Jump to content

Astept Golf6


szaki
 Share

Postare recomandată

@HNS Cred ca se refera la un sistem de navigatie cu prindere pe parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 581
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    26

  • szaki

    22

  • TDR

    19

  • alecsutzu

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un An Nou fericit!

Din cate stiu eu, dealerii nu acorda navigatie discount, cu atat mai putin solutiile aftermarket cu prindere parbriz, gen Myo etc. Dau incepand de la covorase, pana la volan cu padele, depinde de ce cumperi, iar o echipare hl iti ofera oricum volan multifunctional. La fel ca si in cazul xenon, un stock trece de 1000 de euro, poate depasi dublul acestei sume, iar reducerea de pret la un G6 nou, este de regula de 2-4 %. Sa zicem ca avem unul full, la 20 mii euro, vanzatorul ne este ruda, iar discountul poate atinge 800 euro, de regule optionale, nu cash. La un R ai zice ca sunt mai generosi, dimpotriva, se considera ca ai suficienti bani si nebunie in tine ca sa il cumperi, la ce iti mai trebuie un discount?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai scos-o pe asta iti dau volan cu padele? volanul cu padele vine doar cu dsg, daca iti ei manuala ce faci cu padelele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ robi zet, nu vreau sa te contrazic, am spus ca un volan cu padele este maxim ce iti dau, depinde ce cumperi(inclusiv dsg)

My bad, un pic de concizie nu ar strica(ma refer la mine), dar sa fim toleranti, sarbatorile nu au trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu vreau sa iti explic ca daca iti cumperi masina cu dsg ai automat si padele eu unu asa stiu ca era la scirocco poate la g6 nu e asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin altfel. La scirocco, daca alegi dsg, nu ai padele in spatele volanului. Doar dupa ce comanzi si volanul multifunctional, alaturi de dsg, vei primi acele clapete. Fara volan, dar cu dsg, nu le ai.

Si asa cred ca e la orice VW.

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru in cateva zile in a 3-a luna de asteptare :)

apropos, topicul asta nu era de "livrare, termene", care e faza cu dotarile pe aici ? :Computer:

Modificat de InsaniaK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Golf`isti !

In curand ( mai bine zis peste circa 2 luni ) o sa ma alatur si eu grupului de conducatori de Golf .. mai exact Golf 6.

Dupa ore intregi petrecute pe acest forum si mai ales pe subiectele legate de golf, m-am decis sa aleg VW Golf 1.4 TSI HL ED 122 CP si sper ca am ales bine in defavoarea altor marci de masini si a motorului 1.6 105 CP. Am ales aceasta masina strict ptr BUC si ptr o norma de circa 10.000km pe an iar motorizarea ptr stilul meu f agresiv de condus .. TDI ( desi sunt fan diesel ) mi-a parut mai lent in acceleratie pe piciorul meu chiar daca are 250NM ..

Este prima masina care o iau cu motor mai mic de 1.6 si prima pe benzina dupa mai multe diesel-uri 2.0 si sper ca va ajunge la nivelul asteptarilor mele.

Ca varianta de echipare am ales HL .. dupa ce am vazut la weltauto un HL si fata de TL este o diferenta destul de mare la materiale si la interior. Ptr mine conteaza in primul rand interiorul ( asta datorita faptului ca pierd zilnic ore multe in trafic si macar masina sa-mi ridice putin moralul ) si apoi motorul. Totusi diferenta prea mare de pret fata de TDI 2.0 m-a oprit in a alege acea varianta desi cred ca ar fi fost cea mai buna alegere.

Ca optionale :

Climatornic

Fara inscriptionare cilindree

Lumini si vizibilitate II

Pachet iarna

Radio RCD 510

Camera Rear Assist ( moftul meu )

Culoare: Alba / Tapiterie: Negru

Cam asta ar fi.. iar ptr cei care fac diferente si/sau calcule : Pretul masinii a iesit : 17440 Euro cu tot cu discount.

