Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

Buna ziua, de putin timp detin un VW PASSAT B5.5 2.0i 20V 130cp ALT 2004 si trebuie sa fac schimbul de ulei, caci pe bord imi apare ca mai sunt 2000km pana la service. Intrebarea mea este, pentru acest tip de motor ce tip de ulei trebuie folosit si ce producator imi recomandati? Am inteles ca aceste motoare consuma ulei, si printre detinatorii de vw passat cu acest motor este considerat o chestie normala, fiind specificat acest detaliu si in cartea tehnica. Masina este adusa din anglia cu carte service la zi, dar mentionez ca nu stiu ce tip de ulei este acum in motor. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice 5w-40 de calitate, pe care il tii in motor 10.000 km. 

 

Bineinteles ca poti folosi cam orice ulei de la 0w-40 pana la 10w-60 - toate respecta normele pentru motoare Vw pe benzina, dar trebuie sa cauti cel mai bun compromis intre protectie, pret si ....modul de utilizare

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_221 cel putin asa scrie pe eticheta: full sintetic.

Mai important este ca fata de Magnatec 10W-40 semisintetic, motorului nu-i prea place mobilul, adica ,,nu-l papa" si toarce frumos.

Deci o diferenta calitativa exista clar cel putin intre aceste tipuri de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e lunga discutia cu Full Synthetic...   Pe scurt, in 99% din tarile lumii, ai voie sa scrii pe ulei cam ce vrei...  In Germania de exemplu, daca uleiul nu este de gr. IV, nu ai voie sa scrii pe el Full Synthetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se referea strict la motorul in discutie... 2.0 benzina, deci nu are legatura cu TDI PD

 

Oricum mi se pare si mie ciudata recomandarea de 10w-40....   chiar nu vad rostul nici la 300.000 km, decat daca motorul este in stare proasta, pierde excesiv, consuma, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e in starea aia trebuie reparat motorul nu bagat ulei mai gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, m-am la benzinarul colegului. Dar acelasi lucru e valabil si pentru dieselurile de generatie anterioara la PD.

 

La PD n-ai ce face, merge doar 5W30 sau 5W40, asa cere norma VW 505.01.. A doua varianta e mai recomandata pentru motoarele cu multi km.

 

Ideea cu uleiul mai gros la masinile rulate am auzit-o de la mai multi mecanici si este recomandarea producatorilor de ulei.

Are de a face cu jocul mai mare intre piesele in miscare unde un ulei mai gros actioneaza ca o perna e protectie si eventuale imperfectiuni in etansare unde un ulei subtire ar scapa mai usor si implicit ar creste consumul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ideile sunt impartite in ceea ce priveste uleiul. La o O2, 2.0 16V 103Kw cod motor BKD ce ulei recomandati? Vad ca pana si castrolul nu mai e ce a fost odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti ceva bun: Liqui Moly Diesel Hightech 5W-40 Made in Germany

 

Liqui Moly este marca de ulei numarul 1 din Germania pe  2012 (e cu  20% peste Castrol).

Detalii despre acest fapt aici: http://www.liqui-moly.com/liquimoly/web.nsf/id/li_pszi8s6bzr.html

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea ( si este doar punctul meu de vedere ) la BKD poti ignora normele 505.01 sau 507.00 

 

BKD are tacheti cu role si astfel scapa de stresul camelor asupra tachetilor fara rola, caracterstici motoarelor cu 8 valve (si nevoia utilizarii de uleiuri certificate PD)

de altfel puteti cauta... axe cu came distruse la 1.9 si 2.0 cu 8 valve (si implicit tacheti fara rola - flat tappets) - o sa gasisi nenumarate cazuri

insa despre axele cu came de 2.0tdi 16 valve, nu am gasit niciunul pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele,daca ai DPF obligatoriu 5w30,fara DPF 5w30 ,5w40

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un passat cu motor 1.9 TDI PD cu DPF și trebuie să schimb uleiul ,merge CASTROL 5W-30?



Revin că am uitat să specific că e CASTROL EDGE 5W-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare marca de ulei cu norma 507.00 special pentru DPF.printre care si cel enumerat de dvs.Castrol Edge 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu  Mobil 1 ESP Formula 5W-30  (Made in EU) sau  si mai bun  Liqui Moly TopTec 4200 5W-30 (Made in Germany)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare! Am un golf 4 1.4 axp 152000 km  folosesc castrol 5w40 si consuma la 10000 km cam 700 ml.Cunosc un prieten cu 250000km si foloseste 5w40 castrol mult si bine  si ii consuma pana la 1 litru  intre schimburi (10000Km schimbu) . Va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu folosesc Castrol Edge 5w30 cu norma vw 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul xclean+ 5w30 504/507  :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca dupa fise al tau nu are sintetic in el, al meu cica are min. 50% aceleasi norme vw plus altele (porche c30 de ex. ), e doar o idee, faci cum crezi oricum producatorul e ok...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am o intrebare. Pana acum am folosit Aral 5w40 Hightronic (norma 505.01) pentru masina din semnatura (AWX). Foarte multumit, nu am completat cu nimic intre schimburi (cam la 12000 de km scadea nivelul pe joja de la mediu la aproape de minim) .Nu l-as fi schimbat, insa:

 

-am primit un Castrol Longlife3 5W30 si abia dupa ce l-am bagat in motor am vazut ca e norma 504.00/ 507.00. 

-dupa ce mi-am dat seama, nu am reusit sa gasesc pe site-ul lor daca merge sau nu pe motorul meu. Ce parere aveti? Sa il las sau sa il schimb iar?

Modificat de andrub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!