Jump to content

Lupo - Tuning


Slick

Postare recomandată

Transparent se referea la proprietatea ca lasa lumina sa treaca prin el dar daca insisti "va trece foarte greu" :))). I-ati varinata Black si procedeaza cum ti-am descris in postul de mai sus si o sa vezi ca da rezultate. Daca nu iti place cum a iesit iei acetona sau spirt (doar ca o sa freci mai mult) si reiei procedeul sau aplici folie :)

Link către comentariu
Transparent se referea la proprietatea ca lasa lumina sa treaca prin el dar daca insisti "va trece foarte greu" :))). I-ati varinata Black si procedeaza cum ti-am descris in postul de mai sus si o sa vezi ca da rezultate. Daca nu iti place cum a iesit iei acetona sau spirt (doar ca o sa freci mai mult) si reiei procedeul sau aplici folie :)

roger ..

caut spray-ul si ma apuc de treaba ...

adik.. eu sa nu pot? .. eu sa nu stiu? .. vorba romanului... :)

vorba .. vorba .. gluma... gluma . dar am uitat sa .. multumesc Circoloco

S'auzim de bine!

P.S. Ajunge un spray ... sau o fi trebuind 2 . .

Modificat de Slick
Link către comentariu

cu ajutorul lui Circoloco care a pus punctul pe i .. (adica a identificat spray-ul de care aveam nevoie) .. am achizitionat produsul... Pret - 16.3 lei

acum ramane sa imi fac de cap...si dupa revin cu poze..

urati-mi noroc :D

post-8752-1235752441_thumb.jpg

Link către comentariu
o suspensie Low sa o pui cu burta pe asfalt o sa fie senzatieeee

Senzatie ca aspect, dar ca utilitate va fi cosmar......asta e, traim in Romania, unde drumurile sunt cum sunt, asa ca o "burta pe asfalt" ar fi una din cele mai proaste idei..... :blink:

Link către comentariu

Slick,

Ai o masinuta de nota 20, si imi place ca vorbesti frumos de ea, sau de ce vrei sa mai faci la ea :).

Oricum .. dotarile sunt de mare bun simt, la un Lupo mic de oras. Am vazut ca are climatronic, navigatia aia din bord 2din da f f bine si motorul la nici o tona cat are masina cred ca se simte f energic, este ?

Mult succes cu ea si fara incidente !

Link către comentariu
Eu nu prea sunt de acord cu vopsirea stopurilor .. dar as opta pentru ceva genu` asta:

Eu cred ca solutia propusa de tine, nu prea se incadreaza in poveste.

Stopul este cromat si nu prea sta bine langa luneta foliata, emblema neagra si badge-ul de asemenea negru .In opinia mea ar fi un fel de bling-bling si vreau sa evit. Vom vedea cum vor iesi stopurile "infumurate" , o sa se adauge si folia ( sper pe la sfarsitul lui martie), vom sta stramb si vom judeca drept :icon_thumright:

Apropos de badge-ul black ,el este urmatorul pe lista.

- am cautat pe net sa cumpar caractere deja negre si sa le inlocuiesc cu cele existente, insa nu am gasit, asa ca solutia (in opinia mea) ramane vopsirea. Probabil cu smirghel fin inlaturat cromul,apoi degresat si vopsit (asta cand va veni caldurica).

Este o idee .Daca cineva a mai facut ceva asemanator pana acum, pls help

Atasata este fotografia in forma actuala.

post-8752-1235818705_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Slick, ti-am atras atentia mai sus, este ultimul avertisment, te rog sa-ti editezi postul si sa scrii corect, altfel vei fi sanctionat cu warning.

Link către comentariu
Slick, ti-am atras atentia mai sus, este ultimul avertisment, te rog sa-ti editezi postul si sa scrii corect, altfel vei fi sanctionat cu warning.

Vazusem reply-ul tau dupa ce postasem, am revenit si am reeditat. Stim sa scriem si corect, dar nu am crezut ca pe forum scriem vreo carte pe care o editam si o scoatem pe piata, sau vreun articol la ziar si din aceasta cauza am eludat regulile de scriere.

Mi-am insusit critica, si de acum inainte scriem corect, sau cel putin incercam. Vorba aia lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Profesor de limba romana nu sunt, de unde rezulta ca probabil greseli vor mai aparea, dar sper ca vor fi trecute cu vederea.

Intru in reeducare in ceea ce priveste scrierea.

Cu stima,

Slick

Modificat de Slick
Link către comentariu
..sau ai putea incerca stopurile stock de pe Seat Arosa

... dupa cum am vazut si un Golf 4 cu faruri de BMW seria 5 ...

Eu nu vreau sa fac struţo-cămilă...incerc varianta cu spray-ul ... sa vedem cat de talentat sunt la "pictura" ... vedem cum iese ... si apoi decid...

