Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Salut ,

Revizie polo happy 1.2 - 13200 Km - Auto Mitric Suceava

Service schimb ulei - 1 x 50.87

Mat. mici - 1 x 5.95

Buson baie ulei - 1 x 5.44

Saiba buson cupru - 1x 1.48

Filtru ulei - 1 x 47.61

Ulei Softec 1l - 3 x 48.79

_________________________

Total 257.72

Mentionez ca la predarea masinii mi sa spus ca revizia ajunge in jur de 400-500 ron . Va dati seama ce surpriza placuta am avut .

Sper sa va fi fost de folos .

Si mi-au mai spus ca am uzura la placutele de frana 15%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-au spus si mie, ca o sa ajunga in jur de 450 ron. Si a fost 250-300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revizia de 2 ani (18.000km) 900lei - Midocar.

Inspectie service cca 400lei - si mi-au dat-o cu lichidul de racire sub minim. S-a completat ulterior cu antigel si apa... aqua chioara, ca n-au auzit de apa distilata. Hotie din punctul meu de vedere.

Revizia de 3 ani - 23.000km - mi-am cumparat consumabilele, am fost la un prieten cu service si mi-am bagat in ea de garantie ca oricum nu am beneficiat de ea. Ce a picat am remediat pe banii mei. (o bobina de injector)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 125.000 Km...mi-am cumparat consumabilele:

- Ulei Castrol 5W30 3 litri - 130 RON

- Lichid de frana Textar 1L- 25 RON

- Filtru de aer Mann - 55 RON

- Filtru polen Mann - 50 RON

- Filtru de ulei Mann - 40 RON

M-am dus cu toate consumabilele la un service (nu de reprezentanta),toata lucrarea a durat exact 1 ora,i-am rugat sa-mi verifice si rotile(jocuri,bucse,rulmenti,placute),m-a costat manopera 60 RON. si am putut sa stau si langa mecanic pe toata durata lucrarii.

Modificat de florin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 3 ani - 23.000km - mi-am cumparat consumabilele, am fost la un prieten cu service si mi-am bagat in ea de garantie ca oricum nu am beneficiat de ea. Ce a picat am remediat pe banii mei. (o bobina de injector)

Adica ti-a picat injectorul dupa ce ai iesit din garantie?

Nu este hotie, asta e pretul pt o inspectie de service care se face la doi ani. Daca vrei mai ieftin cauta un dealer cu manopera mai ieftina si negociaza cu ei sa-ti treaca mai putine ore de manopera, de exemplu 2 in loc de 3 cum iti pun ei. Si nu-i lasa pe ei sa-ti bage antigel scump, poti sa completezi si tu doar :blink:

S-ar putea sa se reflecte daca ai sa nu reviziile facute la reprezentanta in pretul pe care il vei putea obtine cand vei dori sa revinzi masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un polo happy 1.4 tdi si miercuri ma duc sa fac prima revizie la Midocar Vitan , daca m-as duce cu uleiul meu (daca stie cineva tipul recomandat) as pierde garantia generala sau doar garantia de ulei? Ma duc la ei si le spun ca am si unele probleme care trebuie rezolvate in garantie gen martor portbagaj , cutia de viteze da rateuri etc

A mai fost cineva cu ulei de acasa la prima revizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva de curand prima revizie la Midocar Vitan , modelul pe motorina ? Ma gandesc sa vin cu ulei de acasa dar nu stiu care ar fi diferenta de bani si daca peird garantia genrala sau doar cea legata de ulei ? Am facut programare pt miercuri si mi-au spus ca ma va costa 5-6 milioane .

