Jump to content

Consiliere achizitie


Marku
 Share

Postare recomandată

Am condus vreo 80 000km cu Pirelli P7 "necinturato". Slabe rau de tot in comparatie cu Dunlop sau GoodYEAR. Daca si Cinturato sunt la fel.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s chiar rele, dar nici extraordinare. Eu astept cu interes relatari vizavi de Nokian Z.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare: se potrivesc Crateris 16'' - OEM Octavia 2FL pe Superb2 ?

 

Au 6,5Jx16", 5x112,ET 50.

 

 

Mda, vad ca Spectrumul - OEM 16'' Superb are:

7,0J x 16“, 5x112, ET 45


 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@75NOR

 

Ai aflat data exacta a fabricatiei ? Citesc pe briskoda ca la fabrica Kvasiny au terminat procesul de inlocuire privind capacitatea de productie pentru S II FL, astfel au inceput noua fabricatie din 22 Martie.

Interesant este ca Skoda are un mare discount in Anglia, pentru aproape toate modelele, pana la 31 Martie, de 20%. http://www.skoda.co.uk/finance/finance-offers/no-vat , discount care este suportat si de dealeri, nu doar de producator. Preturile, devin considerabil de mici, in raport cu cele din Romania

http://www.skoda.co.uk/models/superbhatch/prices

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi mai mici in UK dar au volanul pe partea gresita... Nu as cumpara asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !


S-a fabricat week 12, adica saptamana trecuta.
 

Asteapta transport, pleaca saptamana viitoare pe tren catre Curtici.
 

Am comandat si eleronu', e "pe vine"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti bune, bafta.

Uite si alt model.

post-117093-0-05638900-1364481290_thumb.

post-117093-0-48319400-1364481298_thumb.

post-117093-0-06467700-1364481306_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci !

L-am vazut si eu pe superskoda, dar sunt fan al up-grade-urilor OEM. Arata mai elegant cel "lip", parca da mai bine pe profilul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept poze, nu uita.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Am primit si eu o oferta de Crateris R16 de O2 la 400 EUR... Ma gandesc daca o fi aceeasi oferta cu ce ai gasit tu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crisss7: Ii fac poze, stai doar sa am la ce sa fac poze :). O sa am niste proiecte chiar cand vine mnasina: vopsit + montat eleron, clean look portbagaj - vreau sa dau jos inscriptionarea "superb". Din configurator am renuntat la "tdi", dar spre deosebire de VW, la skoda nu poti renunta la inscriptionare model :(

 

@nsm: crateris foarte bune am gasit si la 1000Ron. Dar, nu se potrivesc sub nicio forma: au ET50, fata de ET 45 de la superb, ceea ce inseamna ca va sta janta mai "sub masina" cu 5mm. In plus janta Crateris are 6.5J latime, la superb e nevoie de janta de 7J latime.

 

Eu caut un set de Moon si am si "back-up plan" cu un set de jante OEM A4 B7 carora trebuie sa le schimb siglele. Se potrivesc la fix si arata 90% ca Moon :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa inlocuiesti "Superb" cu "Splendid" :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa inlocuiesc cu nimic. Vreau sa stie cat mai putina lume ce masina conduc. Am tot felul de prejudecati pe la munca si, am noroc ca -pentru necunoscatori - Superbul seamana din fata mult cu Octavia :) si am multi colegi cu Octavia la munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mai trebuie sa tai din ea, ca inca Superbul e mult mai lunga decat O3 :)

 

Nu te supara dar Superbul nu seamana din nici un unghi cu O3 :) e mai tare mie imi place mai mult (numai din lateral nu ma incanta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crisss7: uite eleronul cum arata montat. 550Ron la reprezentanta. Vine negru, iar montajul cred ca e cu dublu adeziv. Misto si culoarea Superbului asta. :)

post-9928-0-00509100-1364756370_thumb.jp

post-9928-0-59768700-1364756396_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Mi se pare cam modest fata de cel din fotografiile lui Crisss7. Pare un simplu adaos de plastic fara un mimim look aerodinamic, un kitsch veritabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence dar in termeni de eficienta aerodinamica nu cantitatea face diferenta, ci calitatea. Un produs studiat si produs in fabrica va fi de 10 ori mai bun ca orice AM. Desigur exista exceptii si ele se numesc Schnitzer, AMG, ABT, Brabus, dar nu e cazul.

 

La fel, nu e cazul sa vorbim de eficienta aerodinamica a unei masini cu top speed sub 250km/h sau a vreunei devoratoare de viraje, in cazul Superbului e chestiune de look.

 

Nu in ultimul rand, este din ciclul "de gustibus". Mi l-am comandat pentru ca este OEM si pentru ca imi place si gata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru poze. Probabil ca voi opta si eu pentru una din solutii, ramane sa ma hotarasc.

Culoarea de mai sus cred ca este bej capucino, frumos dar obligatoriu cu tapiterie Crem Ivory, mocheta bej,  pretentioasa combinatie pentru mine.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu masina aceea in Brasov si nu e bej capucino (am avut 4 ani bej capucino si il cunosc foarte bine)

Este o culoare pe care nu am vazut-o in catalogul skoda... ceva extra sau custom...

Oricum e senzatie masina... daca nu ma insel e Elegance cu piele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am sapat si eu, nu e bej cappucino. E o culoare ce s-a pus doar in 2010, s-a discontinuat din cauza ca pigmentul nu e stabil in timp si masina are tendinta de matuire. Arata inca bine, dar noua cred ca era senzatie.

 

In alta ordine de idei: are cineva suspensie sport ? Dar suspensie PDG, sau 4x4 - stiu ca PDG are aceeasi garda la sol cu 4x4?

 

Rog colegii daca au asa ceva, sa puna o poza cu laterala masinii, as vrea sa vad diferenta de garda la sol si mai ales cat spatiu ramane intre aripa si roata. Am vazut una ieri si statea infernal de sus, intre roata si aripa erau lejer 10 cm :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, merci ! Am vazut 2 exemplare de 2012, cu jante Laurel 17'' echipate cu Dunlop FastResponse.

 

Avand in vedere ca Joia viitoare e programata livrarea, o sa vad atunci cu ce e echipata... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea, livrata in Ianuarie, a fost echipata cu  Laurel 17" - Cinturato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa ! Tu la Elegance trebuia sa ai standard roti pe 18''. Erau in pachet cu Navi Columbus si pregatire telefon III.

 

Cum de ai Laurel ?

 

Exact de asta nu mi-am luat Elegance, ci am luat Ambition, ca sa evit jantele pe 18''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!