Jump to content

Lupo - Tuning


Slick

Postare recomandată

badge-ul lupo il faci pe masina sau il dai jos?

M-am gandit sa-l fac pe masina. Acopar tot haionul sa nu am probleme eventualii vapori. Va fi un pic de migaleala in jurul literelor...mai ales interiorul literelor O si P va fi greu de acoperit...dar cu un scotch de hartie si o lama Gilette :blink: sper sa ma descurc.

Daca il dau jos...mi-e ca ma chinui sa-l lipesc inapoi si mai ales in aceeasi pozitie...

Modificat de Slick
Link către comentariu

Poti sa faci niste semne si dupa aia il dai jos. Oricum cred ca ramane urma cand le dai jos si vezi unde au fost.Spor la vopsit.

Modificat de Z X Z
Link către comentariu

...mda

Astazi am pierdut a 3-a licitatie ( :) ) pe ebay pentru faruri de GTi (cele cu lupa pentru xenon - foto atasata). De data asta, ele s-au vandut cu 350 €. Nu am licitat decat pana la 250 € de fiecare data...asa ca am inceput sa caut alternative.

Una dintre ele este de la Dectane (foto atasata). Ele in realitate nu sunt asa negre ca in fotografie...sunt fumurii. Cu spray-ul de la Dupli-Color "infumurez" si semnalizatoarele...la aceeasi transparenta ca farurile si rezolv cazul...

Ce ziceti?

post-8752-1236281728_thumb.jpg

post-8752-1236281737_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

A ajuns stergatorul aerotwin pt. luneta. Il montam zilele acestea si vedem foto

post-8752-1238082119_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Plan tuning:

- inlocuire badge + embleme din crom in black

- display touchscreen 7"

- alarma cu start engine

- folie Lummar

- colantare capota + cupola

- toba finala borla

- jante R16

- pedale aluminiu

- faruri + stopuri smoked

- stergator luneta AeroTwin

Chiar daca nu era in plan ma bucur ca l-am adaugat. Stergatorul e montat si foncţionează perfect...iar lista arata acum asa

Foto soon...

Modificat de Slick
Link către comentariu
Didi Bla bla bla

Imi place masinuta ta prietene. Daca ajungi vreodata prin Iasi, te invit la un suc si la o plimbare ca intre posesori de buburuze cu o adevarata herghelie sub capota.

Succes in continuare cu transformarile :D

Link către comentariu

Io sunt curios ce vad cei din spatele tau cand pui frana..cred ca sunt mult prea innegrite,in rest masina arata ok :Driver: sa o conduci cu placere.

Link către comentariu
Io sunt curios ce vad cei din spatele tau cand pui frana..cred ca sunt mult prea innegrite,in rest masina arata ok :icon_thumleft: sa o conduci cu placere.

La frana mai am un stop evidentiat in foto. Noaptea nu sunt probleme pentru ca se observa f bine si stopurile "infumurate". O problema apare ziua cand bate soarele. Dar ma salveaza al 3-lea stop. Cand o sa pun folia acesta nu va fi acoperit.

Oricum urmeaza upgade la becurile spate de frana si pozitie prin inlocuirea lor cu led-uri care sunt mult mai intense...si astfel sper sa rezolv oarecum problema. Nu ma astept sa se vada ca si atunci cand stopurile erau stock, dar daca ledurile sunt mai intense...o sa fie un +

post-8752-1238921787_thumb.jpg

post-8752-1238921915_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu
mai simplu explicat .. ca la NFS ... cand conduci masina manual de la joistick..

cam asta in linii mari despre .. jucarie..

Succes la modificari !

Poate te prinde ideea !

post-13117-1238922974_thumb.jpg

Modificat de George I.
Link către comentariu

Chiar nu treaba cu joystickul :icon_thumleft:). Legat de stop eu zic sa-l acoperi pt k nu o sa ai probleme. Este pe leduri si se vede prin folie daca nu e ceva chinezesc. Eu cand am pus folia mi-au dat geamurile jos (automat s-a acoperit si stopul) si chiar n-ai nici o treaba. O sa se vada urat cu decupaj crede-ma! Plus ca, daca aplici folia fara sa dai geamu jos n-o sa iasa foarte bine si o sa inceapa pe la colturi sa se dezlipeasca. Daca faci ceva fa o treaba calumea :icon_thumleft:

Link către comentariu

Prea tare faza cu joysticku :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Link către comentariu

Cu joystick mi-e teama ca o sa ma cred la mansa unui F22 Raptor si o sa vreau si aaaaaripi :beer:

@Circoloco Stop-ul e OEM. Ma gandeam sa-l las asha pt a fi mult mai vizibil. Ai dreptate in ceea ce priveste folia...este vizibil si prin ea, mai ales ca nu o sa o pun pe cea mai opaca.

Link către comentariu

La folie ma refeream sa nu fie "chinezeasca":blink: Folia mea e medie. Poti vedea pe masina mea ca nu-l vezi dar daca vrei fac o poza si cu frana apasata sa vezi ca n-ai probleme

Link către comentariu
La folie ma refeream sa nu fie "chinezeasca":( Folia mea e medie. Poti vedea pe masina mea ca nu-l vezi dar daca vrei fac o poza si cu frana apasata sa vezi ca n-ai probleme

pana la urma am lamurit-o :)

Link către comentariu

Astazi...pentru ca vremea a permis-o, m-am apucat de schimbat farurile.

