Jump to content

Lumini Interioare (Plafoniere)


Paul_L
 Share

Postare recomandată

DA,este Corect,am pus un led can-bus si acum se sting toate.

Multumesc mult pentru info. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am două dileme: 1.este posibil ca la plafoniera spate să am 3 becuri,iar la plafoniera faţă să nu am bec pe mijloc,adică aşa să fie configuraţia din fabrică? 2. La plafoniera spate să nu fie luminate cele 2 butoane,in timp ce pe faţă am lumină în butoane,plus lumini ambientale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din asta să înţeleg că nu mai trebuie să caut butoane luminate pe spate şi al 3-lea bec pe faţă..

OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Stie cineva codul plafonierei spate care are butoanele iluminate si cele 2 leduri rosii ca pe fata?

Parca este plafoniera de pe Passat R36

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazut asa ceva........pune o poza daca ai, sa ne putem orienta pana gasim un cod (daca exista).

 

LE: am gasit eu ceva, dar nu cred sa fie si varianta OE.... look here.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa existe asa ceva.

 

de modificare a celei spate, cu butoane de fata, tras cablaj pt iluminare leduri, etc - da, se face, s-a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut, doar am auzit de asa ceva, dar probabil nu erau OEM.

Care este diferenta intre plafonierele spate de highline si comfortline?

Cele de highline au butoanele iluminate? (la comfortline nu sunt luminate - masina mea este comfortline)

Daca sunt luminate butoanele la highline, cred ca este mai simplu cumparata o astfel de plafoniera si doar adaugate la aceasta cele 2 led-uri rosii ambientale, decat modificarea vechii plafoniere prin schimbare butoane. Nu ca ar fi greu de schimbat 2 butoane dar din ce am vazut aseara la cele 2 plafoniere ale mele (fata si spate - le-am dat jos sa le studiez :icon_confused: ) butoanele fata sunt putin mai mici decat cele de pe spate si ar ramane un spatiu mai mare de jur imprejurul butonului (fata de decupajul din carcasa).Cel putin asa mi sa parut mie la o masurare "ochiometrica"

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am observat in link-ul atasat, se pare ca se modifica ceva la butoane, verificati toate pozele ca sunt detaliate.......

 

dar una peste alta, eu as fi dispus de modificare daca se ofera cineva sa mi-o faca :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tine de echipare - eu am Highline, am vazut multe Highline si niciuna nu avea asa ceva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o traducere cu google translate, se pare ca se folosesc cele doua comutatoare de pe plafoniera fata, iar unul dintre ele trebuie putin ajustat....... dar si asa sunt dispus de modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, difera un pic forma lor - da, se folosesc cele de la plafoniera fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci clar solutia este doar montare butoane plafoniera fata in plafoniera spate cu mici ajustari buton sau carcasa + cablaj (fire trase de la plafoniera fata la cea din spate), la care daca se doreste si lumini ambientale se monteaza inca 2 leduri pt asta.

Am primit tema de casa :icon_confused:  azi iar dau jos plafonierele si voi demonta si butoanele sa mai studiez problema

Era mai simplu daca era plafoniera spate OEM cu butoanele iluminate, deoarece luminile ambientale se puteau monta f usor

@ cridaia - daca reusesc la mine si i-mi va placea cum a iesit ti le fac eu - si asa suntem relativ aproape :icon_confused:

Modificat de adij
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am dat o scanare masinii si mi-a aparut urmatoarea eroare. Precizez ca nu-mi mergea becul de la iluminare scrumiera, l-am inlocuit si tot persista eroarea. Poate fi de la ledurile din interior care nu sunt cu can-bus? 