Deocamdata, varianta asta e si cea mai avantajoasa economic, tinand cont ca spray-ul costa doar 16.2 lei.

exemplific

post-8752-1235896182_thumb.jpg

Link către comentariu

Stopurile s-au "infumurat" ... va puteti da cu parerea de cum au iesit ... cum arata. Cred ca tabloul complet v-a fi facut de folie...abia astept sa o aplic...sper spre sfarsitul lunii...

A mai ramas badge-ul Lupo cromat...care va fi transformat in black, dar deocamdata nu stiu cum sa-l "hackeresc" ... astept si sfaturile voastre legate de lucrul asta...poate e cineva care a mai facut...sau are careva vreo idee...so pls help.

post-8752-1236002694_thumb.jpg

post-8752-1236002701_thumb.jpg

post-8752-1236002710_thumb.jpg

post-8752-1236002718_thumb.jpg

Link către comentariu

Uite ca ti-au iesit. Bv :icon_cool: Totusi par cam inchise, se mai vede ceva prin ele (mai ales ziua daca e soare afara) ?

Link către comentariu

Prima fotografie din dreapta dintre cele atasate e facuta cu pozitia aprinsa. Semnalizarea se vede fara nici o problema si cand bate soarele...o mica problema e la pozitii, care cred ca nu prea sunt vizibile...ziua cand bate soarele, pentru ca noaptea se vad fara nici o problema.

Astazi am intrat intr-un magazin de piese si am vazut becuri cu led pentru stopuri. Au un led mare in mijloc (cred ca e cel de pozitie) si in jurul lui alte 8 mici (care cred ca se aprind la frana). Pret 35 lei bucata. Erau marca Pilot. Intrebarea mea este daca foloseste cineva asa ceva...si daca da...au intensitate mai mare decat becurile normale?

mercic

Modificat de Slick
Link către comentariu

Acele "beco-leduri" inlocuiesc becurile cu unul sau 2 filamente (frana+pozitie), iar ce ai vazut tu cred ca era unul normal; asa sunt ledurile puse: unul sa bata spre exterior si mai multe care sa bata spre oglinda stopului. Cred ca tie iti trebuie un bec pentru frana si unul pentru pozitie daca nu le ai pe amandoua pe acelasi bec. Din cate am vazut si auzit nu sunt prea durabile dar cu siguranta dau lumina mai buna. Poate ai noroc de unele bune nu stiu ce sa zic ...succes

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Acele "beco-leduri" inlocuiesc becurile cu unul sau 2 filamente (frana+pozitie), iar ce ai vazut tu cred ca era unul normal; asa sunt ledurile puse: unul sa bata spre exterior si mai multe care sa bata spre oglinda stopului. Cred ca tie iti trebuie un bec pentru frana si unul pentru pozitie daca nu le ai pe amandoua pe acelasi bec. Din cate am vazut si auzit nu sunt prea durabile dar cu siguranta dau lumina mai buna. Poate ai noroc de unele bune nu stiu ce sa zic ...succes

La mine becul are 2 filamente...deci e frana+pozitie.

Pe acel "beco-led" scria pe ambalaj ca e pentru frana+pozitie...dar nu sunt sigur daca e mai intens decat ce am acum + ca stiu si eu ca nu prea sunt fiabile.

Nici nu prea pot incerca...pentru simplu motiv ca pretul mi se pare cam piperat...si firma producatoare-Pilot...nu imi spune nimic.

Raman deocamdata la ce am...si mai vad...

Link către comentariu

Saptamana asta...daca timpul o permite, ma iau de badge-ul LUPO.

Intrebarea mea este daca considerati fiabila solutia pe care am propus-o cu smirgheluit + vopsit?

Link către comentariu

Eu recomand autocolant daca vrei sa o transformi in neagra dar as ramane cu ea cromata sau... inlaturata (bani si munca in plus ca dezavantaj)

Link către comentariu

Lupo-ului meu i-ar sta bine si cu o antena mica. Am cautat pe internet si am vazut ca sunt antene de decor si antene active. Display-ul are legata acum pentru radio antena actuala, deci imi trebuie o antena activa.

Problema e cat de bune sunt aceste antene...din ce am citit...sunt persoane care se plang de functionalitatea lor...

Foloseste cineva?

post-8752-1236085878_thumb.jpg

Link către comentariu

In ceea ce priveste antena...m-am hotarat...voi cumpara una de sharan...din ce mi-a spus WNS ea merge insurubata in soclul existent. Adevarat...ca mai pierde semnal in afara localitati, dar merge.

Badge-ul LUPO dupa interventia lu' smirgelu' arata sub forma urmatoare...

Cand vremea o va permite (deocamdata ploi abundente - cod galben - :) ) va veni si vopseaua black...intrebarea e de care? Oare merge vopsit cu spray-ul transparent black de la dupli-color cu care am "infumurat" stopurile, sau trebuie luat spray special pentru plastic negru...si ce marca?

post-8752-1236263633_thumb.jpg

post-8752-1236263639_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!