Modificat de dragos22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa nu-ti accepte sa aduci uleiul de acasa, mai ales ca masina e inca in garantie( la motor din cate stiu eu garantia e de 2 ani) si mai ales ca in service-urile vw din pretul consumabilelor se scot cel mai bine: uleiul o sa ti-l puna intotdeauna din bidoane de 1l si nu din bidon de 4l, care si pe piata sunt ceva mai scumpe la cantitate mica, dar la ei sunt nesimtit de scumpe. De ex. la mine la prima si a doua revizie au pus ulei de la ei si bidonul de 1l a fost peste 60Ron x 4l =aprox.240 Ron, ori eu am luat acelasi tip de ulei anul trecut cu 200 Ron/bidon de 5l si saptamana trecuta cu 177Ron/bidon de 5l. La fel si la preturile de la filtre adaosul e substantial.

Personal, la primele 2 revizii am mers pe mana lor, dar dupa ce nu am mai avut garantie(de la a treia revizie) m-am dus cu toate consumabilele la pachet si am economisit minim 150 Ron functie de ce revizie a fost( mare sau mica); abia asteptam sa comenteze ca nu fac cu materialul clientului( care de altfel erau identice cu ce foloseau ei in service) ca eram pregatit cu repertoriul Protectia consumatorului, reclamatie la VW s.a.m.d.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru informatii , ma gandeam , sa fac revizia cu uleiul lor dar daca primesc niste raspunsuri grosolane cand ii intreb de ce intra greu in marsarier sau cand ii pun sa modifice senzorul de la port-bagaj (la problemele de garantie ) sa-i mai si platesc la suprapret pentru o garantie inchipuita ....

Mai stii ce ulei ai folosit ?

Modificat de Roger
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au dreptate .....pe mine la sandra trading iasi ....modelul 1.4 tdi ma ajuns undeva in jur de 560 ron...nu mai stiu exact....ce au schimbat au fost totul de la ei.....nu stiu daca ai sa pierzi garantia daca vii cu uleiul tau...nu o sa iti garanteze ei ca o sa functioneze ok...cred ca asta ar fi raspunsul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stii ce tip de ulei ti-au pus si de la ce firma (Castrol /Mobile ) ?

Modificat de Roger
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stiu ce ulei s-a pus ....1 la mana nu am avut voie sa intru in sala de revizii....2 la mana nu am gasit nici un amblaj in portbagaj(am auzit ca la altii au mai lasat ambalaje in portbagaj si vedeai ce sa schimbat)....doar daca am sa ma uit pe factura sa vad ce ulei au pus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca mai stiu, ca saptamana aceasta am achizitionat de pe un site pe care l-am gasit aici pe forum un bidon de 5l, de care scriam mai sus. La mine pun Castrol Edge new formula 505.01; banuiesc ca si la tine este la fel ca ai tot TDI, cel mai bine citeste in cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-au spus si mie, ca o sa ajunga in jur de 450 ron. Si a fost 250-300.

Salut!

Cum de ti-a iesit mai putin?

Eu am primit o oferta pentru o revizie la Polo de 30.000 km/2 ani. Chestia e ca nu apare nimic legat de antigel. Cum vi se pare pretul?

FILTRU ULEI 50 LEI

FILTRU AER 70 LEI

FILTRU POLEN 40 LEI

ULEI MOTOR 110 LEI

MANOPERA 2.5 X 70

TOTRAL CU TVA INCLUS 530 LEI

A, si la un control acum cateva luni mi se recomandase sa schim bucsele de la amortizoare. Vreo idee cat costa?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut pana la urma cu uleiul lor ca sa-mi pastrez ultimul an de garantie . La midocar vitan , am avut o experienta placuta , n-a durat mult timp si oamenii au fost de treaba ... sunt curios cum s-or comporta cand o sa ma duc pentru garantie .

factura arata urmatoarele:

- service schimb ulei 71.4 RON x 1

- materiale mici 4.28 RON x 1

-ulei castrol 50501/50200 75.97 RON x 4

-eticheta revizie 3.32 RON x 1

-filtru ulei 38.83 RON x 1

-piulita 0.6 RON x 1

TOTAL 422. 31 RON

Mi-au schimbat doar uleiul , vad ca de alte filtre (polen,motorina) nu s-au atins .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie mi se par ok.Ai facut revizia?La ce service?

