Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

dorneanucostel

salut.... eu am fost ieri la sandra iasi pentru a imi face o programare pentru revizie la masina din semnatura....i-am intrebat cam cat m-ar ajunge costurile pentru aceasta treaba si mi-au zis ca aproximativ 700 RON....revizia o fac la 15.000KM.....ce costa oare atat???ce imi schimba la ea???e posobil asa ceva????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.... eu am fost ieri la sandra iasi pentru a imi face o programare pentru revizie

Salut ......si eu am fost la Sandra...am intrebat le-am multumit si am plecat.....te sfatuiesc dupa ce iesi din garantie sa fugi cat mai departe de Sandra...iar ca pret iti spun io ce fac...iti factureaza 4 bidoane de ulei de un litru in loc sa iti bage 1 de 4 l care e mult mai ieftin...pentru ca asa vor ei...+piesele + manopera ajungi la 7 -8 mil...eu la unu mecanic bun pe o revizie ca asta am dat 3 mil si facuta k-lumea :icon_thumright:...pentru mai multe detalii vezi ca este un topic pe POLO 9Nsi 9N3 cu costurile detaliate ale reviziilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

pai astept cu nerabdare sa ies din garantia lor si ma dispensez de ei......nu vad rostu de ce imi cer asa mult....chiar azi mam uitat intru-un supermarket la ulei castrol magnatum de 4L si costa 160 ron......in fine ....e pe garantie si e cam aiurea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motorul tau tdi pumpe duse trebuie sa folosesti ulei special cu norma 505.01, asta insemnand ori castol txt ori edge turbodiesel 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, in viitorul apropiat trebuie sa fac si eu revizia 1.4 55KW 2002, schimb de ulei (5W40)etc etc.Dar am impresia ca zdrangane toata masina.Ma intreb ce poate fi stricat/uzat acolo la roti, si daca sunt scumpe alcele piese(intreb inainte , sa nu ma speriu/ lesin dupa ce primesc factura).Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat pe toate piesele pentru revizie 340 RON (toate filtrele + ulei Castrol EDGE Turbo Diesel).

Cu uleiul am avut ceva dubii dar am aflat ca e bun.

Filtrele le schimb singur si uleiul ma duc la un service si-l fac cu 40 de RON.

Cam asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

am facut revizia azi la polo 1.4 tdi (15.000 km) la Sandra Iasi si ma ajuns totalul la 570 RON.schimbat filtre si ulei.....toata operatia a durat 50 min.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am facut revizia la 15 mii dupa revizia anterioara, cu fratele meu toata (filtre+ulei).

Este mult mai simplu decat la dacie.

Toata operatia a durat 30 de minute .

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi distributia la 60.000 km

Distributia pe lant la grupul VAG se face la 120000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai mi-am facut revizia de 1 an (doar 6000 km) la Polo Trendline 1.4 la PBN. Totalul a fost de 307 Ron (Ulei + Filtru Ulei, in ceea ce priveste filtrul de aer si polen nu le-am schimbat), iar totul a durat o ora si un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
schimbi distributia la 60.000 km

Cum sa schimbi distributia la motorul de 1.2 benzina, aia se schimba numai cand vei segmenta motorul, adica pe la 400 500 de mii , cam atata ar trebui sa mearga un motor. Din cate stiu eu distributia e pe lant si lantul nu se schimba asa des!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa schimbi distributia la motorul de 1.2 benzina, aia se schimba numai cand vei segmenta motorul, adica pe la 400 500 de mii...

Distributia pe lant se schimba la 120.000 Km...daca vrei sa tragi de ea mai mult o schimbi "atunci cand zongane", zgomot similar lantului de bicicleta uzat.... nu stiu unde ai auzit ca se schimba la 500k distributia ;)) :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la 60.000 se mai schimba si bujiile sau la 4 ani de utilizare in functie de varianta care intervine prima. cam atit,bineinteles,plus inspectia de rigoare...

Modificat de dannyN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti!

Eu ma apropii de a 2-a revizie.Deci ar trebui sa cumpar filtru aer,filtru ulei+ulei(Castrol,5w40 Magnatec,sau altul asemanator),filtru polen(e filtru de aer conditionat,sau habitaclu,nu?),filtru de benzina.Si lichidul de frana?Sau pentru ultimele doua sa mai astept pana la 30000?Eu as zice totusi sa le schimb odata cu celelalte.

