Jump to content

Lupo - Tuning


Slick

Postare recomandată

Slick scuze ca te tot deranjez, da imi poti spune de unde ai luat pedalele? Ma gandesc sa imi pun si eu :))

no problem

pedalele le gasesti pe ebay.de

http://cgi.ebay.de/AUDI-TT-PEDALE-AUTOMATI...34.c0.m14.l1262

acolo e o fotografie de prezentare in care e doar pedala de frana .. dar pachetul are set-ul .. adica si pedala de acceleratie

Link către comentariu

Cam cat costa posta sau curieru pana la noi in Romania? E tariful ala Versand :EUR 5,99 Paketversand ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

postez si eu scan dupa Cartea Service a buburuzei .. poate ma ajuta si pe mine un cunoscator de limba nemteasca sa imi spuna cand a fost schimbata distributia ultima data...

multumesc anticipat

post-8752-1250272051_thumb.jpg

post-8752-1250272060_thumb.jpg

post-8752-1250272069_thumb.jpg

Link către comentariu

salut ,

foarte interesant topicul , frumos lup si de apreciat perseverenta posesorului.

mie personal imi place mult cum l-ai facut , merita masinuta sa iasa in evidenta , oricum sunt rare astea 1.4 Fsi , o toba mai sport nu ii pui ? este pe ebay si fusta spate cu evacuare pe mijloc...

astept sa vad ce jante alegi pentru ea !

ARR are curea de distributie

oricum daca are capac dinala negru pe o parte are curea... alea cu lant nu au capacu la de plastic

post-4236-1250456269_thumb.jpg

Modificat de steamroller
Link către comentariu

mercic steamroller

Evacuarile pe mijloc sunt in plan de facut la Pilot...dar cu criza asta de bani...cred ca pana la anu nu se va mai intampla nimic...

Cu jantele la fel. Imi fac cu ochiul Schmidt TH line dar sunt scumpisoare sau BBS RM ... insa sunt greu de gasit. Vom vedea...

Deci motorul are distributie pe curea...mai ramane sa vedem cand a fost schimbata ultima data conform Cartii Service (e postata un pic mai sus). Poate spune cineva cu certitudine ... habar n-am nemteste... si cu google translate nu merge.

Mersic anticipat.

Modificat de Slick
Link către comentariu
zahnriemenwechsel cred k asta e cureaua de distributie.

categoric aia este , acum am intrebat !

nu a fost schimbata din cate vad eu

la mine la GTI (tfsi motorul) scrie in carte ca se schimba la 200000km distributia...

Link către comentariu

mercic inca o data. La mine in carte de FSI nu prea spun ei multe...oricum nu inteleg nimic :)

post-8752-1250594422_thumb.jpg

post-8752-1250594434_thumb.jpg

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu

am tot stat .... m-am tot gandit/analizat astfel incat marti 25 aug m-am programat pt schimb distributie.

curele Bosch

role INA

pompa de apa HEPU

am sa revin cu foto din timpul montarii si detalii de pret.

In alta ordine de idei m-am hotarat sa imbunatatesc un pic sound-ul. M-am decis asupra cuplului

Balupunkt - GTA 2 Special Mk II

* Tip amplificator: 2 canale

* Clasa: A/B

* Putere RMS:

-2 x 60W (4 ohmi)

- 1 x 180W (4 ohmi, punte)

- 2 x 90W (2 ohmi)

* Raspuns in frecventa: 10Hz - 30KHz

* Raport semnal/zgomot: >90dBA

* Nivel semnal intrare: 0,1 - 8V

* Filtre:

- LPF: 50 - 250Hz (12dB/oct)

- HPF: 80Hz (12dB/oct)

* Bass boost variabil: 0 - 12dB (45Hz)

* Dimensiuni: 190 x 56,5 x 260mm

Blaupunkt GTB-1200

* subwoofer auto

* putere maxima 750 W

* 30 cm diametru

* raspuns in frecventa 35 - 500 Hz

* impedanta la iesire 4 Ohm

* dimensiuni 432 x 387 x 378 mm

Kit de instalare de la Dietz

Nu ma pricep prea bine de aceea astept si parerile voastre vis-a-vis de alegere.

Idea e ca nu vreau sa mut masina din loc cand dau drumu la muzica, ci sa am si eu acolo un sunet de bass.

P.S. Se potriveste acel kit de instalare ... sau trebuie unul pentru putere mai mare?

post-8752-1251029473_thumb.jpg

post-8752-1251029479_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

salut , uite ceva mai micut care sa nu ocupe jumate de portbagaj... am unu dinasta si suna foarte bine

oricum la lupo nu vad unde ai putea pune si boxe in spate... eu m-am tot gandit da nu am gasit vreun loc

eu zic ca asta ar fi potrivit , acum depinde de ce putere vrei

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...bwoofer_activ)/

post-4236-1251043358_thumb.jpg

Link către comentariu

Nu vreau o putere extraordinara .. dar vreau sa se si cunoasca ca masina are sunet.

