l lipesti la loc . eu zic ca o sa mearga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge. S-a topit plasticul ala cu tot cu lamela cu tot si nu prea mai am ce-i face. Am curatat cat am putut contactele dar fara rezultat. Am achizitionat deja un alt bloc de lumini din dezmembrari!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altul, ala din poze este compromis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!