Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

chiar daca ar fi o operatiune standard , cred ca ar fi ok ca la fiecare revizie sa fie schimbata, macar pt intretinerea filetului si a garniturii de la baia de ulei, mai ales ca nu costa mai mult de 3lei.

ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te iei dupa ce scrie acolo trebuie sa schimbi garnitura cu tot cu dop (surub) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit pt acest dop sub 3 lei iar daca in manual zice ca tre sa-l schimbi...il schimbi mai ales ca nu-i o avere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand schimbati uleiul, trebuie sa-i schimbati si saiba baie ulei? sau ramane cel vechi....

cand am facut revizia anul trecut la PBN mi-a facturat saiba asta...faza este ca nu vreau sa ma duc la reprezentanta sa-mi fac schimbul si vreau sa stiu daca este nevoie s-o schimb.

Saiba aia e facuta din cupru si in momentul cand strangi busonul se "deformeaza" si din cauza asta se schimba la fiecare revizie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cati din cei care au facut schimbul recent au schimbat saiba asta.

Merci P.I.G si Alex_Pescaru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca se intampla ceva la motor si se constata ca e din cauza uleiului iti pune motorul in brate si te speli cu el pe cap :)

Te trimite la aia de la care ai cumparat uleiu mai ieftin si uite asa ramai cu buza umflata :)

Nu a zis nimeni ca nu o sa te primeasca cu uleiul tau

Care-i diferenta dintre un ulei cumparat(ieftin) de tine si cel care ti-l baga pe gat la reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile sunt mai mari la reprezentanta. dar tot castrol folosesc, si tot respectand normele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care-i diferenta dintre un ulei cumparat(ieftin) de tine si cel care ti-l baga pe gat la reprezentanta ?

Cum a zis si cosmin mai sus, diferenta de cativa lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis cosmin si p.i.g. mai sus , diferenta de cativa lei in favoarea reprezentantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Acum 2 zile, mi-am facut revizia la un service de cartier(mai sofisticat) si m-a costat :

- toate filtrele MANN(aer, carburant,polen,ulei) = 250 ron(cumparate de la piese auto import)

- ulei Castrol Magnatec 5w40 4L = 170 lei (intra in masina doar 3L)

- manopera = 50 lei

Total = 470 ron (mi-a ramas si 1 L de ulei> pt completare sau folosire la revizia viitoare)

Masina are 40.000 km (2 ani)

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis cosmin si p.i.g. mai sus , diferenta de cativa lei in favoarea reprezentantei

Nu cred ca diferenta nu o face banu'.... diferenta unui ulei luat din comert este mai ieftin cu maxim 10 lei/litru fatza de reprezentanta, unde il distribuie acelasi importator, cel putin pe Bucuresti .

Eu cred ca diferenta o face cel care isi cumpara uleiul conform normelor din cartea masinii, atunci cand te duci la service-ul de cartier cu un ulei pe care il alegi tu si nu lasi pe alti sa decida pentru tine.

De exemplu, la PBn vroiau sa-mi bage un ulei Castrol SLX(50 lei/1l),iar eu am luat ulei Castrol Magnatec 40ron/1l (cred ca este un ulei mai bun).

Am stat langa masina la schimbul de ulei... si 50 lei manopera.....scuza-ma....fatza de 250 lei ....cat mi-am luat PBn-isti la schimbul de 30 mii....

Multora le este teama sa nu piarda garantia.....care garantie? Romanica...trezeste-te!!!

Scuze ca's putin :)) dar sunt necesare aceste discutii pentru ca sunt constructive! :icon_thumright:

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu revizia azi la POLO HAPPY 1,2 - 70 CP (30.000 km) la dealerul din Craiova. Costurile sunt urmatoarele:

- Inspectie service 180,00 RON

- Inlocuit filtru aer 40,00 RON

- Inlocuit filtru polen 40,00 RON

- Inlocuit fitrul benzina 50,00 RON

- Reglat frana stationare 30,00 RON

- mat. mici 21,80 RON

- Filtru ULEI 39,34 RON

- Filtru aer 61,66 RON

- Filtru benzina 98,66 RON

- Filtru polen 61,47 RON

- Ulei Castrol 5W40 (4 Litri) 185,92 RON - desi in masina intra 3 - 3,300 si nu 4 litri ma intreb eu....restul unde este

ca eu am platit 4 litri.

TOTAL 903,86 RON din care:

- manopera 345,93 RON

- Piese 557,93 RON

In concluzie ... foarte mult pentru o masina pricajita cum e happy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie ce parere aveti despre "Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 PD"..... fabricat prin nu stiu ce tari ... ca scrie pe el in toate limbile in afara de germana.

Mi-e cam frica sa il bag in masina .... am un VW Polo 1.4 TDI din 2006 si eu am facut comanda de Castrol de la mama lui si mi-a adus baiatu ce v-am zis mai sus.

Va multumesc !

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie ce parere aveti despre "Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 PD"..... fabricat prin nu stiu ce tari ... ca scrie pe el in toate limbile in afara de germana.

Mi-e cam frica sa il bag in masina .... am un VW Polo 1.4 TDI din 2006 si eu am facut comanda de Castrol de la mama lui si mi-a adus baiatu ce v-am zis mai sus.

Va multumesc !

Este foarte bun poti sa-l bagi linistit.Acelasi ulei se foloseste si la cei de la porsche romania :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia azi la POLO HAPPY 1,2 - 70 CP (30.000 km) la dealerul din Craiova. Costurile sunt urmatoarele:

- Inspectie service 180,00 RON...........

