Jump to content

Lumini Interioare (Plafoniere)


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Pentru lumini ambientale plafoniera spate am folosit urmatoarele: 2 led (tens alim 3V), o dioda 1N4001, o rezistenta 1.5k, un cablaj, clorura ferica pt cablaj, cositor, burghiu 1mm si 3mm, tub termocontractibil, cablu 2x0.5, banda izolatoare textila, mufa pt 2 cabluri mama/tata si mufa pt legare in plafoniera fata + 2 pini/conectori mama.

 

Voi revenii si cu foto

 

Numai bine

 

pe cand pozele ? ....as fi si eu interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot schimba pur si simplu becurile cu unele albe? dar despre becurile de la numarul din spate, aveti idee cum se pot schimba?

 

Am desfacut suruburile si le-am scos dar am vazut ca sunt capsate, am scos toata lampa...

Modificat de razu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

 

Cam cu intarziere, dar am revenit cu foto

 

post-6658-0-08547300-1430567599_thumb.jp post-6658-0-11752800-1430567605_thumb.jp post-6658-0-63451300-1430567616_thumb.jp post-6658-0-56727600-1430567634_thumb.jp post-6658-0-13746100-1430567665_thumb.jp post-6658-0-94222300-1430567674_thumb.jp post-6658-0-08029100-1430567684_thumb.jp post-6658-0-37472600-1430567701_thumb.jp post-6658-0-19659600-1430567710_thumb.jp post-6658-0-49282700-1430567718_thumb.jp post-6658-0-21084800-1430567732_thumb.jp post-6658-0-07907700-1430567741_thumb.jp post-6658-0-70033000-1430567754_thumb.jp post-6658-0-66969900-1430567765_thumb.jp post-6658-0-93101200-1430567776_thumb.jp 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare; Am si eu o intrebare, posibil sa mai fi intalnit problema la cineva; 

 

Cand deschid masina sau usa mi se aprinde doar plafoniera din fata; pana acum se aprindeau toate; 

Daca o aprind independent pe cea din spate functioneaza; doar cand deschid portierele sau deschid masina nu functioneaza; 

Am demontat plafoniera din spate si nimic dubios la prima verificare; nu am mai luat aparatul de masura sa vad exact cupla daca e intrerupta sau nu; 

 

Stie cineva de la ce ar putea fi? este in paralel cu plafoniera din fata sau o fi de pe la o siguranta ceva?

 

Multumesc

Modificat de Emariut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este pe alta siguranta - trebuie sa verifici circuitul, plecand din modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica plafoniera fata, cea din spate este legata la cea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A incercat cineva sa puna plafoniera fata cu buton de trapa de CC? Modelul din poza

post-26988-0-16386800-1442833714_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa mearga, deoarece nu are atatea pozitii cum are Passat ul Sedan sau Variant... CC ul are doar sa o ridice sau coboare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci. Nu stiam exact cum lucreaza, caci nu am butonat niciuna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ca lumina, o sa fie ok, daca vrei alb rece.

 

calitate ?... nu avem de unde sa stim.... e la noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai fa un calcul cat te costa daca pui becuri cu led si cat te costa kit-ul ala.

cum spune si Florin, e loterie la leduri, unele au lumina spre albastru.

poti pune becuri cu SMD sau ceva mai puternice unde e nevoie (sunt unele cu cip CREE de 1-3 W )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scumpe. Un  astfel de kit pe ebay il iei cu max 25$ si calitatea e aceeasi. Acum sincer la interior eu personal nu am avut niciodata returnari de produs si am vandut sute de leduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Mihai.Nechifor

Plafoniera cu actionare trapa de B7  merge la B6? Arata mult mai bine

$_57.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... nu am incercat - e posibil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Lumina cu alb rece la interior este super 

Le am de 2ani calitate super, leduri canbus. 

