Jump to content

Lupo - Tuning


Slick

Postare recomandată

Cu jante mai mari, din cate stiu automat iti va creste si inaltimea. Deci cu jante mai ales 16, o sa fie o diferenta destul de mare :angry:

Link către comentariu
Cat te-a costat toata distractia ? Si eu cred ca va trebui sa schimb bieletele antiruliu :tomato:

Pai la cat a costat nu a mai fost distractie :10[1]:

- telescoape 2x645 lei

- bieleta 102 lei

- placute frana fata 140 lei

- manopera 200 lei

In ceea ce te priveste...cred ca scapi mai ieftin, in sensul ca la tipul tau de caroserie gasesti telescoape si de producatori, deci la un pret mult mai bun. Bieleta cred ca e la fel.

Link către comentariu

@Circoloco, din cate stiam, roata are acelasi diametru la orice dimensiune, daca se pastreaza acelasi raport.. in sensul ca 195/60/r15 = 205/55/r16 = 225/45/r17. Doar daca se umbla la balonaj, atunci se modifica diametrul, de unde apar si problemele cu viteza din bord eronata. (un exemplu, 225/55/r17)

LE: acum am vazut ce cauciuri sunt pe masina, 175/60/r14, deci o trecere la 15 sau 16 intr-adevar ar mari roata, pt ca procentul balonajului se pastreaza (60)sau micsoreaza la 16 (55), dar creste latimea (175->195/205), de unde si cresterea balonajului si a rotii.

Ideea e ca roata la el o sa arate la fel si pe 15 si pe 16, diferenta va fi doar fata de ce are acum pe masina.

Insa in general, nu e neparat sa creasca si roata odata cu janta.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu

daca nu vrei sa faci compromisuri, cel mai bine este sa pui jante pe 15. cu dimensiune la cauciuc 195/50R15, sau 185/55R15... Un cauciuc 195/45R15 ar da mult mai bine pe masina si pe janta pe 15, dar reduce si confortul la rulare... Pe drumurile noastre...

Daca vrei sa faci compromis, o janta pe 16 merge super pe masina...

Eu am avut o tentativa cu jante 15, dar le-am schimbat ca nu imi placea design-ul... Nu gasisem decat 185/55R15 cauciucuri (SH), dar inaltau masina prea mult, erau prea masive...

Inca ceva, ceva ce am observat cand am facut schimburile astea de roti...

Chiar daca au aceeasi dimensiune, cauciurile arata altfel pe janta... Adica ce vreau sa spun, cand iti cauti cauciucuri, cauta din cele cu protectie ptr janta... E ca o intaritura de cauciuc care vine pe langa buza jantei... Schimba mult in bine felul in care anvelopa incalta janta... Pusesem 185/55R15, pe fata cu protectie si era aproape OK, pe spate fara protectie si era mai balonat, arata mai mare, mai urat, chiar daca avea aceleasi dimensiuni...

Link către comentariu

Anvelopele clar le vreau cu buza de protectie, care in afara de rolul estetic au rolul de protectie a jantei la parcarile laterale cand risti sa atingi janta de bordura si sa o zgarii iremediabil. Ma gandesc totusi la jante de 16 si imi plac f mult Ultraleggera Matt Black F1 Limited Edition dar costa. (foto)

Daca nu ceva in genu. Si etrierii vopsiti rosu, iar placutele verzi.

post-8752-1252056066_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Pe lupul tau cred ca ar da mai bine ceva in multe spite, asa ceva sau asemanator.

Edit: inca un lupo superb, dar jantele implica si suspensie dupa parerea mea. Dar in timp nu-i graba ). Eu am stat aproape un an cocotat asa ca ...

post-16307-1252055973_thumb.jpg

post-16307-1252056288_thumb.jpg

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

intra aici si se vinde exact modleul de BBS pe care il cauti tu... la pret bun zic eu...

