Jump to content

Astept Golf6


szaki
 Share

Postare recomandată

In primul rand salutare si bine v-am gasit!

Eu o sa devin posesorul unui golf 6 2.0 TDI CR 110 BHP (shark blue metallic) ,sper vineri (nr.08.05.2009-foarte curand) sau cel tarziu saptmana viitoare. Am ales o configuratie HL pe motorul asta, plus climatronic, RCD 510+magazie de cd-uri, senzori de ploaie, pachetul "lumini si vizibilitate" etc. sau mai bine spus m-a ales masina pe mine pentru ca asta era pe stoc :biggrin:

Dupa multe incercari si "framanttari" aveam 2 optiuni, Honda Civic sau Golf 6. Dupa drive testul cu ambele masini am ales golful pentru ca mi-a oferit exact ce am cautat la o masina .

Sper sa vina masinutza vineri si sa o scot la un drum foarte confortabil :dry:

Multa bafta si asteptare usoara celor aflati ca si mine in "fibrilatii" :-)

Modificat de Grk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 581
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    26

  • szaki

    22

  • TDR

    19

  • alecsutzu

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor,

Masina mea a sosit in vama si o ridic saptamana viitoare. Am dat comanda in 31 martie si urma sa-mi fie livrata in saptamana 24. O primesc cu o luna mai devreme si ar insemna sa fiu cel mai mare ipocrit daca nu recunosc faptul ca ma bucur enorm. Va fi un G6, highline, tsi 160 cp, dsg. Optionale: climatronic, rcd 510, pachet Relax, alarma, rezerva aliaj, senzor pneuri, padele volan. Efectele crizei? Primesc masina in sase saptamani si optionalele bonus de la dealer, inclusiv culoarea. Am ales argintiu pt. ca pana acum am avut alb, rosu , negru, bleu, gri la alte masini si nu am timp sa dau zilnic pe la spalatorie. Sunt cam euforic si am tendinta de a fi limbut, deci off-topic, sper, de fapt sunt sigur ca ma intelegeti.

Have a nice day!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te intelegem :icon_thumright:. Nu uita sa faci poze si sa ne relatezi despre primele impresii dupa ridicarea masinii (vezi euforie atunci).

Intre timp asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comandat.o pe 26 martie, si termen de livrare era tot saptamana 24. Presupun ca au venit pe acelasi transport, atat ca dealer.ul tau e ceva mai informat, la mine daca nu ii dau eu mailuri....

O sa il intreb luni daca ii apare in curtici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc pt. urare si un sincer: felicitari! Ti-am vazut masina si este beton. Am citit multe posturi si poate ca sunt subiectiv, dar prefer sa-mi dau cu parerea mai rar, daca nu am ceva concret si eventual folositor a spune. Persoanele de fata se exclud, mai ales ca am vazut cat te preocupa fiecare detaliu, incepand cu termene de livrare si pana la consum.Deocamdata sunt in stand-by si sper ca masina sa-mi fie livrata ieri daca se poate.

Nu este idealul meu in viata, am avut destule masini pana acum, din octombrie 2008 studiez piata, am avut pana acum doar sh, chiar daca pe ultimul am platit 16 mii euro. Cu riscul de a divaga in continuare de la subiect: ceea ce am ales cu totii reprezinta cel mai bun raport calitate-pret din clasa aceasta. O fi scumpa, poate ca nu arata cu totul altfel decat G5 sau G4, dar se vinde in draci. Om fi nebuni cu totii?

Cu stima,

Tudor

Te intelegem :Driver:. Nu uita sa faci poze si sa ne relatezi despre primele impresii dupa ridicarea masinii (vezi euforie atunci).

Intre timp asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vazut configuratia pe care ai ales-o si nu pot decat sa spun: felicitari!

Fara sa ma laud, am ales un dealer din acelasi oras cu mine, ca puteam sa ma duc la unul din Bucuresti sau Timisoara, pe simplul motiv ca am o pila acolo. Deh, sa nu uitam unde traim. Cu toate astea , am vorbit cu angajati ai dealerilor din Tg. Mures, Oradea, Sibiu, Satu-Mare, Valcea si Bucuresti. Vroiam pur si simplu sa testez o masiana asemanatoare cu cea dorita de mine. Pana la urma am gasit intelegere tot la mine acasa: Un G6 1,9 tdi(cel mai apropiat ca si cuplu) si un Scirocco tsi cu dsg. Pot sa zic ca ma casatoresc prin corespondenta. Sper sa avem ocazia sa ne dam cu parerea despre noua masina in acelasi timp si sa nu regretam niciodata acest pas.

Toate cele bune,

Tudor

eu am comandat.o pe 26 martie, si termen de livrare era tot saptamana 24. Presupun ca au venit pe acelasi transport, atat ca dealer.ul tau e ceva mai informat, la mine daca nu ii dau eu mailuri....

