Jump to content

My new Scirocco


robi_zet

Postare recomandată

Din ce imi dau seama sunt facute dintr-un plastic dur, nu cred ca sunt din metal.

Link către comentariu

Robi, stiu ca aveai pe fata ATE Power Disc...cu ce placute le aveai/ai ? ceramice sau normale?  Sunt curios daca recomanzi discurile astea

Link către comentariu

Cand am luat discurile le-am impreunat cu placute ceramice dar dupa o perioada au inceput sa lase depineri pe disc si le-am schimbat acum cu ATE normale. Se simte o mica diferenta e adevarat.....

Link către comentariu

CE fel de diferenta? Cele ceramice nu sunt renumite pt faptul ca nu lasa depuneri?  Citeam aseara pe site-ul de la ATE ca placutele ceramice sunt orientate catre comfort si sunt recomandate pt discurile netede.  Dar discurile astea cu striatii ti se pare ca franeaza mai bine decat discurile netede? Cred ca mananca mai repede placutele

Link către comentariu

Sincer franeaza o idee mai bine. Acum daca vrei sa dai 300 lei pe un disc care arata mai bine.... e alegerea ta.

Link către comentariu

Hmm.. deci franeaza o idee mai bine placutele ceramice?  Si la discuri e diferenta doar de aspect?

Link către comentariu

Eu asa am simtit. La ceramice simti mai bine la cald diferenta, prin oras e la fel.

Link către comentariu

Lasa o depunere pe disc, care are o culare mai galbuie, nu mai e metal curat. Dar produc mult mai putin praf care sa se depuna pe jante.

 

Si eu am avut pe golf, cu discuri normale de fabrica si tot asa faceau dar nu e o problema mai ales ca nu mai innegresc jantele.

 

Edit vorbesc de placutele ATE ceramic uite aici o poza cu discurile mele: http://vwforum.ro/topic/87050-golf-6-12-hl-candy-white/?p=2344285

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Am inteles...la momentul potrivit voi alege discuri ATE normale, si placute ATE ceramice

Link către comentariu

Baieti, s-a mai discutat ca ATE Ceramic nu sunt placute ceramice adevarate (nici macar semi-ceremice) ... doar cu numele. :)

Discurile ar trebui sa tina cam tot atat cat ar tine si cu placutele originale, fara diferente notabile. Franarea ar trebui sa fie putin imbunatatita fata de placutele originale. Musca mai bine, ajung la fade putin mai greu, nu scartaie, lasa mai putin praf, nu se uzeaza repede. Cred ca sunt chiar mai ieftine decat placutele originale, dar nu mai ieftine decat alte placute de producator pe cod de original (ex. Textar, Bosch etc).

Cam astea ar fi beneficiile placutelor ATE Ceramic, sunt o alternativa mai buna calitate/pret/caracteristici la placutele originale. Nu au nici o legatura cu placutele de circuit sau cu placutele mai bine cotate pentru fast road use (ex. Ferodo DS Performance, Tarox Strada, Hawk HPS etc).

Eu sunt multumit de ele. Am avut si pe discurii cu striatii (50.000 km, discurile aratau aproape ca noi si placutele uzate 50%) si pe discuri normale (doar de 10.000 km).

ATE se lauda ca ar avea caracteristici asemanatoare cu placutele ceramice adevarate (mai rezistente la temperatura, putin praf etc), de aici numele lor ... si chiar asa este daca compari cu placutele normale. Dar compari in schimb cu placutele ceramice adevarate ... :)

Modificat de volvol
Link către comentariu

Mai bn iti iei niste furtune metalice in loc de discuri & placute mai scumpe.

Link către comentariu

Ma gandeam si la furtune metalice. Am mai discutat cu unul-altul si ziceau ca daca nu merg pe circuit nu ar prea avea rost sa iau furtune metalice. Ma gandeam la placute ceramice Ate pt a reduce praful/depunerile si a intarzia poate putin fade-ul care oricum mi-a aparut foarte rar. La discurie Power cred ca mai degraba pt aspect le-as alege.

@Volvol: ai totala dreptate...de ce ai renuntat la Power discs?

Link către comentariu

ATE Power Discs cu ATE Ceramic Pads am avut pe franele originale (312 mm fata si 256 mm spate).

Intre timp am trecut la sistemul de franare fata/spate de pe Golf R. Am pastrat acelasi tip de placute (ATE Ceramic), dar la discuri am ales ATE normale (doar pentru aspect, intrucat ATE Power Discs de 345 mm nu mi se par la fel de aratoase ca alte modele de discuri cu striatii ... si nu am gasit atunci pe stock alte modele de discuri cu striatii pe care le doream - doar livrabile dupa X saptamani).

Furtunasele metalice sunt un upgrade bine venit si atunci cand furtunasele stock au deja un numar de ani si km ... intrucat este recomandat ca acestea sa se inlocuiasca la un moment dat ... la fel cum este recomandat la un moment dat si o curatare profunda a etrierilor + inlocuirea garniturilor.

Modificat de volvol
Link către comentariu

Ai iarasi perfecta dreptate...deci pt sistemul clasic, 312 , ce recomanzi pe fata dintre combinatiile Ate?

Link către comentariu

Pai discurile sunt uzate, au vreo problema? Sau altfel spus, care este motivul pentru care vrei sa schimbi discurile?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Tiguan style post-42557-14263554482479_thumb.jpg

Si am trecut iar la becuri portocalii la DRL

post-42557-14263554845898_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu am mai postat de mult aici din cauza job-ului, m-am angajat la un service auto in Popesti Leordeni care a fost deschis acum doua luni. 

 

Si daca tot sta masina mereu in service am zis sa o verifice colegii cap coada. Rezultatul final a fost doar 2 garnituri de la intercooler.

 

Ieri am luat si ITP-ul fara probleme.

 

post-42557-0-47410400-1429680202_thumb.j

Link către comentariu

Ieri am intampinat o problema cu trapa, nu vroia sa se mai inchida... intr-un final am reusit.

Stie cineva daca are si vrun sistem manuam de inchis?

Link către comentariu

Ar trebui sa aiba. La mine se scoate un capac care acopera motorul (langa iluminare habitaclului) si are acolo un imbus cu care se actioneaza manual. Ma astept sa fie similar.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!