Jump to content

Lumini Interioare (Plafoniere)


Paul_L
 Share

Postare recomandată

salut.Sunt nou pe forum,masina mea un passat din 2007 motor 2.0 Tdi,DSG,nu mi se aprind luminile sub portiera,si sub scaune,la deschiderea portierelor,.O fi vreo setare care tre facuta cu Vag-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum au mers? Nu toate passaturile au lumini acolo unde zici tu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.Sunt nou pe forum,masina mea un passat din 2007 motor 2.0 Tdi,DSG,nu mi se aprind luminile sub portiera,si sub scaune,la deschiderea portierelor,.O fi vreo setare care tre facuta cu Vag-ul?

Sub scaune ai lumini doar daca ai pus tu. LA picioare fata si in portiere au in functie de echipare. LAmpa ta din usa are partea inferioara , cea care o vezi daca te uiti sub portiera, alba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,n-au mers,credeam ca nu este setarea facuta de nu functionau la mine si la altii mergeau.Cum ami pot da seama daca e vorba doar de setare sauefectiv nu are asa ceva..

Modificat de parolistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce setare sa faci! Te uiti fizic la acele lampi si o sa iti dai seama daca au becuri sau nu! Iar in zona pedalierului, tot asa, daca ai avea lumini o sa le vezi insa sigur tu nu ai asa ceva pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulumesc de raspunsuri.precizez ca geamul gemuletul de la baza portierei este complet rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am ca tine...geamurile rosii si asteptam sa se aprinda bec ceva. Dar la o privire mai atenta am observat ca sunt doar ornamente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e rosu complet e doar ochi de pisica. Lumnini in usi si la picioare fata am vazut doar la highline

De asemenea la celel mai slab dotate in spate la plafoniera sunt doar doua becuri T10 desi e si al 3-lea soclu, insa nu exista gaura in fata de plastic. Pentru cei care vor si al 3-lea bec cu o simpla gaura se rezolva (asta asa ca fapt divers)

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe aici daca poate cineva sa ma ajute am un PASSAT 1.9 TDI 1999 110CP si nu mi se mai aprinde lumina in interior specific nici una, am controlat sigurantele nu sunt arse stie cineva unde este pozitionat releul, sau mai exista ceva anume in afara de siguranta care sa fie ars, multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista releu - modulul confort le gestioneaza. Te-ai uitat la sigurantele 6 si 14 ?

Daca nu merge, fa o scanare, verifica confortul - sa nu ai apa la el, etc. Oricum, se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am controlat sigurantele 6si14 la modelul meu sunt pentru geamuri si inchidere nu pentru ilumunare interioara.pe 4 imi arata ca ar fi lumina la modelul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele alimenteaza modul confort, de aia ti-am zis sa le scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ce spune Florin si vezi ca esti off-topic aici. Parca era si la B5 o discutie pe tema asta

Cel mai probabil ai modulul confort cu probleme. Si eu am avut un circuit ars dar mi l-a facut chiar Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

in portbagaj (variant) a mai pus cineva led? am pus in luminile din plafoniere led-uri si as vrea sa pun si acolo, doar ca este ceva mai lung! daca ma poate ajuta cineva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu mi se mai aprind luminile interioare cand deschid portiera dreapta fata.

Care ar putea fi cauza?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch broasca dreapta fata cu probleme sau lipituri reci pe placa broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut capitonajul portierei pe interior ca sa ajung la switch? Cel mai probabil imi trebuie un electrician. Eu nu am cum sa - mi dau seama de cauza problemei.

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut capitonajul, fata de usa de metal - macaraua si abia apoi ajungi la yala. Un DIY orientativ, facut la un Passat - in linii mari, aproximativ identic cu Golf-ul, cu mici detalii diferite.

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut, am urmarit un tutorial sa desfac plafoniera pentru ca butonul care aprinde becurile imi facea figuri, trebuia sa tin de el sa stea aprinse, iar cand deschideam masina nu se aprindeau. Am scos butonul i`am indreptat un pic piciorusele ca unul era putin stramb, dar dupa ce l`am pus inapoi nu s`au mai aprins deloc, nici macar cele cu lentila :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, am gasit problema :)), siguranta era arsa, am schimbat-o dar tot mi`o arde ce sa fac?

Revin din nou. Am gasit cauza, de ce imi ardea siguranta, piciorusele care fac contact nu erau bine puse, dar asta ma duce la alta intrebare :), am rezolvat problema cand il pun pe 1 se aprind becurile in masina, cand e pe mijloc sa se aprinda cand deschid usha sau deschid masina din telecomanda nu se aprinde. Are cineva habar cum ar trebui sa stea piciorusele butonului ca sa fie totul ok?

Modificat de Sergiuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Piciorusele alea trebuie sa stea in locasul din mijloc. Butonul are in interior trei pozitii - in oglinda - fata de cum apesti tu pe el.

Dar vis-a-vis de usi deschise si lumini aprinse --> cand deschizi usa ti se aprinde martorul in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut, am si eu o problema cu vw b6, cu lumina din interior, nu se mai aprinde cand deschid si inchid masina, in schimb daca o aprind manual merge.....ce sa fie oare????

Modificat de sstudentu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe BC iti afiseaza usa deschisa ? daca nu, e de la switch=ul din yala.

Daca nu iti aprinde lumina la nicio usa deschisa, indiferent de usa, fa o scanare - sa vedem problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,am si eu o intrebare ,la parasolar dreapta la oglinda  nu mi se mai aprinde lumina,se schimba ceva leduri ?este vreo siguranta?

Merci !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!