Jump to content

S-a lansat noul POLO


cosmin1012
 Share

Postare recomandată

asta am constatat si eu fata de passat :) fata de vechiul polo nu stiu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dun

    19

  • cosmin1012

    15

  • Janis

    10

  • and_y

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

da sunt cam inalte :D eu nu pot sta normal in scaun ma simt prea inalt cu toate ca el e lasat la maxim in jos :D...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

O fi pozitia inalta, dar totusi ma simt nesigur in ea pt ca nu prea ii vad extremitatile(la manevre in spatii mici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aproape 1,80 , scunul e reglat la cea mai joasa pozitie, si ma simt ok, am destul spatiu. Insa, vizibilitatea mi se pare cu mult inferioara comparand cu fostul meu... Matiz, si nu numai. Pe toate planurile - si prin parbriz, si laterale si prin luneta si in oglinzi. Cel mai rau mi se pare noaptea,la mersul cu spatele -lumina e extrem de slaba. Dar...m-am obisnuit. A nu se intelege ca nu sunt multumit de masina, ba chiar dimpotriva, dar as fi simtit nevoia unei vizibilitati mai generoase, si e primul model de masina, din cele vreo 15 pe care le-am condus pana acum, pe care as simti nevoia unor senzori de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

pt,LVU,in cartea masini arata ca pt.schimbarea becurilor trebuie date jos desfacand suruburile de deasupra farului,iar apoi usor impinse spre fata si in jos in acelas timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva LVU, ai grija cand scoti farurile sa nu zgarii bara. Ar fi indicat sa ai o carpa ceva sa o pui dedesubt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am rezolvat:D... l-am at jos am schimbat sipozitiile si mi-am pus si xenon pe faza scurta, pe proiectoare am pus xenon si in locu ala din proiector mi-am pus flas-uri... a iesit mijto acum tr sa ia un buton sa imi pun in interior dar as prefera sa iau un buton de avarii dar nujtu daca functioneaza ca on/off :question:

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin sa le aprinda doar cand e ceata si sunt necesare, nu stiu daca si folositoare, dar asta e...

iar farurile sa fie bine reglate sa nu bata in sus, ca de lupe nu cred ca poate fi vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Lvu, ti-am mai atras atentia si pe PM vis-a-vis de modul tau de postare si de exprimare.

Te rog acum sa renunti la limbajul de chat si sa consulti si regulamentul. End :offtopic:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru ca urmaresc cu atentie configuratorul pentru Polo 6R nu ma pot opri sa nu sesizez ca au disparut urmatoarele optionale:

- Carlig de remorcare detasabil

- Faruri Bi-Xenon cu lumina de viraj inclusa,lumini de drum permanente in tehnologie LED,faruri de ceata cu lumina de viraj inclusa, instalatie spalare faruri si avertizare nivel lichid de spalare.

- Pachetul Confort II-Scaune fata incalzite, climatronic,faruri de ceata ,instalatie spalare faruri,indicator nivel lichid de spalare,duze spalare faruri incalzite.

Au aparut insa :

- Pachet design interior "White"-pedale cu aspect de aluminiu,capitonaj plafon in culoare neagra (numai pentru culoare alb-B4B4 la exterior);

- Jante aliaj usor "Rivazza" 7Jx16,cu anvelope 215/45 R16,suruburi antifurt,roata de rezerva din otel.

Unde as putea sa vad si eu cum arata jantele astea ?

Si evident ca au mai urcat un pic preturile - maxim cu 9 E pentru optionale si 4-5 E pentru pretul de baza. Din noiembrie anul trecut pretul de baza al modelelor a crescut cu o valoare in jur de 135E. Sumele sunt cu TVA.

Legat de optionalele care nu mai apar acum in configurator ... este cam ciudata disparitia Bi-Xenon-elor. Este posibil ca situatia sa fie una temporara si ea sa se datoreze unor modificari ce urmeaza sa apara in configurator pentru acest model.

Pe de alta parte ... este data de 22 mai. Din iunie cred ca se trece la modelul 2012 - eu asa stiu, ca in iunie se trece la urmatorul an tehnologic la VW. Are cineva informatii despre modificarile care vor surveni? Este renuntarea la oferirea Xenon-elor pentru acest model una dintre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dun: Cred ca sunt probleme in configurator (indica incorect optionalele disponibile) - ex.: farurile ceata (optionale pentru CL) nu exista la toate motorizarile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am tot contrazis cu un amic care vrea sa-si ia Polo 6R si ideile de baza ar fi urmatoarele:

Eu stiu ca pe undeva prin saptamana 22 (din 52) a anului se trece la productia modelului pentru anul urmator. Asa am citit pe forumurile nemtesti (motor-talk.de, polo6rfreunde.de, etc.) si ca urmeaza sa se efectueze cateva modificari asupra dotarilor de serie echivalente fiecarei linii de echipare (aici nu vorbim despre editii speciale gen Style, Goal, Team, etc., ci doar TL, CL si HL, etvl. GTI, insa asta e mai putin important). Deci:

- daca saptamana viitoare (21/52) se da comanda, cand mai exact intra masina in fabricatie, respectiv in saptamana __/52?