Multam,

Ne mai auzim pe forum :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 comfortline Blue graphit

1.6 TDI 90 cp

Climatronic

Compiuter de bord +

RCD 310

Lumini si vizibilitatea I

Jante aluminiu Atlanta16"

Roata de rezerva normala

Volan, schimbator si frana de mana in piele.

+ Presuri cauciuc

17400 e DDP

Termen de livrare 10-12 Saptamani, si au trecut deja 2

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se lungeste asteptarea. Desi promisa in ianuarie se pare ca masina se va fabrica abia in sapt 5 si va veni probabil in a doua parte a lui februarie. Sper sa scada Euro in continuare pana atunci. Cred ca va fi primul 1.2 TSI de pe aici :flower:

Waiting....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

azi am primit o veste foarte buna: masina comandata de mine este deja in tara si saptamana viitoare o voi ridica de la dealer. asta da surpriza!

comanda am facut-o pe 04.11.2009 si initial mi se comunicase ca datorita numarului mare de comenzilor si a sarbatorilor de iarna saptamana de productie va fi saptamana 2 si pt livrare era vb de sapt 6 a lui 2010, adica undeva pana in jumatatea lui februarie.

asa ca e posibil ca si alti colegi de aici de pe forum care si-au comandat masina in acelasi timp cu mine ar putea sa aiba o surpriza.

Modificat de dudu
post dublat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari phane22!

Si mie mi-au livrat masina cu 2 saptamani mai devreme decat estimasera.

Sa scoti sampania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la mine s-a prelungit cu 7 saptamani :D

In loc de 10 ianuarie e acum saptamana 8 adica la sf lui februarie.

O sa pregatesc si eu sampania sa le sparg geamurile data viitoare cand mai ajung la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@madastar: multam fain!

@InsaniaK: imi pare rau ca trebuie sa astepti atat, mai ales ca ai facut comanda pe la jumatatea lui octombrie. sper totusi sa ai parte de o asteptare cat mai scurta si sa pastrezi sampania pt masina si nu pt spart geamuri desi iti inteleg supararea.

bafta!

Modificat de phane22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-au dat seria de sasiu...sa vedem cat dureaza pana ajunge acasa :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ieri a ajuns in Curtici; mi s-a promis ca saptamana viitoare pot ridica masina. Asa DA!

asta inseamna un timp de livrare de 3 luni

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa scriu si eu.

dat comanda luni la un dealer din timisoara. mi-au zis ca dureaza 3 luni oficial, in cam 2 o sa o am. mi se pare perfect, spre 1 aprilie chiar o sa am nevoie ca incepe vremea buna de plimbari :icon_thumright:

masina e asa:

G6 CL 1.4 TSI manuala alba (candy weiss) cu optionalele:

- RCD 510

- Rear assist

- Climatronic

- CB+

- Alarma

- Lumini si vizibilitate 1

- Pachet depozitare

- Supensii adaptive DCC

- Volan, frana de mana si schimbator in piele

Culoare interioara Latte machiato, am vazut-o la cineva si mi-a placut, deschide interiorul, o face mai placuta. o sa fie o idee mai greu de intretinut. asta sa fie problema.

as mai fi vrut niste chestii, nu m-am indurat sa dau banii ajung si atatea, fata de symbolul vechi oricum o sa ma simt ca in avion :)

mi-ar fi placut xenon, oglinzi externe heliomate (nu exista ca optiune), priza 230 v (nici asta), portbagajul o idee mai mare, sa fie putin mai inalta masina ca parca e cam joasa, jante (doar pt look) si plafon vitrat (existent la g6 variant). ah si mi-ar fi placut 1.4 160cp dar cum merg legal 90% din timp, chiar nu i-as folosi.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu, felicitari pt. decizie si configuratia aleasa. Sunt convins ca ai cumpanit mult si ca fiecare optiune are in spate o analiza temeinica si este bine fundamentata. Poate nu am vazut eu, dar ce culoare exterioara ai ales? Ce pret ai obtinut? Iti doresc asteptare usoara si sa te bucuri cat mai curand de masina.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mandelu, felicitari

Permite-mi o intrebare si un sfat (trebuie ca altfel n-am discuta pe un forum :blink: )

Daca tot spui ca ai simti nevoia de o garda la sol inalta si ca mergi 90% din timp legal, atunci de ce DCC-ul?!