Momentan masinuta are ~ 22000 km.Prima revizie s-a facut in 16.01.2009(~12.000) dupa cum spuneam pe pagina 3,in urma cu ceva vreme,tot pe acest topic.

Multumesc!

Adi

Later edit:Sa cumpar si saiba pentru baia de ulei,nu?

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le schimbi pe toate in ianuarie 2010, nu cred ca apuci 30k km pana atunci. Zice clar la manual, inspectia de service se face la 2 ani sau 30k km, oricare survine prima. In cadrul ei se schimba si lichidul de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Lichidul de frina si cel de la servodirectie se schimba prima data la 3 ani dupa care din 2 in 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia facuta la 45.000 km si respectiv 1 an jumate.............costuri 335 RON.

Service SERPICO Craiova.

Ulei si filtru.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum scrie in caietul de service, la unele modele se schimba din 2 in 2 ani iar la altele (mai putine) cum ai zis tu, prima oara la 3 ani dupa care din 2 in 2 ani. Stiu sigur ca la Polo si parca si Golf este cum am zis la inceput, prima oara la 2 ani :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap,m-am interesat si preturile sunt chiar ok pe unde am gasit.O sa revin cu detalii pentru ca as vrea sa le schimb inainte de noiembrie,deci s-ar putea saptamana asta.

Filtrul de benzina dupa ce-l schimb prima data,la ce interval de km se schimba dupa,stie cineva?30.000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Adrian.

Unde vrei sa faci revizia? Te primesc cu materialele tale?

Sa ne spui si noua ce tipuri de consumabile ai luat. Ai idee, pentru filtrul de polen, cel din masina, exista model cu carbon activ? Bafta cu revizia!

Dupa ce o faci sa ne spui si noua care au fost costurile, asa cum reies ele din facturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....sambata ma duk sa fac revizia 140.000 Km cu consumabilele proprii cumparate de la Volksparts....ca idee preturile sunt astea:

Filtru ulei: 35 lei

Filtru benzina: 50 lei

Filtru aer motor: 60 lei

Filtru habitaclu (noncarbon): 50 lei

Antigel G12: 30 lei 1,5 litri

Ulei motor: Castrol Magnatec 10W40: 140 lei 4L

Rulment roata dreapta fata: 230 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Dun!

Despre filtrul de polen,nu stiu sigur nimic...o sa intreb.

Consumabile o sa iau filtru ulei,polen si de benzina+uleiul

Cel de ulei+polen=53 lei impreuna si cel de benzina 100 de lei(vad ca Spu l-a luat la jumate. :) )

153 de lei cele 3.Ulei = 4l 150 lei.Lichidul de frana nu am inteles bine cat costa.

Asa am gasit la magazinul de la care am mai luat cate ceva(gen ulei sau filtru aer).

Filtrul de aer nu-l mai schimb pentru ca l-am schimbat pe la 19.000.Nu se schimbase la prima revizie si l-am schimbat eu pentru ca se cam chinuia sa traga aer.

Nu ma voi duce la service pentru ca si asa garantia expira in decembrie si ma voi duce la o cunostiinta care se va ocupa de masina.

Va anunt cum sta treaba dupa schimb.

Numa'bine!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Alta viata :D

Azi am fost cu masinuta.

Pana la urma,cam astea au fost costurile:

-filtru ulei+filtru polen(nu era cu carbon activ) 53 ron

-filtru benzina 100 ron

-lichid de frana Textar dot4 20 ron

-ulei 3x39 lei = 117 ron,pana la urma am mai luat 1 litru ca sa am de completare in caz de ceva,pentru ca au intrat 3 litrii si era aproape intre minim si maxim,trebuie sa se mai aseze.Asadar 156 ron uleiul

Rezulta 329 ron+100 ron pour monsieur mecanicien(foarte de treaba) ;)

Deci cam 429 ron.Multumit.

By the way,filtrul de polen era ceva gen:frunze,mizerie,praf 100%.Nu stiu cum au ajuns frunze si pe acolo :icon_thumleft:

Drive safe! :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o intrebare:cum ai schimbat lichidul de frina? Clasic cu aerisire sau cu pompa vacuum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasic cu aerisire...s-a folosit o sticla de 0,5 si un furtunas...Cam 35 min in total la 4 roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!