O sa il intreb luni daca ii apare in curtici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu n.am mers cu motorul de 160, dar daca cel de 122 mi.a placut... Chiar tragea mai bine decat ce am pe megane (1.6)

Oricum, sunt sigur ca nu ne va dezamagi!

Ce inseamna pachet relax? Era si ptr higline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Pachet Relax inseamna cam urmatoarele: incalzire scaune, spalator si duze faruri incalzite si pachet lumini 2, fara oglinzi rabatabile electric, merge doar cu alarma, as fi preferat temporizator decat senzor ploaie. PorscheRo se cam contrazice cu dealerii pe acest subiect ce ne intereseaza pe toti. Stiu ca este off-topic dar m-ar interesa ce curs a-ti avut pe facturi? Am pierdut 500 euro pe o factura din 29 martie pe un curs de 4.29lei/euro, la total facturat de 23600 DDP.

Noroc ca am facut un hedging pe BMFMS. Culmea, daca il faceam pe BSE ieseam mai bine. Adica luam G6 la pret de 308.

Noroc in toate,

Tudor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit, am luat-o, e f frumoasa, merge frumos (avand in vedere ca are acum 15km pe bord). Nu am mai avut pana acum masina turbo sau cu compresor, dar suna motorul total diferit de megane, parca ar fi diesel... adica la relanti, cum ciupesti acceleratia se aude ca un tzac parca ar intra compresorul de ac ( era off asta). ce mi se pare putin ciudat e zgomotul care il face ambreiajul cand pleci de pe loc (logic ca i-am dat drumu cam brusc nefiind obisnuiyt cu el) dar face ca un clanc asa pe sub masina... presupun ca asa e modelu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos, sa mearga si sa faci multe drumuri pe afara (ca-i mai bine ca-n Romania). Sunt curios cum merge motorul TFSI de 1.4l, sa ne spui si noua impresiile dupa ce faci un drum intins, pana la Predeal de exemplu, sa vezi cum trage in depasiri. Pe mine m-a fascinat motorul VAG de 2.0TFSI, poate la anul sa-mi iau si eu o masina cu motorul asta si cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rombu Felicitari pentru achizitie, dar pana la urma ce ai luat?

:lol: Inainte de masina din semantura am avut Megane 2 1,6 si 115cp. Intr-adevar masina e mai zgomotasa la relanti. Si suna complet altcumva, Din cauza tehnologiei FSI. Dar te asigur ca nu se compara cu diesel (PD de ex). In timp te vei obisnui cu suneltul :mop:. Sa stii ca la 3000 + RPM TSI-ul/TFSI-ul suna incomparabil mai bine decat 1,6 de pe megane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vb de un golf 1.4 TSi 160 cp, highline, rosu amaryllis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Schimba semnatura pentru a nu ne induce in eroare. :)

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor!! Asta este primul meu post:

Mi-au promis 10 saptamani la PBN, au trecut 4... deja nu mai am rabdare si ma gindesc ca decit sa cistig la Loto mai bine s-ar scurta asteptarea cu vreo doua saptamini (macar).

Astept un Golf VI 1.6 102 CP, TL, cu climatronic, computer plus, scaune sport, pachet secure, volan si alte extremitati imbracate in piele, RCD 310, jante Wellington, culoare alba... minca-l-ar tata de baietas!!!

Am citit mai sus ca au mai fost nororcosi care nu au asteptat atit cit li s-a spus. Sper sa ma numar printre ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda data in 7 iulie, masina sosita la dealer pe 1 septembrie. Nu ma grabesc sa o ridic, mai am de rezolvat cu actele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ar fi asteptam impresiile tale dupa ce o ridici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu o comanda pe 9 iulie la un golf 6 highline . 1.6 . Dealerul mi-a spus ca nu va dura mai mult de 2 luni ...hmmmm poimaine ii 9 septembrie.....sper sa primesc odata vestea buna ca nu mai am rabdare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut la toti,la inceputul lui august mi-am dat si eu comanda de un golf 6 ,si pot sa zic ca a fost dragoste la prima vedere,ca si primul showroom a fost cel vw,dupaia am mai fost la skoda si la mitsubishi,dar inima mi-a ramas la golfulet,am 25 de ani totusi,comanda mea a fost urmatoarea:

-culoarea alba candy sta frumos si e si moka;

-varianta highline, mit-a placut interiorul mult si cam tot acolo am ajuns daca era sa iau un trendline si sa pun aceleasi optionale;

-apoi am ales radio cd rcd 510 care practic a schimbat bordul,mi s-a parut simplist cu cel standard;

-climatronic

-pachetul de lumini 1,am auzit k pot aparea probleme cu motorasul pt oglinzile electrice;

-si pt ca vroiam si privacy glass,am inclus pachetul cu jante de 18" cu care au intrat si suspensiile sport

-si nu in ultimul rand motorul de 1.6 benzina

In alegerea acestui model a stat la inceput bugetul,si crezand k nu poate dura asa mult pana sa vina,si anume prima saptamana din octombrie,si in a 2-a ar trebui sa plec iar in voiaj,ce trist nu? Singurul regret acuma e poate m-am grabit,si puteam sa dau comanda prin noiembrie,si sa aleg motorul tsi,si poate suspensia adaptiva,si veneam din voiaj la gata,nu ma astepta asa mult masina ca in cazul de fatza.Masina m-a ajuns la 17 300 euro.