In situatia ta as muta investitia de ~700 eur intr-un HL si as mai castiga ceva dotari sau m-as mai scarpina de 300 eur pt xenoane :D

Parerea mea... care este... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"priza 230 v (nici asta), portbagajul o idee mai mare, sa fie putin mai inalta masina ca parca e cam joasa,"

daca doreai aceste optiuni, puteai alege VW GOLF 6 PLUS, s-ar putea sa nu fie nici acum prea tarziu.

oricum, felicitari pentru alegere.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ambilor :banghead:

alex76: am ediat, e alba, mi-a placut cel mai mult. pretul final a fost de 18k. da, am cantarit la greu optiunile si multe din ele le-am putut vedea la lucru la niste drive-teste. bine, tot sunt multe de descoperit la masina, dar e bine, asa imi place :blink:

dudu: eu nu simt nevoia in principiu de garda inalta, dar ma mai duc la tara. acolo am 2km, unul urcus, unul coboras. 1km e asfaltat, s-a cam denivelat dar sigur nu ating. al doilea nu (deh, s-au terminat banii cica, adevarul il stim cu totii). acest al doilea e drum de tara pe care se mai pune piatra si sunt vreo 2 locuri in care mi-e cam frica, sper sa nu ating. cu symbolul nu am atins, sper sa nu ating nici cu asta. eh, pt chestia asta as fi avut nevoie, atat. in rest nu merg pe drumuri proaste, dar la tara ma duc des ca e ceva de vis si iubesc linistea si aerul de acolo.

DCC-ul l-am luat in special pt setarea C (comfort), am mers la drive-test si cu si fara suspensii adaptive si pe un drum denivelat, respectiv centura, s-a simtit masina mult mai comfortabila la aia cu DCC. cand oi merge 6-7 ore continuu o sa se simta si mai mult, adica o sa fiu mai relaxat.

HL nu am luat ca nu m-au incantat scaunele, sunt o idee mai tari si lateralele alea ma jenau plus ca nu-mi plac butoanele de pe volanul ala. preferam de 1000 de ori ca la renault si ford, satelit in spatele volanului. asa ca am renuntat la HL (pacat ca imi placeau jantele insa cum nu prea pun aspect pe look exterior....).

da, puteam sa renunt la DCC, mai puneam 400 si luam xenon, faza e ca: nu prea merg noaptea, iar daca merg cam merg in oras unde ma lasa rece. pe afara la mers legal mi-ajunge halogenul. in schimb DCC-ul se simte secunda dupa secunda. cam de asta am vrut ce am vrut. m-am gandit inainte de chestiile zise de tine, sper sa fie ok asa, pt nevoile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu - In sfarsit te ai decis Domnu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu, sunt sigur ca alegerea DCC nu te va dezamagi. In afara comfortului ce se simte in special la drumuri lungi, suspensiile adaptive sunt un element de siguranta activa in plus. De asemenea vei aprecia setarea sport a suspensiilor la parcurgerea unui drum virajat. Astept (schimb de) impresii despre despre DCC dupa ce iti va sosi masina, pana atunci asteptare usoara! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos baieti. :Driver:

ne auzim si dupa ce o iau ne si vedem :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mandelu: felicitari! imi place faptul ca ai fost pragmatic si ca ti-ai ales masina in functie de nevoile tale dupa o documentare f amanuntita. imi place ca ai ales culoarea alb (pt mine masina arata cel mai bine pe culoarea asta si a mea e tot alba :screwy:), combinatia RCD 510 si rear assist o am si eu si imi este f utila. o sa cam ai de tras cu interiorul deschis de culoare dar fiecare cu gusturile lui.

@sorinsab: felicitari si tie pt masina! sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente! bine ai venit in clubul celor cu 1.6 tdi! :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!