Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Ba da... la aia m-am gandit si eu ieri, si O2 arata foarte bine, superbul parca e o masina prea mare si prea serioasa pt un baiat de 25 de ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au si pus masina pe site AICI. A mai scazut pretul vad ca la 19400 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Acu, io inteleg ca e elegance, da' si 73k, fisura parbriz, fara navi denici un fel....

Io unu n-as lua-o la banii astia la km astia. parerea mea (de chibitz, ce-i drept) - n-as da mai mult de 16 k pe ea. Mai ales pe acum, cand se vand ca painea calda. Dar, poate nu sunt io in tema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.... dar mie nici nu imi trebuie navi... ala mare ce e acolo? e un rcd 510? sau ce e? fisura in parbriz aia nu e mare branza, totusi e o masina second nu nou nouta. Interiorul si exteriorul arata bine. Eu zica ca merita 18000 euro. Sa nu exageram cu 16000euro. Daca una noua e 29.000 euro asta are 1 an si 73.000km, zic ca 10.000-11.000 euro depreciere e suficienta intrun an nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Da.... cred ca ai dreptate.

Problema mea este ca e rulata de baieti, in regim de drive test, in Romania.

Daca era un prorpietar oarecare, in germania, stiam clar ca in 1 an juma, din 73 a pupat peste 50k autobahn, plus servisare, consumabile si mai ales drumuri DE. La noi, 73 k, si intr-o zona cum este celebrul nod de autostrazi pan-europene line ca'n palma , Valcele, it dai seama de uzura trenului de rulare. Ma rog, chestie de gust.

Uite o alta chestie de gust. Io piele fara climatizare in scaune sa nu vaz. Si chiar si asa, am avut placerea sa imi plimb funduletzul delicat in asa ceva. A fost foarte cool. Doar ca m-am suti in ea DUPA ce omu facuse ceva km pana la mine, si a avut timp sa raceasca masina si scaunele. Cand era fierbinte, iti lasai un rand de piele lipit de piele. A doua chestie de gust: in romanica mea eterna si fascinanta, si mai ales in Capitala ei, unde cu gratie ma desfasor, sa-ti iei orice crem in masina rivalizeaza cu sadomasochismul. La prima ploaie, cremul capata tente si irizatii gri, culminand cu maro dupa 1 an de folosire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am discutat din nou cu ei, ultimul pret daca vin cu bani cash 18.800 euro. Eu zica sa se poate si mai jos... nu degeaba au lasato intro saptamana de la 22.000 euro la 18.800.

De unde stii ca a fost rulata in regim de drivetest? Serviceurile sunt la zi, am vazut cartea service de la skoda. Cam ai dreptate cu culoarea crem, este cam pretentioasa.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Scuze, acum am recitit cu atentie si am vazut ca e de la recuperari leasing.

Cu atat mai mult ca e de la recuperari: fa un mic experiment. Pregateste 18 800. Ia din ei 1800 si pune-i in alt buzunar. Du-te la ei si pune 17 pe masa: "uite banu. dati masina?". o sa incerce "ca har, ca mar, ca e putin ca nu se poate, etc, vrajeala, bullshit" fii tare si tine-o pe-a ta. daca e nevoie ia banii de pe masa si pleaca (sau fa-te ca pleci). Daca ti-o dau la 17, dai o bere. daca nu, o dau io in cinstea superbelor noastre. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti s-a pus pata pe masina e nasol, nu prea mai asculti sfaturile celor din jur(eu din pacate cam asa patesc). Uleiul la DSG este schimbat?.

M-am uitat putin pe mobile.de, nu prea gasesti sub 20000e cu motor, cutie,dotari ca asta, plus drum,taxe,etc. Eventual motorizari mai anemice, kilometri mai putini, dar din 2009.

Daca o poti lua pe firma mai economisesti TVA-ul.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Cand ti se pune pata, e grav. Asa am patit si io cu a mea.

