Jump to content

Telecomanda inchidere centralizata


Aditu
 Share

Postare recomandată

Aseara am incercat sa sincronizez alta cheie, tot de Passat, cu 3 butoane, pe 434Mhz. evident,n-a functionat. Am incercat ambele variante, de ,ai mult ori. Vad ca ar fi adaptata o cheie dar pe ch 14 am no value de fiecare data, indiferent ce buto as apasa pe telecomanda, la fel si pe celalalt canal, unde ar trebui sa-mi arate ce buton apas. Incep sa cred ca e o problema cu partea de RF sau, trebuie modificat continutul EEPROM-ului pentru ca masina donatoare avea 2 geamuri electrice, deci acest modul 1C0 959 799A, dar nu avea cheie briceag. se vede si mufa T15 prafuita, in timp ce T23 si T24 sunt curate. 

 

Se poate rezolva cu VDS-pro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    35

  • Aditu

    14

  • Dexterino

    12

  • Al Bundy

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, se poate rezolva cu VDS pro, prin modificarea adreselor din eeprom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut,

 

La masina din semnatura nu mai functioneaza telecomanda de la 2m in fata masinii. Trebuie sa fiu aproape cu telecomanda lipita de geamul soferului ca sa o pot deschide/inchide.

Bateria veche de un an am schimbat-o azi si tot la fel se comporta. Sa fie ceva de la masina?

 

in cele mai multe cazuri, telecomanda este de vina... incearca sa faci o proba cu una care stii sigur ca emite de la distanta, sa o sincronizezi pe masina ta.

 

 

Am testat cu a doua telecomanda originala si se pare ca functioneaza de la distanta cu a doua telecomanda.

Ce naiba s-a putut intampla cu prima telecomanda de nu mai merge de la distanta, asa dintr-o data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, cam asa se intampla.

 

pana acum nu am gasit solutie de reparare a lor - doar inlocuirea telecomenzii respectiv sincronizarea ei cu modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca am impresia ca nici cu a doua telecomanda nu merge ca inainte. Daca sunt in spate la portbagaj cu cheia indreptata spre masina nu functioneaza...

Am dat si o scanare, dar nu a aparut nici o eroare la modulul confort...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

am patit si eu la fel cu telecomanda mea. Am masurat curentul pe care il consuma in stand-by, din baterie si este 0.22mA. In teorie ar trebuie sa fie aproape de 0, cel mult 0.01mA.Am crezut ca este ceva oxidat si face pe undeva scurt. Am curatat-o dar nu am rezolvat nimic.

 

In mod normal, controllerul din telecomanda intra in mod de sleep si il trezeste apasarea butoanelor. Acum, in telecomanda sunt doua cipuri, unul e microcontrollerul si altul e cel care controleaza partea de RF. N-am avut timp/chef sa vad care din cipuri consuma aiurea. Ma gandesc la cel de RF totusi. O sa mai investighez..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bateria de cred 6 luni si de ieri nu se mai deschide decat chiar de langa masina. Din ce am inteles trebuie schimbata cheia. A 2 cheie face la fel. Asa din senin se strica astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se pare. Si la mine din senin s-a stricat. Citeam pe un forum din Germania, ca un tip a patit la fel la Porsche. Din ce i-au spus cei de la reprezentanta de acolo, se indoaie cablajul de la apasari multiple si apare un leak de curent prin el. Nu stiu ce sa zic, inca nu am avut timp/chef sa ma uit cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate incerca prelungirea antenei - la unele a dat randament.

 

totusi, daca telecomanda sau modulul confort au probleme, nu este o solutie garantata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aveti idee daca modulul confort 6Q0959433H poate fi adaptat pentru inchidete centralizată cu telecomandă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

    Masina achizitionata recent (golf 4,BCA).Are alarma si inchidere centralizata din fabrica.Vechiul propietar mi-a dat o cheie tip briceag AM si una OEM.La aceasta din urma am si telecomanda(banuiesc ca asta a fost cheia originala).Ledul telecomenzii functioneaza in momentul apasarii butoanelor dar nu se intampla nimic.Am reinvatat cheia cu procedura de aici http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vw-remote-matching.html, cea cu centr -conv------adaption----canal 01..imi confirma printr-un claxon scurt ca ar gasi-o dar apoi apas degeaba pe butoanele telecomenzii.Nu se intampla nimic.

   Modulul de confort este 1C0 959 799 B.

   Rasucind cheia in butuc se inchid si deschid toate usile.

   Antena de pe stalpul din stanga este la locul ei si are continuitate pana in mufa modulului.