- autoturismul comandat in saptamana 21/52 va intra la fabricatie cu noile specificatii, sau ramane la cele din 2011?

- in Germania s-au publicat deja dotarile DE SERIE pentru VW Polo 6R Comfortline ed. 2012. Oare EXACT ACELEASI DOTARI DE BAZA urmeaza sa se regaseasca si pe modelul 2102? ...respectiv:

DOTARI INTERIOR

1) buzunare pe spatarele scaunelor fata;

2) insertii cromate la gurile de aerisire;

3) butonul manetei de frana cromat;

4) torpedou cu sistem de racire incorporat;

5) instrumente cu inele decorative cromate;

6) lumini la picioare - fata;

7) butonul de comanda a luminilor in crom mat;

8) cotiera fata cu spatiu de depozitare integrat si suport rabatabil pahar in spate;

9) bancheta si spatar spate rabatabil asimetric, cu podea dubla in portbagaj;

10) tapiterie stofa "Fonzie";

11) covorase textile fata/spate;

12) scaune fata cu reglaj pe inaltime;

FUNCTIONALITATE

13) lumini pentru citit fata (2) si spate (1)

14) oglinzi exterioare reglabile electric, incalzite;

15) claxon bitonal;

16) geamuri actionate electric fata/spate;

17) aer conditionat manual;

18) oglinzi make-up iluminate, stanga/dreapta;

19) park-pilot spate, cu avertizare acustica la obstacole;

20) inchidere centralizata cu telecomanda, 2 chei pliabile.

Din ce observ eu, cele bolduite sunt elemente de serie in plus fata de modelul actual.

Suplimentar, urmeaza sa se mai modifice urmatoarele:

- functionalitatea computerului de bord, in sensul introducerii pe display a modelului autoturismului care sa indice portierele/capota/hayonul deschise;

- modificarea iluminarii radioului si a climatronicului din albastru/negru in negru/alb;

- apare modelul de jante "Rivazza".

Imi poate confirma/infirma cineva cele spuse, sa nu ma cert cu omu' in necunostinta de cauza. Mai ales ca el zicea ca ar vrea sa astepte inca vreo luna-doua ca sa intre pe noile modificari, insa pe de alta parte, nici n-ar sta prea mult pana sa-si schimbe Polo-ul 9n :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mintea mea conteaza atat saptamana cand faci comanda cat si cea in care intra masina in fabricatie.

Daca versiunea 2012 incepe sa fie fabricata din luna iunie - saptamana 22 - atunci configuratorul trebuie modificat cu cateva saptamani mai devreme - cred ca anul asta diferenta este intre doua si patru saptamani - pentru ca nu mai are nici un rost sa dai oportunitatea potentialilor clienti sa comande in saptamana 21 ceva ce nu se mai fabrica din saptamana 22. Intervalul dintre cele doua momente - cel de modificare a configuratorului si cel de incepere a productiei noii versiuni - are legatura cu volumul comenzilor, cu dimensiunea buffer-ului fabricilor.

Astept si eu cu nerabdare sa vad care sunt modificarile pentru noua versiunea. Pe mine ma intereseaza echiparile HL si GTI. Si sper sa aud lucruri de bine despre motorizarea 1.2 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa lamuresc cateva intrebari:

-farurile bi-xenon se mai pot comanda (ele exista pe "configuratorul" dealerului insa nu si pe config. de pe site). Are de.a face cu schimbarea de model din sapt. 22. Eu presupun ca xenoanele vor aparea din nou in config la inceputul lui iunie

-in ceea ce priveste pachetul confort II ma dispera ca cei de la volkswagen nu sunt in stare sa isi puna la punct configuratorul... adica a disparut pachet conf.II dar a aparut pachet confort plus care insa este -750(si ceva) de euro, aberant...adica exact pretul climatronicului si a scaunelor incalzite dar cu minus... o fi ceva eroare la ei pe site

-jantele Rivazza se pot vedea in configuratorul de pe www.volkswagen.de , desi si acolo sunt foarte prost redate. Ele arata in principiu ca Boavista (doar pe 16"), adica 5 spite iar spitele sunt putin "rasucite" in jurul propriei axe. Jantele se vor vedea pe viu doar cand vor aparea primele modele polo 2012, adica undeva pe la inceput de iulie cred eu.

-daca tot am ajuns la capitolul model 2012: acest model se va produce din saptamana 22 (adica sapt. urmatoare) iar orice comanda care s.a dat incepand cu aprox 3-4 sapt. in urma va fi model 2012.

schimbarile vor fi urmatoarele:

>culoarea exterior galben savanna NU va mai fi disponibila

>la CL si HL grilul din fata va fi vopsit negru(lack)

>introducearea pe lista de optionale a Pachet design interior "White"-pedale cu aspect de aluminiu,capitonaj plafon in culoare neagra (numai pentru culoare alb-B4B4 la exterior)

>Jantele Rivazza

>la optiunea Bi-Xenon va fi adaugata iluminarea numerelor de inmatriculare pe spate cu LED-uri (din aceasta cauza optiunea s-a scumpit pe configuratorul nemtesc cu 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am sa incerc sa fiu mai explicit:

