Jump to content

Faruri - probleme


variant
 Share

Postare recomandată

As putea spune ca-i orbesti acum mult mai bine pe cei din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • goofy4

    11

  • AdCrys

    10

  • Al Bundy

    9

  • Jorjel

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

melin, poate faci o poza, sa vedem cum bat pe un perete. Astfel, ne facem o idee despre modul in care directioneaza lumina. Daca nu bat prea sus, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara cand am iesit, nu am primit niciun "flash" din sens opus. Dar o sa fac o poza mai tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Faza lunga se regleaza tot din aceleasi rotite care reglezi si faza scurta?Mie imi cam bate prin pomi si nu stiu ce sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se regleaza intregul far...nu pe faze.Rotile alea au rol de sus-jos si stanga-dreapta.Vezi ca e destul de greu de reglat corect si cu metoda ZIDULUI.Cel mai bine mergi la un itp si nici nu costa mult.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am si eu o problema cu luminile si am vazut ca s-a discutat aici astfel de probleme: cand pun contactul se aprin luminile de intalnire chiar daca switch-ul de lumini este pe o; nu se sting decat daca iau contactul sau comut pe pozitii. De unde sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activa functia DRL (lumini permanente pe timp de zi), daca vrei sa nu mai faca asa, trebuie sa iei legatura cu cineva cu VAG-COM sa-ti dezactivezi functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

metoda zidului poate fi foarte buna dc se face corect

cauta pe youtube "headlights aiming",si vezi cum se regleaza farurile corect,cu puncte de reper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@poe Activarea/Dezactivarea cu vag-com a DRL se face doar la modele mai noi din centrala electrica. La Golf IV nu exista asa ceva.

@cristian833: Vezi ca ai facuta o punte la blocul de lumini sau la tabloul de sigurante. Elimin-o si gata.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare la toti,

am si eu o problema mi-am schimbat toate becurile de la masina(stop-uri, retur,ceata,semalizare) si an observat ca cele de pe semnalizare se aprind mai repede...ma puteti ajuta in acest ssens? eu am cumparat becuri exact dupa modelul celor pe care le aveam deja pe masina slabe sanse sa nu cumpar ceea ce trebuie...multuesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica se aprind mai repede ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am inteles ce vrei sa zici cu "aprinsul" mai repede :) Am patit si eu odata cand am pus pe semnalizare becuri care pareau asemanatoare insa erau de fapt pt lampa de frana.Sau poate nu le'ai "infipt" bine.Asta in cel mai rau caz,in care ai probleme cu releul de semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu am vaut ca desi aveau acelasi voltaj si watt aveau o forma mai ciudata de ce aveam eu...dar nu am crezut ca din cauza asta sa fie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am tot citit topic-uri despre faruri inainte sa scriu dar de problema mea tot nu am dat sa va spun despre ce este vorba.

Am schimbat farurile originale H4 de la un vw bora 2002 cu unele aftermarket cu lupa si cu becuri H7 si am pus si xenon ideea este ca atunci cand aprind faza lunga se stinge cea scurta. Intrebarea este cum as putea sa fac faza scurta sa sta aprinsa cand aprind si faza lunga si daca este indicat sa fac acest lucru sau cumva deteriorez farul? Mentionez ca farurile sunt Depo reglate la un service autorizat si sunt foarte multumit de ele fata de cele originale. Si mai am o rugaminte daca imi puteti spune si mie unde gasesc un bloc de lumini cu optiune de proiectoare la mana a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bloc lumini sh cu optiune proiectoare gasesti la Gagu,eu stiu drumul Stefanesti-Dascalul-Gagu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema care ma framanta:am un golf IV iar la farul din stanga pe faza scurta cand merg pe un drum cu denivelari imi joaca in sus si in jos. Are ceva farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe faza scurta se intampla sau si pe lunga ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si pe faza lunga. Problema asta am mai vazut-o la unele masini pe timp de zi ce veneau din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica urechile de prindere ale farului, sa nu fie rupte cumva. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain! Daca sunt rupte,sa ma pregatesc de alt far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, cam da. :(

Pot fi si lipite cu ceva adeziv mai bun, insa nu cred ca o sa reziste prea mult la drumurile pe care le avem. Verifica intai, ca sa fii sigur ca asta e problema. Numai bine. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Acum doua zile am desfacut capitonajul de la usa stanga fata deoarece mi s-a defectat macaraua geamului iar mufele nu le-am mai cuplat. Azi dimineata am observat ca la farul din dreapta nu mai merge nici pozitia nici faza scurta singura care merge e faza lunga. Intrebarea: -este vreo legatura intre cele doua probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa urmatoarea chestie . Eu am patit asa azi iarna , si am inceput sa ii dau niste "impulsuri" mai puternice cu mana , deasupra farului . :biggrin: Si-a revenit , era vorba cred de un contact imperfect , mie doar pozitia imi mergea .

PS: Exact si la mine cel drept :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

astazi mi-a venit kitul xenon si am vrut sa-l montez. dar am 2 probleme:

1. am desfacut grila in partea de sus dar partea de jos nu vrea sa iasa nici cum. are cleme sau ceva?

2. am spalatoare de faruri. la demontarea grilei trebuie sa demontez si alea separat?

toate DIY pt demontare erau pt bara fara spalatoare faruri.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa dai bara jos, trage de spalator fara frica-cu motorul oprit, nu pune pe nimeni sa le actioneze si tu "sa le prinzi" si scoate capacelul din cap.este prins de cilindrul spalator cu doua urechiuse .grila dupa ce ai scos-o de sus si e libera, trebuie sa tragi de ea in sus.va iesi pana la urma,insa nu trage cu dusmanie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!