Si incet...incet am inceput sa desfac suruburile barei de protectie fata...pana cand mi s-a "infundat" pentru ca suruburile sunt in inbus stea. Eu bineinteles ca romanul...cu surubelnita in cruce si lata...am desfacut vreo 3 care erau mai putin stranse si cam atat. Deci in plin proces tehnologic a trebuit sa fac o pauza si un drum la un magazin de piese auto pentru a-mi cumpara cele necesare.

Dupa ce am cumparat setul de inbusi stea...am reluat treaba. Am schimbat primul far si bineinteles ca am atras atentia vecinilor mai in varsta de prin parcare...care s-au apropiat de mine si au inceput sa intrebe:

- Ce faci vecine?

- E...aveam ceva timp liber si m-am apucat sa imi schimb cate ceva la trotineta..

- Da nu sunt bune farurile?

- Ba da...dar astea sunt si mai bune...

- Dar ala din dreapta de ce e negru si astalalt nu e?

- Pai...acusi ma ocup si de el...

- Si asta negru...zici ca e mai bun decat asta original al masinii...? :D

si uite asha o discutie amuzanta pentru mine...dar care i-a ofensat pe cei mai in varsta prezenti...pentru ca desi farul masinii nu are nimic...eu il schimb.

in fine...o scurta povestioara de cum s-a intamplat.

In final treaba s-a rezolvat, dar si afara se lasase intunericul...asha ca fotografiile se fac si se posteaza maine.

Mie imi place f mult noul look al buburuzei.

Link către comentariu

Hahaha sunt pe jos de ras :P :cool: . Stiu prin ce ai trecut, ca des mi se intampla si mie. Desi stau la casa am si eu "curiosi" de genul asta care ma scot din minti dar amuzanti in felul lor. Asteptam pozele :D

Link către comentariu

deci fotografiile promise

...stiu...semnalizatoarele sunt din alta poveste...dar am sa folosesc spray-ul Duplicolor din dotare cat de curand...si le aduc la realitate

post-8752-1239110882_thumb.jpg

post-8752-1239110891_thumb.jpg

post-8752-1239110897_thumb.jpg

post-8752-1239110906_thumb.jpg

post-8752-1239110917_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu
cap_de_viezure
deci fotografiile promise

...stiu...semnalizatoarele sunt din alta poveste...dar am sa folosesc spray-ul Duplicolor din dotare cat de curand...si le aduc la realitate

iti urmaresc topicul de cand l-ai inceput chiar daca atunci nu eram membru al forumului. ai facut o treaba cu adevarat deosebita pe masina, sincere felicitari. o unica intrebare am si eu , de unde ai luat displayul ala touchscreen si la ce bani te-a dus toata chestia asta? vreau sa schimb cd playerul de la lupoul meu si cum deja am numai fire prin masina si o groaza de aparate separate, mi-ar folosi unul din asta care sa le aiba pe toate.

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri.

Display-ul l-am luat de la un coleg forum-ist rudolf.s si a costat 1.700 lei (inainte de criza si de a urca euro la 4.2 lei). Alti 120 lei a costat antena TV pentru ca nu o are in dotare. Este Witson. Poti da si o cautare pe google sigur o sa gasesti display-uri 2din compatibile cu Lupo.

Bafta!

Modificat de Slick
Link către comentariu

Sa-l stapaneasca sanatoasa buburuza ta si tu bineinteles :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Hristos a Inviat !

Am petrecut in liniste sarbatorile de paste...deci cu buburuza nu s-a mai intamplat nimic.

Joi punem folia.

Va fi 20% pe spate si 50% pe geamurile din portiere. Apropos de asta, singura folie autorizata pentru geamurile fata e cea de 70%?...cal putin eu asa stiu, sau s-a autorizat si aceasta de 50?

In alta ordine de idei, as vrea sa inlocuiesc grila fata si as avea nevoie de ajutor. Mai concret vreau sa schimb actuala grila, cu cea de pe Lupo 1.2 TDI (renumitul 3L - cel alb di foto - ). Cred ca contrastul farurilor semnalizatoarelor si emblemei, toate negre, ar fi unul mai strident cu grila de 3L vopsita in culoarea caroseriei.

Am cautat aici in oras la un centru f mare de dezmembrari dar nu am gasit grila. M-am gandit sa o comand de la magazinele de piese, dar am nevoie de datele de identificare ale unui Lupo 3L cu grila din foto 1 atasata. Sau un scan dupa talonul de inmatriculare de pe care bineinteles puteti sterge intr-un photoshop datale personale (propietar..adresa..etc). Ma poate ajuta cineva cu acest lucru? Daca nu un scan, atunci datele care imi trebuie pt a putea gasi grila in programele lor in care cauta inainte de a da comanda si pt asta mi-ar trebui serie caroserie, an faricatie, tip motor...si cam atat cred.

In fotografiile pe care le-am atasat, m-am jucat un pic pe calculator inrecand sa imi fac o idee.

P.S. Please H E L P M E cu datele respective. Fac apel la generozitatea dumneavoastra :D care detine un 3L

post-8752-1240600181_thumb.jpg

post-8752-1240600195_thumb.jpg

post-8752-1240600206_thumb.jpg

post-8752-1240600223_thumb.jpg

post-8752-1240600232_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Daca vrei sa afli codul de produs pentru grila de Lupo 3L, acesta este 6E0 853 653 GRU, cam 49 euro inclusiv TVA.

Link către comentariu

Vine cu emblema...sau fara.. ca nu as avea nevoie si de ea..

... sper ca sistemul de prindere sa nu fie diferit...

Mersic fain

Modificat de Slick
Link către comentariu

Vine fara emblema, insa cu gaura pentru emblema. Sistemul de prindere ar trebui sa fie acelasi.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!