Acum ca se ocupa jumatate din portbagaj cu Blaupunkt-urile pe care le am in vedere nu ar fi o problema. Buna si propunerea ta...o am in studiu...

zici ca se aude bine? ... multumitor? vad ca e cu amplif incorporat .. as impusca 2 iepuri cu mai putini bani.

P.S. Il ai pe lup sau pe Golf?

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu

Astazi s-a schimbat distributia...dar parca prea exact la momentul oportun. Mecanicul mi-a spus ca intinzatorul incepuse sa cedeze.

Una peste alta (piese+manopera) 1150 ron +30 ron de o bere lu' dom' mecanicu' ca lucreaza curat si cu placere...ca pentru el.

pictures

.

.

.

post-8752-1251204512_thumb.jpg

post-8752-1251204527_thumb.jpg

post-8752-1251204536_thumb.jpg

post-8752-1251204708_thumb.jpg

post-8752-1251204727_thumb.jpg

post-8752-1251204742_thumb.jpg

post-8752-1251204756_thumb.jpg

post-8752-1251204851_thumb.jpg

post-8752-1251204859_thumb.jpg

post-8752-1251205035_thumb.jpg

post-8752-1251205047_thumb.jpg

post-8752-1251205053_thumb.jpg

Link către comentariu

Si eu cred ca va trebui sa schimb distributia la Lupo meu, ce piese ai folosit si de unde le-ai comandat ?

Link către comentariu
Si eu cred ca va trebui sa schimb distributia la Lupo meu, ce piese ai folosit si de unde le-ai comandat ?

Le-am comandat la magazinul unui amic din oras. S-au utilizat:

- curele Bosch

- pompa apa Hepu

- intinzator+role Ina

- 1.5L G12+ 1L apa distilata

pret: 909 lei

manopera: 250 lei

Cu ocazia asta am aflat si ziua de nastere a FSi-ului meu: foto

Cu starea tehnica am terminat-o momentan. Urmeaza vineri The Music (programat la be-loud). Sa vedem ce alegem.... :scratch: abia astept

post-8752-1251225305_thumb.jpg

Link către comentariu

Vizita la be-loud a fost una fructuasă . . . s-a pus muzică pe lup :(

după mai multe discuţii, interpelări, recalculări de bugete . . . s-a decis:

- amplificator Magnat Edition Four limited

- subwoofer Magnat Edition B30

Se aude demenţial ... ce să mai...

Deocamdată difuzoarele faţă au rămas neamplificate. Str

post-8752-1251484930_thumb.jpg

post-8752-1251484952_thumb.jpg

post-8752-1251484971_thumb.jpg

post-8752-1251485153_thumb.jpg

post-8752-1251485167_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti "in-Cante" urechile :). Acum doar o servita cu 1 mil$ mai intra in portbagaj :). Chiar sunt curios cum se aude. Si eu simt nevoia de ceva mai mult bass..nu tot timpul. Nu sunt pretentios in ale muzicii in masina dar la ceva asemanator cred ca ma voi uita si eu :D. Cati $ te-a ajuns (statie, cabluri, tub, manopera)?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

interesante modificari ai adus masinii.

eu as fi luat un subwoofer slim de la kiker...din motive de spatiu.

cat mai multi km cu ''kartu''

Link către comentariu
Sa-l stapanesti sanatos si sa-ti "in-Cante" urechile :tomato:. Acum doar o servita cu 1 mil$ mai intra in portbagaj :icon_thumright:. Chiar sunt curios cum se aude. Si eu simt nevoia de ceva mai mult bass..nu tot timpul. Nu sunt pretentios in ale muzicii in masina dar la ceva asemanator cred ca ma voi uita si eu :P. Cati $ te-a ajuns (statie, cabluri, tub, manopera)?

Acum despre spatiu ce sa spun...inainte incapeau un bax de apa de 6 sticle si o sacosa de la Carrefour. Acum nu o sa incapa decat bax-ul de apa, iar sacosa se va pune in spate. Dar ori cu portbagajul gol ori cu el jumatate ocupat, ce are gabarit mai mare tot pe bancheta din spate se pune, deci nu ma plang de spatiul ocupat. Singurul incovenient este acela ca daca o sa vreau ceva de sub portbagaj o sa trebuiasca sa dau subwoofer-ul jos. Merita la cum se aude :)

Amplificator Magnat Edition Four Limited - 495

Subwoofer Magnat Edition B30 - 280

Kit cabluri C-quence - 90

Factura a avut valoarea de 865 lei (montaj inclus in pret -oferta lunii august- )

Nu prea am avut timp sa-l butonez.. dar la prima vedere sunt f f multumit de cum se aude

P.S. Servieta ar incapea . . . daca nu o imping cu picioru'

Modificat de Slick
Link către comentariu

Schimbam semnalizatoarele laterale la lup.

Am optat pentru varianta black cu led. Sa vedem cu o sa pice pe masina. Revin cu foto dupa montaj.

post-8752-1251801353_thumb.jpg

Link către comentariu

Cat te-a costat toata distractia ? Si eu cred ca va trebui sa schimb bieletele antiruliu :rolleyes:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!