In Germania, versiunea CL 2012 a lui Polo include urmatoarele dotari DE SERIE:

DOTARI INTERIOR

1) buzunare pe spatarele scaunelor fata;

2) insertii cromate la gurile de aerisire;

3) butonul manetei de frana cromat;

4) torpedou cu sistem de racire incorporat;

5) instrumente cu inele decorative cromate;

6) lumini la picioare - fata;

7) butonul de comanda a luminilor in crom mat;

8) cotiera fata cu spatiu de depozitare integrat si suport rabatabil pahar in spate;

9) bancheta si spatar spate rabatabil asimetric, cu podea dubla in portbagaj;

10) tapiterie stofa "Fonzie";

11) covorase textile fata/spate;

12) scaune fata cu reglaj pe inaltime;

FUNCTIONALITATE

13) lumini pentru citit fata (2) si spate (1)

14) oglinzi exterioare reglabile electric, incalzite;

15) claxon bitonal;

16) geamuri actionate electric fata/spate;

17) aer conditionat manual;

18) oglinzi make-up iluminate, stanga/dreapta;

19) park-pilot spate, cu avertizare acustica la obstacole;

20) inchidere centralizata cu telecomanda, 2 chei pliabile.

Eu ma intrebam daca aceleasi dotari s-or fi regasind SERIE si la Polo CL modelul 2012, varianta .ro. Se pare ca nu.

Pachetul Confort II (inst.spalare faruri, indicator niv. lichid spalare, duze stropire incalzite, climatronic si faruri de ceata cu lumina statica la virare) nu mai apare pe site, insa le apare dealerilor in configurator.

Pachetul Confort Plus nu e disponibil pe Polo si nici nu va fi, in schimb dse pare ca se poate comanda pe Golf si mai sus.

Tocmai ce am vorbit cu cineva de la reprezentanta din Baia Mare (foarte competenti oamenii, sau cel putin, asta e impresia pe care mi-au lasat-o de fiecare data).

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham... ok intelesesem eu gresit.

in legatura cu pack conf II au de gand sa il scoata? sau de ce nu mai apare pe configurator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii actualizate: se pare ca Pachetul Confort Plus a devenit disponibil pe Polo 6R, insa doar pe versiunea Highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info Bwwlan!

Nu imi poti spune care sunt diferentele intre Confort2 si Confort Plus? Si mai ales cat costa Confort Plusul pt ca ceea ce scrie in configurator nu poate fi ok... -750 (cu minus) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile de mai jos sunt valabile doar pentru ersiunea de echipare HL.

E o ciudatenie treaba aia cu minus.

Pachetul Confort Plus costa -739,04 Euro cu TVA si contine:

- scaune fata incalzite,

- climatronic,

- faruri de ceata,

- instalatie spalare faruri,

- indicator nivel lichid de spalare,

- duze spalare faruri incalzite.

...insa te obliga la selectarea urmatoarelor optionale:

- climatronic (355,88 Euro) si

- Pachet Iarna (353,40 Euro):

- scaune fata incalzite,

- indicator pentru nivelul lichidului de spalare,

- instalatie spalare faruri,

- duze instalatie spalare parbriz incalzite.

Deci, practic, faci o economie de 739,04-(355,88+353,04)=30,12 Euro.

Mai exista o scapare: nu apare, dar se poate comanda, Pachetul "Lumini si vizibilitate" (PLA): senzor de ploaie si oglinda retrovizoare cu sistem automat anti-orbire, in valoare de 159,96 Euro.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai chiar dimpotriva daca ar fi sa ne luam dupa configurator pachetul costa 30 de euro ceea ce ar fi beton :icon_thumright:

dar adevarul e ca este mai logic cum ai spus tu, economia sa fie de 30 de euro...ceea ce inseamna ca e o afacere mult mai proasta decat pachetul confort 2...

Modificat de Janis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Janis: poate imi scapa mie ceva (desi nu cred) :) :

Polo 1.2TSI 105PS DSG7, de exemplu, costa, cu ZERO optionale, 15.457,84 Euro. Cu "Pachet comfort Plus", masina costa 15.428,08 Euro. Mie imi iese o diferenta de 29,76 Euro in favoarea masinii mai bine echipate. Deci, ar trebui sa fii dus cu capu' sa nu-ti comanzi un pachet de optionale care, pe langa ca e foarte generos (climatronic, scaune incalzite, instalatie de spalare faruri), iti si economiseste 30 de Euro.

Nu cred ca pachetul asta e o greseala, ci mai degraba un upgrade din partea celor de la WOB care, prin aceasta "manevra", au inclus mai multe optionale in modelul de baza, optionale pentru care, pana nu demult, cereau bani in plus.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate, sorry :rolleyes:

Atunci e beton, sper sa nu mai schimbe prea multe pana peste o luna cand planuiesc sa comand si eu una :Driver: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca glumiti, nu ?

Mai mult ca sigur este o problema in configurator. Luni am sa sun la cateva reprezentante ca sa lamuresc problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!