 

 Aveti idee de ce nu functioneaza?Eu nu prea mai am....

 Sa fie receptorul telecomenzii defect?dar de ce mi-o recunoaste modulul cand fac procedura de adaptare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si cu alt modul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florinele...as incerca.Eu am zis sa incerc tot ce pot sa fac fara alt modul.Am refacut toate lipiturile de pe placa modulului si chiar de pe placa  telecomenzii.Eu pe masina mea (asta care face subiectul postarii e a tatalui) am modul confort  JO XXX.Si nu se ''pupa''.

Tu zici sa fac rost de un modul cu CO si sa incerc iar procedura de recodare pe modulul respectiv?

 

Mersi de sfat.Sa vad pe unde gasesc un modul de proba......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu cred ca acolo este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca iau de pe o skoda octavia tour care are CO ,cand il pun inapoi pe skoda modulul trebuie iar imperecheat cu cheile?intreb pt ca la skoda de la care as putea lua ,mi.a facut figura odata de nu mai vroia din cheie nici ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr poti incerca pe acea skoda sa imperechezi telecomanda ta, sa vezi daca functioneaza si invers, cheile de la skoda pe modulul tau. Si asa vezi unde e este defectiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.Am sa incerc varianta asta.Multumesc de pont.Nu m.am gandit la treaba asta

...ca la cate probleme am gasit la masinuta asta..umplu topicurile pe aici..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Inca o problema rezolvata.Telecomanda de la golful meu o  adaptam pe skoda,o vedea modulul dar la fel ca la mine ..nu se intampla nimic.Telecomanda de la skoda am readaptat-o pe modulul meu si functioneaza.Deci receptor telecomanda defect.Am luat de la skoda a doua telecomanda,am readaptat-o pe modulul meu si in felul asta am si eu inchidere din telecomanda.Aaaa, si pentru ca mi-a dat atatea batai de cap inchiderea din telecomanda ajungand sa verific si circuitele pe placa la modul si condensatorii, diode,etc, i-am activat si inchiderea geamurilor din telecomanda(tata oricum nu o sa le foloseasca). :icon_bounce:

 

P.s. colegii din bz care doresc activare ridicare geamuri din telecomanda si au modul confort 1 CO, pot sa-mi dea P.M .100% free.Toate informatiile care mi-au fost necesare le-am cautat pe forum si in felul asta poate ajut si eu pe altii :icon_thumleft: .Trebuie doar pasiune si rabdare  ca gasesti aproape orice informatie postata de alti colegi binevoitori.

 

Multumesc si numai bine.

Modificat de Ionutz_JON85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor . As dori sa schimb modulul confort  1j0 959 799Q  cu modulul 1j0 959 799AH  si as dori sa stiu ce modificari ar trebui facute si daca mufa t 23 ramine asa cum este si trebuie sa construiesc numai t15 .Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ramane tot asa, trebuie sa faci conexiunile pentru partea de telecomanda - antena si plusuri si semnale - daca vrei sa semnalizeze la incuiere/descuiere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna seara. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

La Fabia din semnatura am modulul 6Q0 959 433 H. Masina are o cheie simpla (a doua a fost pierduta de primul proprietar) si doua telecomenzi de inchidere centralizata (fara alarma; dotare accesorie Skoda, din catalog, frecventa 434MHz). As dori sa stiu daca in configuratia actuala este posibil sa imperechez o telecomanda dintr-o cheie briceag cu modulul meu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, am si eu o problema cu un lupo din 2001, este dotat cu inchidere centralizata + alarma + telecomanda totul OE, problema este ca singura telecomanda OE a decis sa nu mai functioneze, o cheie noua la reprezentanta 600 ron (cam mult raportat la valoarea masini)

Intrebarea este daca stiti o rezolvare mai ieftina, eventual cumpararea doar a parti de telecomanda (da nu prea gasesc ca e cea mica nu briceag). 

Se poate monta un modul after market cu telecomenzi separate in asa fel incat sa ramana si functia de alarma, adica la inchidere se activeaza si la 2 inchideri consecutive se inchide masina dar opreste alarma? iar daca geamurile se ridica tinand cheia in usa spre pozitia inchis, aceasta functie se poate activa si din telecomenzile aftermarket sau necesita modul separat ? Adik varianta aftermarket ar fi modul pt deschidere usi + modul ridicare geamuri ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu monta modul after-market, deoarece sunt destul de proaste - nu sunt fiabile, cheile se strica in timp, etc.

gasesti chei ca a ta, la dezmembrari - cumpara una, monteaza telecomanda, adapteaz-o pe masina si o sa fie totul ok si oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!