Lumina cu alb rece la interior este super 

Le am de 2ani calitate super, leduri canbus

Razu vezi ca se pot schimba toate, chiar si de la numar, portbagaj, cele de la picioare  (daca ai ) inclusiv de sub oglinda toate led canbus 5w12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare . Am intampinat si eu azi o problema legat de ledurile interioare . Am schimbat becurile de la plafoniera fata , cele de la picioare cu leduri albe si cand am incercat sa schimb si la cealalata plafoniera sau stins toate ledurile si numai am lumina in interior . totul functioneaza ok pe masina ( celelealte lumini ) , am verificat sigurantele de la sofer stanga jos par ok , am mai verificat si cele de la motor si par ok . CUM POT REZOLVA PROBLEMA?  . VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Par" ok dar nu sunt. Ai siguranta respectiva arsa. Mai verifica panoul de sigurante din stanga bordului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Colegii,

Pe toate plafonierele din masina mi-am pus lumini LED.

Am observat ca atunci cand masina este la relanti, lumina nu este constanta, ci fluctueaza...

Alternatorul incarca bine, nu inteleg de ce am acea fluctuatie, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

ScreenHunter_04 Sep. 22 14.05.png

Modificat de gheta.gabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa pun la loc becuri normale, sa vad daca fluctuatia este inca prezenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata, imi cet scuze daca postez off-topic, dar am o intrebare ce tine de o parte componenta a plafonierei. Am un Passat B6, modelul de plafoniera cu 3 becuri ( highline ), fara butoanele de la trapa, iar de cateva zile, suportul de la ochelari nu-mi mai sta inchis, la orice groapa mai mare, daca trantesc usa masinii mai tare, ma trezesc ca imi cade usita aceea. Am incercat sa scos si ochelarii sa o las goala, dar tot cade. Sa o tin mereu cazuta se vede urat...sa schimb totusi toata plafoniera pentru un asa mizilic iarasi parca nu ar merge...se pricepe cineva sa imi dea vreo idee ? La faptul sa o lipesc m-am gandit si eu, nu cu scoci pe exterior, ci cumva prin inaintru, dar asta inseamna sa-mi fie total useless...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, TaoofiKKK said:

Buna dimineata, imi cet scuze daca postez off-topic, dar am o intrebare ce tine de o parte componenta a plafonierei. Am un Passat B6, modelul de plafoniera cu 3 becuri ( highline ), fara butoanele de la trapa, iar de cateva zile, suportul de la ochelari nu-mi mai sta inchis, la orice groapa mai mare, daca trantesc usa masinii mai tare, ma trezesc ca imi cade usita aceea. Am incercat sa scos si ochelarii sa o las goala, dar tot cade. Sa o tin mereu cazuta se vede urat...sa schimb totusi toata plafoniera pentru un asa mizilic iarasi parca nu ar merge...se pricepe cineva sa imi dea vreo idee ? La faptul sa o lipesc m-am gandit si eu, nu cu scoci pe exterior, ci cumva prin inaintru, dar asta inseamna sa-mi fie total useless...

Se schimba doar partea respectiva, eu am dat pe ea in jur de 80 lei la un magazin de piese auto. Vezi ca o sa ai totusi o mica diferenta de culoare din cauza trecerii timpului peste plafoniera ta.

Modificat de psrdotro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

A schimbat cineva becurile de la parasolar de tip dublu ? Ma poate ajuta cineva cu o schema de desfacere a parasolarului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/22/2016 at 2:04 PM, gheta.gabi said:

Colegii,

Pe toate plafonierele din masina mi-am pus lumini LED.

Am observat ca atunci cand masina este la relanti, lumina nu este constanta, ci fluctueaza...

Alternatorul incarca bine, nu inteleg de ce am acea fluctuatie, ma poate ajuta cineva cu un sfat?

ScreenHunter_04 Sep. 22 14.05.png

La mine face la fel la door warning lights , fiind legate de butonul de la parking break. Deci ... cred ca asa fac toate ledurile astea aftermarket, si eu caut un set ca ala de ceva vreme si se pare ca nu gasesc. Da-mi un PM te rog frumos @gheta.gabi si spune-mi de unde le-ai luat.

Modificat de Botanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!