Filtru de aer mi se pare cam scump,dar daca e ceva mai calitativ,poate ca merita...In rest...preturile mi se par ok.

Dar lichidul de frana?L-ai schimbat pana acum?Cred ca poti sa-l cumperi tu dinainte si sa-l rogi sa ti-l schimbe,costa in jur de 20 lei.

De ce sa schimbi bucsele?

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia la alt service cu 430 de lei. Filtre Mahle si ulei Castrol LongLife 5w-30. Am gresit in postul anterior, voiam sa spun rulmenti de la amortizoare. Se aude un scartait fin si prelung la roti in momentul in care virez :vinemosul: (genul de scartait RoboCop, ca sa va puteti da seama). Evident, din interior nu se aude, dar e clar ca e o problema. Cei de la service-ul unde am facut revizia mi-au zis ca ar trebui schimbate bieletele (in jur de 100 de lei bucata). :scratch:

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor si La Multi Ani! As vrea sa fac si eu revizia de 2 ani pentru un polo 1.2. (al prietenei), tocmai a iesit din garantie deci as prefera sa ma duc la un service\mecanic mai "accesibil";

ati putea sa-mi recomandati ceva? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge in locul tau la AmiAuto: www.amiauto.ro, sunt vizavi de aeroportul Baneasa. Te programezi la ei si beneficiezi de manopera gratuita pt schimbul filtrelor si uleiului luat de la ei. Au si Castrol :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma poate ajuta cineva si pe mine ca sunt in aer! am luat un vw polo 9n din din targ de masini neinmatriculat cu 67000 km la bord. primul lucru care l-am facut l-am dus la un mecanic si am schimbat filtrul de ulei si uleiul(transmisia am inteles ca e pe lant si nu se schimba). urmatorul schimb de ulei se face peste 10.000km? am fost cu masina la RAR si am inscris-o. revizia tehnica e totuna cu inspectia tehnica periodica care se face, am inteles din 2 in 2 ani sau sunt doua lucruri diferite? la cati km se fac reviziile si ce trebuie schimbat? dc are cineva o carte tehnica in romana sa vad si eu ce scrie acolo poate ma mai dumiresc, i-as fi recunoscator dc mi-ar zice cum sa intru in posesia ei. rog un mesaj aici sau dc nu pe blaju@personal.ro

Modificat de blaju
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Inspectia tehnica periodica este verificarea starii masinii conform legii. Se efectueaza obligatoriu din 2 in 2 ani la statiile ITP.

Reviziile masinii de obicei se efectueaza din 15 in 15.000km si implica un schimb de ulei si filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, filtru carburant. Intervalele de schimbare ale acestora le gasesti in ServicePlan-ul masinii. In plus la revizii se efectueza si o verificare completa a masinii, atat pe partea mecanica cat si pe cea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am masina pun Castrol Edge, filtre Mann...si fac schimburile la 10.000km. Dar de data asta ma gandesc sa mai lungesc un pic momentul pana cand se mai indreapta vremea. Mai am 400km si se fac cei 10.000 din nou. Poate se mai duce iarna cat de cat ca sa mai verific si bucsaraia.

As vrea sa intreb daca e ok sa incerc sa mai trag de timp un pic tinand cont ca uleiul este Long Life.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Inspectia tehnica periodica ...

Multumesc pentru raspuns, mai am o nelamurire: ce e ServicePlan-ul masinii, si unde il gasesc? Reviziile la 15.000 km se pot face la orice mecanic sau numai la reprezentante? Uleiul se schimba intotdeauna la 15.ooo km sau difera in functie de tipul uleiului pus?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa intreb daca e ok sa incerc sa mai trag de timp un pic tinand cont ca uleiul este Long Life.

Eu am tot Longlife si fac schimbul la 20.000...deci poti sa mai tragi de timp,chiar un pic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu am 169.000km si merg pe principiul de "mai devreme" pentru viata lunga in Romania. :) Oricum, o sa mai trag de timp cred ... maxim o luna sau 1000-2000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!