Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

eu am patit ca tine, am tinut la norma si imi cam papa ulei, vreo 3 litri la 12-13mii, am trecut pe castrol RS formula 10w40 si pana acum (1000km in oras) nu a mai papat deloc.

normal ar fi sa vezi de ce mananca, garnituri ect... eu nu am vrut sa verific alegand varianta unui ulei mai gros!

Multumesc!

Cred ca ai vrut sa zici 10 W 60 ...parerea mea este mai bine asa deoarece este sintetic , decat un semisintetic 10 w 40 sau 15 w...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma ce ar fi mai indicat sa folosesc ? Ce recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un 10 w 40 care sa corespunda cu norma 502 00 sau 500 00...

Si al meu "papa" ulei si momentan tot testez sa aflu cu care ar "papa" mai putin.

Ca si recomandare , nu mai folosi Castrol ! incearca Aral , eu am avut schimbul trecut si de el sunt cel mai multumit...mai am unul de testat si apoi o sa dau si un verdict...bafta :icon_thumright:

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral de la noi e stiut ca face depuneri. Mi-am cumparat si eu, dar inca nu l-am pus, astept sa imi vina Castrolul din Germania. Un ulei ma gros, care nu e contrafacut si care are norma 502.00 e Bixol Extra 10W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Aral 5w-30 si nu am depuneri in motor , din cate stiu eu doar uleiurile minerale lasa depuneri 20W, 15W Un ulei sintetic nu lasa depuneri in motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral de la noi e stiut ca face depuneri. Mi-am cumparat si eu, dar inca nu l-am pus, astept sa imi vina Castrolul din Germania. Un ulei ma gros, care nu e contrafacut si care are norma 502.00 e Bixol Extra 10W40

Nu stiu la ce Aral "de la noi" te referi, eu am luat Aral din magazin si scrie Made in Germany, nici un cuvant pe ramaneste. Iar chestia "stiuta" ca lasa depuneri o aud prima data si citesc forumul de mai mult de un an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Despre Repsol Elite Evolution SAE 5W40 norma 505.01 stie cineva ceva?Am gasit la un pret bun si se apropie schimbul !

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana la urma am pus Aral bluetronic 10w40, pt ca nu am reusit sa fac rost de Castrol bun nici din Germania. Sau poate cel care mi-a promis nu a cautat suficient. Foarte multumit de Aral pana acum, si filtrul de ulei l-am pus original ca sa stiu o treba, ca amandoua sunt Made in Germany. Sper sa nu fi avut dreptate cu depunerile. O sa vad in timp,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A folosit cineva Aral Super Tronic Longlife III 5w-30 pe 2.0TDI ? (sorry daca am postat aiurea dar nu gasesc nici un thread pe motorul de 2.0)

Eu am folosit pana acum Mobil 1 ESP Formula si parca nu sunt multumit de el , plus ca toata lumea imi zice ca e turcesc si e slab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

bardahl xtc c60 full sintetic

tratament motor cu X1R

fata de castrol edge pot sa spun ca e mult mai bine, urca mai usor in ture

ma refer la elasticitatea motorului, zgomotul mai micut in special la rece iarna, la rece turatia mi'a urcat fata de castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceaking am folosit eu si folosesc incontinuare , e un ulei foarte bun si e 100% sintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Valvoline Durablend 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol EDGE TurboDiesel - 5W-40 - norma 505.01 pentru PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valibb : Tu folosesti la 1.9TDI ,101HP Aral pentru DPF? 5W30? Norma lui este 507.00. sorry de :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirceaking

Norma 507.00 se poate folosi si pentru PD in regim LL. Este o norma mai noua si este peste 505.01 PD. Cu alte cuvinte are aplicatii mult mai variate (PD fara DPF, PD cu DPF).

Nu a gresit cu nimic valibb ca a folist pe 1.9 TDI 101 PS Aral SuperTronic LongLife III 5W-30. Doar atat ca este ca este un ulei Long Life. La interval normal de scimb la 15.000 km era recomandat Tronic 431 pt PD cu norma 505.01.

PS: Poza e luata de pe Aral

post-37459-1280064361_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry, asta nu stiam, credeam ca ulei pt DPF este strict pt DPF. ms :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit si eu pe aici cate ceva si as vrea sa postez o intrebare...

Motorul este cel din semnatura,masina o cunosc de noua pana cand am achizitionat-o eu...si acum intrebarea...

Am luat-o cu Magnatec care daca nu ma insel este 15w 40 , apoi am trecut-o pe castrol slx,insa momentan datorita caldurii imi scapa vascozitatea din cap,este posibil sa fie 5w40,nu am urmarit acele standarde ci am ascultat un sfat venit de la mecanic cum ca SLX-ul ar fi cel mai bun pentru chestii vechi,mici,turate...:D

De la un schimb de ulei,SLX-ul ramane nepapat circa 3000-3500 apoi per 1000km incepe si papa 1-1.5 L si il completez pana ajung in jurul a 8000 de KM,apoi schimb si iar de la capat.

Voi ce ati folosi in locul meu...

Multumesc anticipat ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu pe aici cate ceva si as vrea sa postez o intrebare...

Motorul este cel din semnatura,masina o cunosc de noua pana cand am achizitionat-o eu...si acum intrebarea...

Am luat-o cu Magnatec care daca nu ma insel este 15w 40 , apoi am trecut-o pe castrol slx,insa momentan datorita caldurii imi scapa vascozitatea din cap,este posibil sa fie 5w40,nu am urmarit acele standarde ci am ascultat un sfat venit de la mecanic cum ca SLX-ul ar fi cel mai bun pentru chestii vechi,mici,turate...:D

De la un schimb de ulei,SLX-ul ramane nepapat circa 3000-3500 apoi per 1000km incepe si papa 1-1.5 L si il completez pana ajung in jurul a 8000 de KM,apoi schimb si iar de la capat.

Voi ce ati folosi in locul meu...

Multumesc anticipat :))

Incearca 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic tot Magnatec 10W40. Cati km ai are masina? Banuiesc ca are ceva km...

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate recomanda ce tip de ulei sa bag in passat 3b , are 270000 de km, 1.9 TDI POMPE DUSE,116 cai,an fabr 2000.

Modificat de Passat_3b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic tot Magnatec 10W40. Cati km ai are masina? Banuiesc ca are ceva km...

Bate in 190.000 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine imi poate recomanda ce tip de ulei sa bag in passat 3b , are 270000 de km, 1.9 TDI POMPE DUSE,116 cai,an fabr 2000.

Ai nevoie de ulei ce respecta norma VW 505.01, special pt PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa-i pun 10W40 pe 1.4 16v ??

masina are 96.000km reali, si in germania am vazut ca ii punea numai Shell Helix 10w40

cand am adus-o i-am pus Castrol SLX 5w40, si mi-a cam papat 500ml in 6000km, dar numai cand am facut drumul la mare, la turatii si calduri foarte mari...

i-am completat cu Castrol Magnatec 5w40, asta gasisem la un peco.... si ma gandesc tot la castrol magnatec dar nu stiu daca merita 10w40 sau tot 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

soila nu as trece la 10w 40, pentru ca iarna nu asigura lubrefierea la fel ca un 5w 40.Iar consumul de ulei la mers in regim heavy, e normal.Orice masina consuma in regim de exploatre heavy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de accord cu cristianionut. Iarna e mai indicat 5W40. In plus 5W40 e full sintetic fata de majoritatea (99%) din 10W40-uri care sunt semisintetice. Treci pe 10W40 atunci cand motorul e uzat si "papa" 1l intre schimburi, daca nu stai pe 5W40!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!