"  Address 09: Cent. Elect.        Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl

   Part No SW: 3C0 937 049 J    HW: 3C0 937 049 J
   Component: Bordnetz-SG     H37 1301  
   Revision: 00H37000    Serial number: 00000002135584
   Coding: E1889F070004101E000A00000F00000000295D435C0000
   Shop #: WSC 05311 123 12345
   VCID: 306FF642A3835E9E243-8065
 
   Subsystem 1 - Part No: 3C1 955 119   Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer VW461  012  0503  
   Coding: 00065493
   Shop #: WSC 05311  
 
   Subsystem 2 - Part No: 1K0 955 559 T  Labels: 1K0-955-559-AF.CLB
   Component: RegenLichtSens 011  1110  
   Coding: 00208933
   Shop #: WSC 05311  
 
1 Fault Found:
02390 - Control / Regulation for Ambience Lighting (E400) 
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 5
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 126
                    Mileage: 210127 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2015.02.14
                    Time: 17:39:00
 
             Freeze Frame:
                        ON
                    Voltage: 12.25 V
                        ON
                        ON
                        OFF
                        OFF
                        OFF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu alt buton de reglaj intensitate bord - alt reostat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, incearca cu alt buton de proba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Pana la urma am ramas doar sa montez lumini ambientale la plafoniera spate.

La butoanele iluminate am renuntat deoarece sunt mai mici (cele de pe fata) decat cele de pe spate si daca le montez ramane destul de mult spatiu pe langa butoane, si mie personal nu i-mi place cum arata + ca pt aceasta montare trebuia cumparata o plafoniera completa de fata doar pt butoane - parerea mea nu se renteaza investitia doar pt iluminat butoane.

Pentru lumini ambientale plafoniera spate am folosit urmatoarele: 2 led (tens alim 3V), o dioda 1N4001, o rezistenta 1.5k, un cablaj, clorura ferica pt cablaj, cositor, burghiu 1mm si 3mm, tub termocontractibil, cablu 2x0.5, banda izolatoare textila, mufa pt 2 cabluri mama/tata si mufa pt legare in plafoniera fata + 2 pini/conectori mama.

 

Voi revenii si cu foto

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am incercat si eu sa-mi schimb becurile din plafoniera de la oglinzile parasolarelor si cred ca am ars siguranta pentru ca nu-mi mai merge niciun bec in plafoniera acum, aveti idee care este siguranta? In cartea masinii nu am gasit nimic sa ma ajute la sigurante, le-am verificat pe toate dar nu este nimic ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit, este siguranta 15, de 5A :)


Acum as vrea sa schimb toate becurile din plafoniera cu becuri albe, dar nu stiu cum sa le desfac? oare sunt lipite plasticile transparente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si m-am uitat ,numai ca la mine este divers ,am vazut alte passat-uri azi si intradevar se poate schimbat becul ptr ca atunci cand lasi in jos parasolarul vezi lampa in plason ,la mine insa este divers ,am dublu parasolar ,iar lumina de la parasolar este in lateralele de la oglinda sunt niste plastice albe pe marginea oglinzi ,am incercat sa trag de plastis de oglinda dar nimic ,parca ar fi lipiste in parasolar :(

Mai are cineva aceasta optiune cu dublu parasolar si lumina pe marginea oglinzii? 

Ms ,astept raspunsurile voastre .

Salutare!!

Aceeasi problema o am si eu la parasolar dreapta. Nu se mai aprinde becul in lateralul oglinzii. Are cineva idee cum se poate schimba becul ala...cum se demonteaza???. Mentionez ca si eu am tot duble parasolare. Parasolarul nu este din panza ci din material gen plastic si incapsulat, nu se vede nimic pe spatele lui..

Cineva mi-a zis ca nu se poate si ca se inlocuieste parasolarul cu totul, dar mi e greu sa cred ca nemtii au facut asa idiotenie...Un parasolar nou undeva la 500 RON, doar pentru ca s-a ars becul. E de necrezut!!!!

Astept sfaturi!!! Mersi

Modificat de Nutzu84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari

Revin cu noi informatii referitoare la becurile din parasolar. Am reusit sa le scot, tragand plasticul alb care inconjoara oglinda si declipsandu-l, si apoi cu o surubelnita ( de ceasornicar) am reusit sa scot becurile din soclu.

La prima vedere becurile par OK, ramane sa le verific. Daca vor fi OK, inseamna ca acel switch este defect ( cand se culiseaza acea usita ce acopera oglinda se actioneaza un switch.

Problema e ca habar nu am cum ajung la el, fiind in partea de sus in parasolar.

Are careva idee cum se poate verifica????

Multumesc de sfaturi!!

Modificat de Nutzu84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!