Jump to content

Probleme mici si enervante


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Da, am cauciucuri de iarna pe masina dar nu este vina lor ca am dat o tura si cu alea de vara zgomotul auzinduse in continuare nu cu aceasi intensitate dar se aude cea ce nu este un lucru normal findca inainte nu se auzea eu i mi cunosc masina destul de bine.

Zgomotul nu este foarte puternic dar indeajuns cat sa fie bagat in seama. :dry:



Se poate sa se fi intamplat ceva pe la partea mecanica (excluzand rotile) din cauza drumurilor din Romania?

Modificat de TUDOR1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc. deobicei de la drumuri masina incepe sa cloncane la articulatii, sa se duca amortizoarele.

poate o geometrie + echilibrare + niste jante noi + cauciucuri de vara o sa inlature problema...

Si la a mea am observat ca zgomotul produs la rulare nu e constant de la 0-220 km/h

Si nu doar la Superb... In general se aude diferit intre 110-120 la mai multe masini pe care le-am condus... Dar oricum cauciucurile de iarna amplifica mult zgomotele...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

             Cum pot sa indepartez zgarieturile de pe masina? 

Asi dori o solutie ieftina si cu rezultate bune. Eu am auzit ca Skoda are niste creioane faine, le dai codul vopselei de pe masina si dansii iti dau un creion cu, culoarea respectiva.

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de zgarieturi... daca sunt adanci nu ai ce sa le mai faci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit eu touchpaint original de la Skoda pentru niste zgarieturi care nu trec cu polish ... culoarea corespunde perfect dar tot se vede interventia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la fel :(

Am observat ca aripile la Superb sunt de plastic... pe fata... A sarit intr-un loc vopseanua si e negru..

E mai bine asa... nu se mai indoaie, sunt flexibile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa te mai uiti odata.... nu sunt din plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am observat ca a inceput sa se stearga culoarea neagra de pe volan si nuca schimbatorului.

Cum pot sa remediez aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a inceput sa se toceasca nuca schimbatorului (partea de sus) si o sa merg la garantie sa o schimb. Deocamdata nu e deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puneti si voi poze ... cum adica sa se toceasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina de la reprezentanta in februarie 2011, am 35000 km la bord. Am observat ca volanul datorita "frecarii"  :D cu mana in timpul condusului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata manifestare. Conduci cu bratari pe mana si tii volanul cu incheietura ? Ar fi singura justificare...

 

Superbul cu care ma dau ocazional are 135k km si arata foarte bine volanul. Luceste pielea pentru ca nu a fost intretinuta, dar de tocit....nici vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 42k km si volanul este ca nou (adica pielea are acel aspect de mat, de proaspat scos din cutie :) ) Am observat ca volanul de piele in timp devine lucios ...

Mentionez ca in general conduc doar cu o mana, fara bratari si inele...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudor1984 nu se intelege ce ai vrut să zici : " Am observat ca volanul datorita "frecarii"   :D cu mana in timpul condusului. "

 

65k km, intr-adevar a devenit usor lucios volanul datorită frecarii cu mâna dar e normal oricum , la fel si schimbătorul de viteze ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nr de km e irelevant la uzura volanului...

Daca mergi pe autostrada nu se uzeaza repede volanul. Daca mergi in oras si faci parcari multe (in special lateral) atunci se duce mai repede...

La volanul de plastic de Skoda, am vazut ca e afectat daca sta parcata vara la soare... se scorojeste un pic de unul singur; se usuca ca o planta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat o hidratare cu putina crema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se observa foarte clar insa acel strat de deasupra a inceput sa se toceasca pe toate partile la imbinarea cu partea de sus asa ca nu am ce sa hidratez.

Pur si simplu este de o calitate indoielnica. O sa schimb maciulia pe garantie

Modificat de YEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, e ceva tipic: la Passat B6 am patit exact la fel, la aprox 90 000km. Se poate schimba toata maciula sau capacelul cu inscriptionarea vitezelor. La Passat OEM era vreo 450Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat ... acolo mie mi se pare că este frecată de un deget cu inel si de asta apare "toceala"

@yep nu cred că la noi in romanica o să ţi-o schimbe pe garanţie pentru că o să spună ca este piesă de uzură şi că nah .... ştii tu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai vedem. Asa se spunea si de elementele cromate aferente geamurilor spate si le-am schimbat pe farantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e exfoliere clara. Ai ajuns la service cu ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu. O sa astept pana la urmatoarea revizie probabil, undeva prin toamna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!