Jump to content

Ulei pt ALH.


Northman
 Share

Postare recomandată

ala nu e site.ul Motul Romania, este un magazin online oarecare axat pe Motul.

site.ul oficial este www.motul.ro

se mai schimba etichetele si cea de sus

este msi veche pt ca n.au actualizat.o

https://www.motul.com/ro/ro/products/oils-lubricants/specific-505-01-502-00-5w40?f%5Brange%5D=25&f%5Bviscosity%5D=34

iar diferenta de pret... motive economice

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-8100-x-cess-5w40-5l-3374650007670/pd/DNVFZBBBM/

 

Ce parere aveti de acest tip de motul? Are norma 505.00 care e pt ALH din cate stiu eu, plus ca si pretul mi se pare destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac in jur de 14-15.000 de km pe an, din care cam 3 sferturi extraurban. Ultimul schimb nu a fost facut de mine si m-am ales cu castrol magnatec, din care a ciupit un pic motorul dar nu cat sa trebuiasca sa completez intre revizii, asa ca aveam sperante mai mari de la acest motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
JulianoDamin

@mihai.onu94 cum ti se pare uleiul ala?

As vrea sa ma duc si eu saptamana asta sau urmatoarea pentru a schimba uleiul si tot la acel Motul 8100 X-cess, 5W40, 5L ma uitam.

Diseara ma voi uita sa vad ce ulei e in momentul de fata. Cel mai probabil un Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

E mult mai ok decat castrolul care l-am avut inainte in sensul ca motorul e mai silentios mai ales cand e rece si nici nivelul nu s-a modificat in cei 7-8000 km de la schimb. Urmatorul schimb tot cu motul o sa il fac mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin
16 hours ago, mihai.onu94 said:

E mult mai ok decat castrolul care l-am avut inainte in sensul ca motorul e mai silentios mai ales cand e rece si nici nivelul nu s-a modificat in cei 7-8000 km de la schimb. Urmatorul schimb tot cu motul o sa il fac mai mult ca sigur.

Merci mult de raspuns. Abia astept sa-l schimb si eu la a mea. Il voi schimba de 2 ori pe an - la final de aprilie si la final de octombrie, indiferent de numarul de kilometri pe care ii voi parcurge (nu voi face mai mult de 5000 km intre perioade).

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Eu zic ca poti sa il tii 10.000 km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa il schimbi atat de devreme, decat daca nu ai ce face cu banii (nu ca ar costa o avere), mai bine iei copiilor ceva dulce. :biggrin:

Poti merge pana la 8000-8500 lejereanu.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica eu daca îl schimb la 15000 se duce motorul? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin
39 minutes ago, AndreyPH said:

Nu are rost sa il schimbi atat de devreme, decat daca nu ai ce face cu banii (nu ca ar costa o avere), mai bine iei copiilor ceva dulce. :biggrin:

Poti merge pana la 8000-8500 lejereanu.

Bafta!

Da, probabil ai mare dreptate. Dar 200 lei o data la 6 luni nu e mult. Vreau ca motorul sa "mearga ca uns". M-am lasat de fumat de ceva vreme si voi pune banii de tigari in "contul masinii" :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu si cred ca toata lumea, iti garantam ca masina o sa mearga la fel, chit ca uleiul are 5000 km, chit ca are 8000-9000. Nici eu nu astept chiar 10000km, dar undeva pe la 8500-9000 il schimb. Ca si parere pur personala, eu mai nou folosesc Liqui Moly Diesel HighTech, la fel, foarte multumit dupa ce am trecut de la mizeria de Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin
1 hour ago, AndreyPH said:

Si eu si cred ca toata lumea, iti garantam ca masina o sa mearga la fel, chit ca uleiul are 5000 km, chit ca are 8000-9000. Nici eu nu astept chiar 10000km, dar undeva pe la 8500-9000 il schimb. Ca si parere pur personala, eu mai nou folosesc Liqui Moly Diesel HighTech, la fel, foarte multumit dupa ce am trecut de la mizeria de Castrol.

Oky. Got it. Atunci asa voi face. Cam 8-9000 km fac pe an.

Deci... il voi schimba o data pe an, la final de martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am in motor ALH Aral 5W40. Vreau sa pun unul mai vascos la cald si ma gandesc la acest model: Castrol Edge Titanium, 10W60.

Vad ca are specificatia 505.00. Ce ziceti e ok pt ALH 66kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea gros, consum mai mare, demaraj diminuat, nu vad care e avantajul, de consumat il consuma mai repede, e mai slab decat 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca imi pierde ulei pe la lagarele turbinei si ma gandeam ca pana o reconditionez sa bag un ulei mai gros poate nu se subtiaza asa tare sa il arunce pe acolo.

Gasesc oare un ulei putin mai gros decat 5w40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie specificatie 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cat de gros e uleiul, la cald tot la fel se subtiaza, daca ai probleme cu turbina , mergi mai usor fara ture violente peste 3000. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

trebuie sa schimb uleiul. Dupa mai multe pareri m am gandit ca as cumpara Mobil1 Peak Life, 5W50, acesta fiind putin mai vascos la cald fata de 5w 40.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, e mai vascos la cald decat 5w40, indicele de vascozitate la cald este cel dupa w. in cazul tau 50. Mergi tot pe 40 cum recomanda constructorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai chiar asta vroiam sa fie mai vascos la cald. parca 5w40 e prea subtire. Curge ca apa.

Avand in vedere ca masina are aproape 300.000 km, nu i ar prinde bine unul mai vascos la cald? ca si specificatie este vw 505.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara merge, dar la iarna e belea, schimba si tu cu un ulei adevarat, Castrol, Mobil sunt slabe, vezi ca au un Valvoline bun la oferta in Carefour made in Olanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am folosit aral 5w40.

Credeam ca mobil 1 e un ulei bun.  Zici caValvoline e mai bun?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma e ok sau nu sa bag 5W50?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este ok.

Dar un W50 are o cantitatr mare dintr.un anume aditiv, numit Imbunatatitor al vascozitatii, motiv pentru care se va uza mai repede decat un W40.

Deci va trebui redus intervalul de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!