Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

Eu zic totusi sa ramai pe 5W40 505.01. Eu unu asta asa face.

Daca masina este PD si eu recomand acest tip de ulei.La PD-ulmeu le-am incercat pe toate, iar la 50501 nu am avut probleme cu consumul de ulei. pana la 1 litru la 10 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.oilshop.ro/specs/castrol/Edge_5W-30.html

http://www.oilshop.ro/specs/castrol/pro/SLX%20Professional%20Powerflow%20LongLife%20III%205W-30.html

exista diferente intre aceste 2 uleiuri ??

pare-se ca sunt cele recomandate pentru TDI-uri CR cu DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca pot sa folosesc pentru a completa Long Life peste ulei normal ?

Adica Castrol 5W30 SLX Long Life peste Castrol 5W30 SLX ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca teoretic n-are nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w-30 se foloseste foarte des pacat ca nu este in poll

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acum este. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la prima revizie si acum la verificarea de primavara, la octavia tour motor axr mi-a pus Castrol SLX Professional 5W30.

Acum chiar am achizitonat 1 litru ulei, sa mai completez pana la revizia de 2 ani in septembrie.Pe bidon scrie fabricat in UE, norma am vazut ca respecta 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana acum am folosit Aral 5W40 si Castrol Magnatec Diesel 5W40. Dupa ce numar de km se pune 10W40? La ultimele doua schimburi de ulei nu a fost nevoie sa completez deloc. La service mi-a spus anul trecut ca mai merge un an 5W40 dupa care ar trebui sa pun 10W40.

Unde ma pot documenta? Sau ma poate lamuri cineva mai in cunostinta de cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista un numar de km limita batut in cuie. Se pune dupa cat e de uzat motorul. Lasa 5W40 linistit in continuare daca nu ai completat deloc (inseamna ca motorul tau nu e uzat). "Mai merge un an" asta e dupa ureche. Consuma intre schimburi? NU. Daca nu cunsuma (aici ma refer exagerat, adica peste 1l) atunci poti sa lasi 5W40 in continuare chiar si mai multe schimburi. Cu 5W40 la 15.000 km e normal sa consume pana in maxim 0.7-0.9-1l.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Pana acum am folosit uleiul Aral 5W40 pentru golful meu variant motor ALH, 1,9 TDI. Daca schimb uleiul si pun Castrol 5W40 longlife3 este vreo problema? O sa ma mai uit inca o data pe bidon sa nu fie pentru PD.

Si inca o intrebare pentru cunoscatori - daca pui ulei recomandat pentru motor PD la motor care NU ESTE PD ce se intampla? Sau arunci numai ceva bani pe fereastra fiind mai scump?

Acum am vazut ca este un topic special pentru golf IV cu motoare 1,9 TDI, ALH. Rog un admin sa mute acolo postul meu. Multumesc.

Modificat de bradulescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pana acum am folosit uleiul Aral 5W30 pentru golful meu variant motor ALH, 1,9 TDI. Daca schimb uleiul si pun Castrol 5W30 longlife3 cu norma 504.00 este vreo problema? O sa ma mai uit inca o data pe bidon sa nu fie pentru PD.

Si inca o intrebare pentru cunoscatori - daca pui ulei recomandat pentru motor PD la motor care NU ESTE PD ce se intampla? Sau arunci numai ceva bani pe fereastra fiind mai scump?

Am atasat si pozele cu uleiul pe care vreau sa-l folosesc Castrol 5W30 long lifepost-22188-0-10252000-1313418534_thumb.j.

Eu stiam ca la ALH-ul meu trebuie sa bag ulei cu norma 505.00. Astept raspunsurile voastre

Acum am vazut ca este un topic special pentru golf IV cu motoare 1,9 TDI, ALH. Rog un admin sa stearga postul meu anterior. Multumesc.

Modificat de bradulescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vreti sa stiti ce se intampla daca pui 5w40 simplu intr-un motor PD? Chiar nu stiti? Fix nimic! Am vandut Golf-ul care l-am avut la 580.000km...si nu am pus niciodata ulei PD. SI masina a fost cumparata la 124.000. Recomand ulei WURTH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc ulei SYNTIUM 3000 1L 5W40 pentru motor de 1.4 16v 90CP. Sunt deja la a 4-a masina la care folosesc produse PETRONAS si sunt foarte multumit de ele. Le-am gasit pe site-ul www.intesa.ro si sunt din Timisoara. Iar filtrele sunt tot de la ei. In comparatie cu alti distribuitori, preturile cat si calitatea produselor comercializate de ei, sunt de neegalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol Magnatec 10w-40, tocmai mi-a adus cineva din germania un bidon de 5 litri, scrie totul in germana pe el de nu inteleg nimic, ciudatenia e ca am o data scrisa pe bidon cam ciudata, 421249 DE01 17.03.11, o fi data de expirare a uleiului? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba cea de productie.De obicei se pune data de productie si se zice cat are garantie 3-5 ani de la data productiei.Ia zi de curiozitate scrie pe el HC synthese?

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, MIT HC-SYNTHESE, ce-i cu el? Eu credeam ca sunt in 2010 :lol: de nu-mi explicam acea data. Care-i diferenta intre MIT HC-SYNTHESE si magnatec obisnuit?

Modificat de mihai15mai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ulei hidrocracat, grupa III, amestecat cu grupa II, mineral.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semisintetic vrei sa zici? Jumatate sintetic si jumatate mineral? Sau e vreo diferenta intre semisintetic si hidrocracat?

Modificat de mihai15mai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie raspunsul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine sa stie asa ceva? E prea complicat...

Insa nici tu nu vrei, Doamne fereste, sa citesti vreun alt topic, ceva.

Sa nu cumva sa citesti decat ceea ce ti se raspunde tie, personal.

Nu pierde timpul aiurea citind toate "alea" de pe aici!

Hai, pa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat 10w40 , pentru ca masina are 220k km aprox , iar eu asa stiam ca e ordinea :

-0-100k km 0w40

-100-200k km 5w40

-peste 200k km 10w40

Eu am zis aceasta oridne pentru ca incepand cu 15w40 inclusiv deja sunt uleiuri minerale , avand o vascozitate mult crescuta , nefiind sitetice . Acum nu am idee cand poti incepe sa bagi 15w40 inclusiv in sus :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata. Prea putine uleiuri 15W40 respecta normele VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am Mobil super2000 10w40. La urmatorul schimb bag Q8 5w40. Eu merg invers fata de ce ai scris tu. :blah:

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am votat (inca) pentru ca ar trebui sa votez de doua ori si nu pot.

1.In Octavia 1 1,9TDI 110cp (2001): Castrol EDGE turboDiesel 5W-40; in trecut am mai folosit Castrol Magnatec 10W-40 si la un schimb de acum doi sau trei ani Mobil1 10W-40 (cred); am observat ca motorul este mai zgomotos cu Mobil dar consuma mai putin.

2.In Touareg R5 DPF (2008): Castrol SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30.

Pot sa votez de doua ori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!