La 1550kg masa proprie cu sofer +plin 60 l + al doilea pasager 80 kg + ceva bagaje 15-20 kg = 1710+ kg. esteparerea mea ca 170 Cp este ok. La 140 mi se pare submotorizata. Personal scot din calcul benzina datorita consumului (piticii mei, deh). Ce mi-as fi dorit dar n-am mai avut bani era DSG-ul. ma rog, asta e, mestec in mamaliga ca si pana acum, doar ca acu' de 6 ori :)

Intr-adevar, la ce pret este un schimb de ulei la DSG (si va trebui sa-l faci la repr - garantia), e bine sa fie servisata full inainte de a o cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer m am uitat la preturile si de la celelalte masini care le au la vanzare si la fel ca si la masina aleasa de tine sunt mai mari fix cu 1000eur fata de piata.Singura care era cat de cat in piata era un motor BMW dar ala se da mult mai greu.Parerea mea ca nu e afacere cu masinile luate de la leasing sau de la firme pt ca ce e bun nu ajunge sa fie pusa pe site sau totusi daca e ok nu are pret bun.Pentru a lua o masina de la leasing trebuie sa ai pila si vb asta din proprie experienta.Parerea mea e ca superbul are si ff multi km .(fisura geamului nu mi se pare o problema )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Subscriu.

Masini de la firme de leasing fara inside info, niciodata. In afara de a vinde masini cu probleme, se mai practica si canibalizare :Da mie turbina ia-o tu p'asta, mai un kit ambreiaj, intelegeti ideea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu.

Masini de la firme de leasing fara inside info, niciodata. In afara de a vinde masini cu probleme, se mai practica si canibalizare :Da mie turbina ia-o tu p'asta, mai un kit ambreiaj, intelegeti ideea...

Esti un fan adevarat. Poate ca sunt eu comod, ai primit masina, niste impresii...? Ce ai vrea de la S3? Enjoy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firmele de recuperari vand masinile la preturi ft mici...stiu multe cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Sa nu poluam topicul, ai mai multe detalii aici.

De la S3 ...mi-a dori sa deseneze "mai independent" de VW (in sensul de a nu da designul "in spate" pt a nu calca peste passat/A6 - greu totusi), la Navigatie, sa puna harti mai bune avand in vedere diferenta intre RNS 310 si RNS 510 si ambele comparate cu IGo sau alti prod de gps dedicate.

Ma rog, chestii de detalii. in rest, ii las sa ma surprinda si vaz' io atunci.

Aia cu fanul, n-am bunghit-o...pls detaliaza.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu poluam topicul, ai mai multe detalii aici.

De la S3 ...mi-a dori sa deseneze "mai independent" de VW (in sensul de a nu da designul "in spate" pt a nu calca peste passat/A6 - greu totusi), la Navigatie, sa puna harti mai bune avand in vedere diferenta intre RNS 310 si RNS 510 si ambele comparate cu IGo sau alti prod de gps dedicate.

Ma rog, chestii de detalii. in rest, ii las sa ma surprinda si vaz' io atunci.

Aia cu fanul, n-am bunghit-o...pls detaliaza.

Merci de ajutor. Am fost, am vazut, mi-a placut. Stiu ca ti s-a mai spus, dar daca sunt sincer, sper sa nu te superi: sunt invidios pe tine man!

Chestia cu fan adevarat, am simtit pur si simplu viata in posturile tale. Dai un ban, te intrebi pe ce, emotia asteptarii, indoieli... Ca un copil ce asteapta noua jucarie. Daca ai jucat teatru, esti un actor al naibii de bun.

Ca sa intru in topic, navigatia stock nu ma da pe spate la nici un model Vw. Apropo, umbrela are si asta? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Multam frumos. Daca citesti si in istoric, o sa vezi ca si Golful 4 pe care l-am avut mi-a produs aceeasi placere. Desi l-am luat cam cu 1000 E mai scump decat mergea piata, la 223 k Km, am invatat repede multe despre vag, mi-am schimbat singur filtre si ulei, placute si bucse. Nu neaparat pt ca n-aveam bani (desi nici astanu e un aspect de neglijat in ce inseamna preturi manopera pe la noi), dar mi-a placut sa-mi murdaresc mainile pt masina mea. Am dat-o la 280 000 + km si era in perfecta stare dpdv mecanic (ulei niciodata peste 10 000, la fiecare schimb set complet filtre, etc). Nu era varf de gama, dar era jucaria mea (si prima de altfel)