Cat despre defectele descrise acolo, eu ieri am indreptat o janta facuta varza si avea si bucata lipsa din ea... Arata ca noua, echilibrata tot... Facuta pe aparate speciale ptr asta.. Si nu te costa mai mult de 60 lei indreptat+refacut bucata lipsa+vopsit partial...

Pun asa link-ul, sa il iei si tu cu copy/paste:

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-accesor...100-413057.html

merita sa te uiti...

scuze, poza era pusa de circoloco...

dar merita sa arunci un ochi...

Link către comentariu

Salut

am pus eu pe lupo jante pe 15 cu cauciucuri 195/50/15 , sunt mai mari in diametru decat ce ar trebui la lup... se simte la demaraj...

pe 15 se pun 195/45 15 ca sa se pastreze diametrul si merg 6, 6.5 , 7 J!

pe 16 din cate stiu incap doar 6J altfel ar trebui evazate aripile...

Link către comentariu

The music was improved.

S-au adaugat difuzoare fata + tweeter-e In Phase XT6C MKII

sunet...EXCELENT

Cei ce lucreaza bine in tara asta merita laudati si aici vorbesc de be-loud.ro... fara nici o reclama, jos palaria. Baietii lucrea f profi...cei mai cei cu care am colaborat pana acom. BRAVO.

post-8752-1252168093_thumb.jpg

post-8752-1252168104_thumb.jpg

post-8752-1252168117_thumb.jpg

post-8752-1252168150_thumb.jpg

post-8752-1252168168_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Asta vine pentru ca acest LUP e un pic mai special. Este varianta rapida de LUP si are caroseria diferita de alte modele. Si cand ceva este mai diferit...si pretul difera. Ce sa spun...ai dreptate e costisitor de intretinut.

Exista si varianta ultrarapida numita GTI dar acolo nu stiu cum stam cu preturile...poate ne spune ALEXIO ca are in dotare.

Link către comentariu

Faine rau de tot jantele lu' vecinu. Mercic pentru poze.

Eu ma gandesc ca in cazul meu masina argintie, cupola neagra, geamurile foliate, jantele ar merge tot negre pentru a intregi tabloul si a pastra contrastul. De aceea ma gandesc la niste OZ Ultraleggera Matt Black F1.

La vecinu vin bine avand in vedere intregul, si la mine ar da f bine, dar ma gandesc ca cele black ar fi si mai...

ce parere ai/aveti?

post-8752-1252950725_thumb.jpg

Link către comentariu

Ce tare e Lupu verde, e culoare ca a mea, dar jantele sunt mortale :scratch: Aveti idee ce model sunt ? :D

Link către comentariu

E masina unei fete dar cu care nu am vb niciodata :). Sta la cateva strazi de mine. Jantele dupa cum arata cred ca sunt BBS. Cred!

Link către comentariu

sunt frumoase BBS-urile de pe cel verde, era cat pe ce sa pun si eu mana pe unele identice (dar a zis ca le repara si vopseste inainte sa mi le dea si dupa ce a vazut cum au iesit nu a vrut sa le mai vanda-curatate pana la AL, polisate si lacuite, fara vopsea)..

In schimb pe un Cielo hatchback din CV, negru si suspensie sport sunt puse niste OZ-uri din astea, care arata pur si simplu bestial. De cate ori trec pe acolo il caut cu privirea...

Probabil nici pretul nu e prea mic...

Dar arata de nota 10

Modificat de johnyBOY
Link către comentariu

johnyBoy nu sti exact ce model de BBS sunt ? mi-ar placea si mie pe Lup un set :ceuameni:

Link către comentariu
In schimb pe un Cielo hatchback din CV, negru si suspensie sport sunt puse niste OZ-uri din astea, care arata pur si simplu bestial. De cate ori trec pe acolo il caut cu privirea...

Da pentru ca masina e neagra jantele vin belea. Si oricum modelul e ceva deosebit.

Modificat de Slick
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!