Doamne.....ce au facut ei la inspectie de 2 mil.....cam aceiasi revizie am facut-o si eu acum 3 saptamani dar preturile nici nu se compara - evident nu la reprezentanta ca astia la propriu zis sunt o mashina de tocat bani....pai eu pe toate filtrele am dat in jur de 2 mil pe ulei castrol magnatec 5W40 am dat 131 lei si manopera 40 lei in total 370 lei...nici pe departe 9 mil......tre sa fiu nebun sa dau atatia bani....evident daca esti in garantie esti strans cu menghina....altfel va sfatuiesc sa cautati un mecanic bun pe care sa va lasati masina cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la mine a fost revizia asa....imi inchipui preturile la Touareg. Mai nou imi merge foarte prost motorul insa pentru asta o sa deschid topic separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia azi la POLO HAPPY 1,2 - 70 CP (30.000 km) la dealerul din Craiova. Costurile sunt urmatoarele:

- Inspectie service 180,00 RON

- Inlocuit filtru aer 40,00 RON

- Inlocuit filtru polen 40,00 RON

- Inlocuit fitrul benzina 50,00 RON

- Reglat frana stationare 30,00 RON

- mat. mici 21,80 RON

- Filtru ULEI 39,34 RON

- Filtru aer 61,66 RON

- Filtru benzina 98,66 RON

- Filtru polen 61,47 RON

- Ulei Castrol 5W40 (4 Litri) 185,92 RON - desi in masina intra 3 - 3,300 si nu 4 litri ma intreb eu....restul unde este

ca eu am platit 4 litri.

TOTAL 903,86 RON din care:

- manopera 345,93 RON

- Piese 557,93 RON

In concluzie ... foarte mult pentru o masina pricajita cum e happy.

eu am platit la reprezentanta VW din BV pt revizia de 30000 470 lei. Revizia de 15000 a fost vreo 450 lei(Cu ulei Castrol).

nu stiu de ce a fost asa scump la tine...

Modificat de iou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Polo 1.4 tdi din 2007. Prima revizie am facut-o la un dealer VW din Pitesti anul trecut in vara. Pot sa spun ca am fost placut impresionat de promptitudine.....am sunat miercuri, si m-au programat pentru sambata dimineata, in aceeasi saptamana. Revizia a durat o ora si jumatate, iar pretul a fost de 400 ron. Sincer ma asteptam la mai mult. Anul asta trebuie sa fac cea de-a doua revizie, si bineinteles ca voi merge in acelasi loc. Sper sa fiu la fel de placut impresionat...:offtopic: A si apropo...daca stie cineva...are vreo importanta la revizie faptul ca masina nu are decat 15.000 km dupa 2 ani? Prima revizie s-a efectuat la termen (1 an de la achizitie) si nu la nr. de kilometri, pt ca aveam vreo 8500 parcursi. A doua trebuie facuta la un an dupa prima? Chiar daca nu am 30.000 km parcursi cu ea?! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a doua revizie se face la 15000 km sau 1 an dupa prima revizie (in cazul tau faci revizie de an ca nu ai facut 15.000km). Oricum ai face se considera ca aceasta e a 2-a revizie si dim momentul in care o faci incepe sa se scurga intervalul pentru urmatoarea (15000km sau un an). Posibil sa nu schimbi acu placutele de frana daca le-ai schimbat data trecuta (se schimba daca sunt uzate si nu mai tin 15.000km), in rest schimbi totul cum scrie in carte la a 2-a revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iou Cred ca foamea de bani ii indeamna la multe. Si pe mine m-a surprins pretul dar asta este. Prostia mea ca nu am sunat si eu pe la mai multi dealeri sa intreb pretul. Vad ca difera mult de la DEALER la DEALER.

micumic Revizia se face la 15.000 km sau 1 an si a doua 30.000 sau al doilea an. Chiar daca i-ai facut sau nu kilometrii trebuie sa faci revizia ca cica isi mai pierd din proprietati uleiul si alte componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@micumic - indicat este sa-ti faci revizia la 10.000 mii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are certitudinea ca intr-adevar la revizie se schimba / verifica ceea ce scrie la carte? Pana la urma la orice reprezentanta masina este dusa undeva in atelierul din spate, unde chiar daca ai un geam sa o vezi, nu poti sti cu siguranta ce fac baietii aia acolo.....Nu inteleg de ce clientul nu este lasat sa stea langa masina cand se umbla la ea....atitudinea asta parca te determina sa mergi cu imaginatia mult mai departe si sa te gandesti ca fiecare angajat incearca sa te "fenteze" cu cate ceva.....ex: mecanicii nu schimba intr-adevar componentele sau consumabilele (fie le opresc pentru ei sa le vanda mai departe, fie isi opresc din masina ta ce l-i se pare in stare buna si inlocuiesc cu piese mai vechi de la alte masini...etc) iar cei de la receptie iti lasa impresia ca ar fi cazul sa lasi ceva bani in plus....ca altfel pleci sughitand din service...Dar in fine, asta tine de norocul fiecaruia...eu nici acum nu sunt convins ca la prima revizie s-au efectuat toate operatiunile de la carte si ca s-a schimbat intr-adevar uleiul masinii....Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot este vorba despre revizii ... ieri mi-am facut revizia la Polo 1.4TDI, prima revizie, a costat 350RON.

Prima revizie se face la 15mii kilometri sau 1 an, urmatoarea la 15mii fata de prima revizie sau la 2 ani si asa mai departe. In cazul meu, de exemplu, am facut revizia la 1 an si 9600 kilometri. Urmatoarea revizie este peste un an (2 ani de la achizitionarea masinii) sau 24600 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!