De Superb m-am entuziasmat maxim. Initial am spus ca intre ea si A6 nu e nici o diferenta in afara de pret. acum, mai la rece si dupa ce au trecut "fluturasii" din stomac si emotia noului, vad mult mai clar diferentele si pot spune raspicat: NU ESTE UN A6. Dar nu e nici departe. E un compromis, dar il fac cu drag. Imi place de mor. Mi-ar fi placut sa mai am ceva bani sa mai pun una alta. Nu sunt fan lemn si piele, dar un dsg mi-ar fi placut. Ca sa nu mai spun de dsg si Haldex era perfect.

Acum aveam de ales: Fie imi luam masina second hand cu cei 10 000 pe care ii aveam fie faceam un leasing. Cum la 10k optiunile se invarteau tot in zona Golf, cel mult passat dar mai vechi/km/slab dotat, m-am gandit la un leasing de noua. Prima vizionata a fost Honda Civic 2.2 Diesel 140 Cp. Nu dati cu rosii, masina arata bestial, la fiabilitate sunt recunoscuti iar pretul era 19000 cu tva. Doar ca aveau o politica de a vinde ramasele E4, iar la 2,2 L taxa e 1900.

pai la 21 000 era superbul de 140 cai ambition. de aici la cei 23 000 pt imbunatatiri n-a fost decat un pas.

Daca invingea ratiunea, ma limitam la Octavia 1.6 105 cai bussines. cca 19000. A invins afectivul, si iata-ma posesor de Superb. bani sa am sa duc leasingul, ca nu-mi pare rau nici o secunda. Este eleganta, suficient de puternica, suficient de bine echipata si mai ales MARE. Si nu, nu sunt cat Adrian copilu spectacol, ca sa compensez ceva. Am 1.96 si 135 KG. asa ca cine sta in spatele meu, sta confortabil doar in superb sau mai sus.

Scuze pt lungimea postului, dar cred ca descrierea fie ea si sumara a procesului cognitiv poate ajuta si "proprietarul" topicului in a se hotara.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa scrii la fel si in continuare, nimeni nu o sa te blameze. Eventual vor strange din dinti si te vor ignora. Dar am observat ceva, pe acest forum multi intra, dar timpul cerne...

Imi cer scuze de la cei abilitati pt. offtopic, dar nu mi-as fi permis, daca nu as fi stiut ca nu dati cu barda fara discernamant, desi puteti si aveti dreptul sa o faceti. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a dat superbul pana la urma cred... nu il mai gasesc niciunde pe site...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu s-a dat, l-am vazut duminica in Polus, costa 18050.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazuto si eu acuma in weekend... au si puso din nou pe site AICI

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun pariu ca e a ta cu 16.000 cash pe loc....sa inteleg ca nu te mai intereseaza deloc masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da ma intereseaza dar nu la 18.000 euro, la un 16.000 asa cum zici tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor
Acu, io inteleg ca e elegance, da' si 73k, fisura parbriz, fara navi denici un fel....

Io unu n-as lua-o la banii astia la km astia. parerea mea (de chibitz, ce-i drept) - n-as da mai mult de 16 k pe ea. Mai ales pe acum, cand se vand ca painea calda. Dar, poate nu sunt io in tema.

QED :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ca sa nu deschid un topic dedicat: are cineva "trapa" (sau cum se numeste acoperisul de sticla :)) pe superb 2? daca da, regreta sau se felicita pentru alegere?

cum arata exact? in showroom nu au putut sa-mi arate - era doar un roomster asa, care era extrem de dezamagitor. cum e 'operculul' care obtureaza trapa? la roomster era exact ca o 'perdea' mai groasa ceva, in niciun caz un element 'rigid' care sa se imbine foarte bine cu restul tapiteriei, ca la audi de exemplu.

in general, daca ati vazut/pipait asa ceva, cum se prezinta?

multumesc mult :unsure:

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut una la Avia , dar modelul Superb Combi si avea trapa , si fata si spate , ce sa zic mi s-a parut cam transparent textilul de sub trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!