Daca ati putea sa ma lamuriti daca sunt si avantaje la suspensia sport,cat de mare e diferenta fata de o suspensie normala,la fel cat de mare e diferenta intre 1.6 meu si motorul tsi de 122 cp,sunt 20 de cai si avantajul compresorului.

Aveti idee si daca se poate face asigurare,numai pt jumatate de an,deoarece nu voi in tara permanent,mai putin de 6 luni pe an,un coleg scotian asa avea oare exista si in Romania?

Va multumesc

Modificat de dudu
Scrierea cu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi spui daca ai gasit pe la vreun dealer un highline pe stoc? ai comandat-o vazand cum arata HL din poze, sau din realitate? eu la pbn si pbv nu am gasit HL sa vad cum arata, si e cam aiurea sa comand ceva fara sa vad.

felicitari pt masinuta, sa iti vina cat mai repede :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mandelu

Conf site oficial vw.ro, stocul de G6 HL este asta, ar fi una in B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc f mult dudu, am uitat de chestia asta. am fost la 2 dealeri si spre ghinionul meu nici ale cumparatorilor nu mai aveau, ca nu voiam sa merg cu unul, ci doar sa il "pipai" putin :D. o sa sun sa vad daca pot sa il vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda am dat-o la cardinal motors in constanta,si aveau cel putin 2 variante highline (ambele erau diesel din pacate),m-am urcat in ele si da ,mi s-a parut diferenta mare intre trendline si highline,incepand cu scaune,si continuand cu insertiile de crom,tapiteria,dupa cum vezi am optat mai mult pt confort si aspect ,decat pt performante..numai bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, am fost convins ca esti din bucuresti, de asta te intrebam. nu m-am uitat la locatie. si mie mi se pare din poze diferenta mare intre TL si HL, de asta vreau sa il vad. dupa ce mi-a zis dudu am vb cu dealerul din bucuresti care il avea si o sa vad unul HL astazi, e al cuiva care il ridica maine. multumesc pt info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saptamana trecuta am depus dosarul pentru leasing si mi-a venit aprobarea in 3 zile. Luni am platit avansul si maine (vineri) se livreaza. Mentionez ca am ales o masina din stoc curtici. Sper sa fiu multumit de ea. Inainte am avut un golf IV din 2001 si am fost mai mult decat multumit. Mai sunt cateva ore pana la livrare si nu mai am rabdare. Sper ca am facut o alegere buna. Voi revenii cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu ieri comanda pentru un G6.

Motor 1,6 mpi Highline + DSG 7

2 usi

Pachet sport Porto cu geamuri spate negre si senzor de presiune

Pachet lumi + vizibilitate 2 (am vrut neaparat oglinzi rabatabile)

RCD 510 + senzori de parcare + camera Rear Assist

Sertare in scaune

Alb

Climatronic

A 5a janta de aliaj

A ajuns 18100 cu reducere 400 euro si prima revizie gratuita, plus tractare gratuita in Romania (bat in lemn). Poate reuseam sa obtin mai mult, daca stau sa ma gandesc....

Sper ca masina sa fie faina. Va rog nu mai rasuciti si voi cutitul in rana sa imi spuneti ca puteam sa iau 2.0 TDI de 110 CP cu cutie manuala. Stiu :vaidecapulmeu:!! Dar am analizat-o pe toate partile: Eu fac sub 10.000 km pe an, merg mai mult in oras, nu prea imi place foarte mult dieselul. Dar totusi ma atragea ideea de a merge la drumuri lungi in Europa. M-am gandit si la costurile mai mari de intretinere si pana la urma a ramas 1,6.

Cealalta optiune, pe care eram cat pe ca sa o aleg, era Honda Civic 1,8 Sport. Si acum oftez dupa ea :icon_cool: Civicul e (cel) mai frumos, are un motor superior la tot ce inseamna VAG si consuma mai putin. Golful e superior la tinuta de drum si confort, e mai ergonomic si agreabil si are si cutia DSG, care sper sa nu ma dezamageasca. In plus, la anul apare Civic 2010 si credeti-ma ca e aiurea sa dai 18000+ pe yesterday's car.

M-am chinut mult sa aleg intre jantele Seattle si Porto. Seattle sunt mai elegante, Porto sunt mai agresive, in schimb sunt foarte raspandite. Voiam totusi niste jante agresive, pentru ca masina are un design prea neutru. Nu am vrut tapiterie crem nu pentru ca se murdareste, ci pentru ca plasticul din zonele inferioare ale bordului e de calitate mai slaba, iar culoarea crem o scoate in evidenta neplacut. Pe negru macar nu se vede...

Revin cu poze si impresii in noiembrie, daca vine pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!