Jump to content

Ce tip de ulei folositi? Ce vascozitate?


andREI
 Share

Ce tip de ulei folositi?  

1.326 voturi

  1. 1. Ce tip de ulei folositi?

    • 0W40
      82
    • 5W40
      915
    • 10W40
      210
    • 15W40
      30
    • 20W50
      7
    • 5W30
      148


Postare recomandată

sa nu uitam si de umezeala cand alegem uleiul, nu doar de frig-cald, cred ca si umiditatea conteaza, asa ca aveti grija la fetite ca va strica motorul.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acuma m-am uitat in portbagaj sa vad ce ulei mi-au lasat baietii de la reprezentanta skoda din Satu Mare . Mobil one MOBIL SYNT S SPECIAL V 5W-30 5L . E bun pentru codul meu de motor BXE ? pana acum tot ulei din asta a vazut masina mea si toate reviziile le-am facut in reprezentanta. Mie nu imi consuma ulei, adaug 100 de ml intre revizii care le fac la 13500-14000 km si merg turat cu ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral HighTronic F 5W-30 este LONG LIFE? eu am cumparat deja uleiul,si dupa aia am afla ca nu e pt vw,oricum il bag,scrie ca merge la Jaguar:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci care e diferenta intre ele? Numai viscozitatea la temperaturi foarte joase ?

Exact! Incepi sa te "prinzi"! Si nu numai "foarte joase" ci si la 20 de grade, de pilda.

Adica se comporta la fel de ex 5W si 10W de la -20 la 100 grade?

Desigur ca nu! Se comporta "la fel" cand ajung la ~100 gr. Celsius, adica temperatura de lucru normala din motor.

"A Kind of Magic"! Nu? :icon_cheesygrin:

Ca umbla "diferite vorbe" pe la "doi vecini", asta e alta problema.

Cifrele nu minte! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral HighTronic F 5W-30 este LONG LIFE? eu am cumparat deja uleiul,si dupa aia am afla ca nu e pt vw,oricum il bag,scrie ca merge la Jaguar:)

si kerosenul merge la avion dar la masina nu e bine. F-ul e pt forduri si surorile lui.

uite aici recomandarea aral, alege-ti masina : http://www.aral-lubricants.de/oelwegweiser/oelwegweiserpopup/oilid/1/chapter/145/

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ii schimb si eu uleiul la motor ca am deja 11.000 km cu el si am fost tare dezamagit de castrol.La schimbul care vine vreau sa ii pun un 10w40 ARAL.Multi zic sa merg tot cu 5w40 dar asta vara cand verificam uleiul si motorul era cald efectic se scurgea uleiul de pe joja asa subtire era.Asta ma face sa trec pe 10w40 ca acest 5w este prea subtire mai ales cand se incalzeste motorul.

Si din cate am vazut 10w40 are vascozitate buna la -20.Si sa fiu sincer la munte cel putin unde stau eu nu a mai fost -20 de nu mai stiu cand.

Deci in concluzie ar face o treaba buna cu un 10w40???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vei avea aceeasi vascozitate la cald deci nu faci mare lucru. Avem o tara de 5W40 eu zic sa alegi un 5W40 de calitate nu Catastrol si Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuliu,eu zic sa te uiti pe diferite fise tehnice in care specifica vascozitatea la 100C si ai sa observi ca nu e asa cum zici tu.

Luam exemplul lui Castrol si avem asa:

-0w 40 are 12,8

-5w 40 are 14,2

-10w 40 are 15,4

Deci in nici un caz nu sunt echivalente,perfect egale sau identice :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea cu "xw-40" au intre 13,5-14 , iar 10w-40 intre 14-14,5- diferente minore deci, depinde de firma, sunt uleiuri 0w-40 cu aceeasi(fix) vascozitate la cald ca unele de 10w-40.

deci nu poti justifica asa. doar daca treci la xw-50.

se spune ca atunci cand observi ca se schimba ceva la motor(consum, sunet..) si banuiesti si uleiul, primul lucru e sa schimbi firma(nu vascozitatea), cica ar face bine. :)

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am pus datele lui Castrol si se vede ca sunt diferente semnificative,nu stiu cum le vezi minore.

Corect mi se pare sa compari pe fisele aceluiasi producator,nu sa le amestecam in incercarea de a gasi pe la diferiti producatori niste cifre cat de cat apropiate.

Daca tu gasesti un 0w 40 care sa aiba 15 la 100C,eu imi cer scuze ;)

Oricum,idea e,sa respectam recomandarile producatorului pt evitarea altor dureri de cap,cat si posibile financiare in plus ;)

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu gasesti un 0w 40 care sa aiba 15 la 100C,eu imi cer scuze ;)

Eu ziceam de 0w 40,nu 10w 40 :) ;in fine,suntem pe de laturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e 0w de 15 dar e 10w de 14. vreau sa spun ca nu e nicio diferenta la cald. daca vrei vascozitate mare iei "50" care are 17,5-18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motor care producatorul ai recomanda 0w 40,5w 30 si chiar 5w 40,nu are ce cauta cu semisintetice ca 10w 40;iar ce este de w50 sau w60 sunt pt cu totul alte motoare cu alte cerinte ;)

Modificat de forceturbo
Depersonalizat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuliu,eu zic sa te uiti pe diferite fise tehnice in care specifica vascozitatea la 100C si ai sa observi ca nu e asa cum zici tu.

Luam exemplul lui Castrol si avem asa:

-0w 40 are 12,8

-5w 40 are 14,2

-10w 40 are 15,4

Deci in nici un caz nu sunt echivalente,perfect egale sau identice :)

Salut,

Vascozitatea standard la cald pentru orice XXW-40 se gaseste "neaparat si obligatoriu" intre 12,5 si 16,2 cst.

Daca tu gasesti un 0w 40 care sa aiba 15 la 100C,eu imi cer scuze ;)

http://www.redlineoi...pid=126&pcid=21

Corect mi se pare sa compari pe fisele aceluiasi producator,nu sa le amestecam in incercarea de a gasi pe la diferiti producatori niste cifre cat de cat apropiate.

Modificat de forceturbo
Depersonalizat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Numbers

1) Ravenol HPS 5W-30

2) Teboil Diamond 5W-30

3) Ravenol HCL 5W-30

4) Valvoline Synpower MXL 5W-30

5) Petro-canada Supreme Synthetic 5W-30

6) Petro-canada Supreme 5W-30

7) Toyota 5W-30 SM

8) Petro-canada Supreme Synthetic 5W-20

Winners

1) Petro-canada Supreme 5W-30

2) Toyota 5W-30 SM

3) Ravenol HCL 5W-30

4) Ravenol HPS 5W-30

5) Valvoline Synpower MXL 5W-30

6) Teboil Diamond 5W-30

7) Petro-canada Supreme Synthetic 5W-30

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine si la 100grdC cum o fi, la mine afiseaza temp ulei pe bord si mai ajunge si pe la 105grdC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Castrol Magnatec am avut eu 5W40, am un vento din 1994 1.6 benzina ABU 55kw, 183. 000 km, am zis sa bag ulei mai subtirel 5w40 magnatec. Am facut 4000 km cu el si mi s-a aprins becu de ulei (presiune proasta la relanti, uleiul era prea subtire). Cand l-am scos, era apa chioara si motorul se auzea dubios in partea superioara (la tacheti). Deci cu alte cuvinte, eu unul nu il recomand. Acum am bagat Castrol GTX 15W40, se aude motorul rotund, nu se mai aprinde nimic, trage mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

dar castrol edge 5w30 conform vw 507 ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se schimba la 15k este O.K merge ca timp pana la doi ani,pentru cei ce fac 7-8k pe an este un avantaj :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!am si eu o intrebare...Pana acum am folosit pentru masina ulei castrol 10W 40,dar am vazut ca pentru motoare AXP pentru motoarele 1.4 16 v se recomanda castrol RS 10 w 60...Stie cineva dc trebuie sa l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0W40 este cel mai bun, din toate punctele de vedere, bun la orice motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am băgat de curând Mobil 1 High Mileage 10W-40 full sintetic.

Este singurul ulei cu norma asta, full sintetic pe care l-am găsit la noi.

Prima impresie e bună.

A mai folosit cineva? Ceva comentarii după câteva mii de km rulate cu acest ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!