Jump to content

Probleme mici si enervante


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Ha, ha, nu ma plangeam degeaba. Exact asta i-am spus si consilierului de service, care mi-a spus ca iarna trebuie sa sterg geamurile cu o carpa ca e normal sa se abureasca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi culmea, sa ai superb si sa ai carpa in usa la sofer si sa mai stergi din cand in cand geamu, asa cum facea tataia la dacie.... Doamne ce oameni

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul din oglinda permite rabatarea manuala (sau accidentala) fara probleme.

Eu la B6 le-am inchis manual si am fost bun de plata ....

Sent from my GT-I9001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Astazi cand am iesit cu masina din curte cu senzorii de parcare activati, la cateva secunde au inceput in mod eronat sa afiseze cei din fata cum ca ar fi ceva foarte aproape de masina (desi eram deja pe strada in acel moment). Afisarea eronata a durat 2-3 secunde, dupa care a aparut un mesaj: "Optical parking system is not available at present" la care eu puteam sa dau doar cancel. Dupa asta nu imi mai apare nimic pe board, si ledul de la butonul dedicat lumineaza intermitent cand este apasat si emite un zgomot. A mai patit cineva asta pana acum? Pana acum nu am avut nici o problema cu ei. Mentionez ca din fabrica au fost montati cei din spate, si inainte sa ridic masina au fost montati si pe fata OEM. O sa sun maine la reprezentanta sa fac o programare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul din senzori are o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta, au pus testerul pe masina - rezultatul au fost initial mai multe erori la senzorii din fata - cei 2 centrali. Dupa o resetare, a ramas eroare doar pe senzorul central- dreapta. Am ramas masca cand mi-au zis ca un senzor este 550ron nou OEM, in conditiile in care am dat 1100 RON (240E) pe tot sistemul de pe fata de la carsystems. Ei mi-au zis ca kitul de la carsystems nu este OEM in adevaratul sens al cuvantului - adica sunt facuti mai slab calitativ si de aici si pretul mai mic. Problema nu se poate rezolva pe garantie, si nici pe casco. Partea care mi-a sters gustul amar din urma vizitei, s-a intamplat cand am plecat - am mai apasat pe butonul de pe bord pentru parking sistem si mirare - merge fara probleme - si astazi dupa 2 drumuri. Concluzia pe care o trag este un contact imperfect la acel senzor, corect? Poate sa imi zica cineva daca sistemul poate sa mearga cu un senzor defect - adica sa dezactivezi din soft un senzor si sa ii ai pe restul functionali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sunt facuti de sunt mai slab calitativi?

Poti cumpara un senzor de pe carsystems sau de pe ebay si il inlocuiesti tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge fara un senzor.  trebuie sa functioneze toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia un senzor de pe EBAY sau tot de la carsystem si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul chestiilor mici si enervante: M-a disperat calitatea mizerabila a tablei, adica grosimea infima a stratului de tabla !

 

Caz concret: am patit ce se vede in poze: la o parcare intre 2 conuri facute de mine din zapada stransa de pe trotuar, mi-a alunecat fata catre dreapta pret de 10 cm si am atins cu pragul dreapta unul dintre conurile de zapada. Zapada nu era bocna, erau +5 grade afara, iti intra si piciorul in ea. Efectiv am impins jumatate din conul de zapada cu pragul.

 

Ieri spal masina si vad ca am reusit o mica infundare a pragului, in conditiile in care vopseaua, stratul de protectie si mai ales lacul sunt intacte. M-am umplut de nervi, daca ciocanesti in prag cu degetul suna a gol ,ai senzatia ca daca ii dai un pumn l-ai infundat.

 

Acum caut solutii de "scos" infundatura FARA schimbat pragul.

 

Anyway...dezamagire. Daca as fi derapat in mers si atins o bordura sau un bolovan as fi inteles sa se infunde. Totusi, vorbim de un morman de 40cm de zapada fara impuritati sau corpuri dure in ea.

post-9928-0-97588200-1392207825_thumb.jp

post-9928-0-01278000-1392207840_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm

La orice masina tabla neramforsata se indoaie:) daca acolo pragul are doar rol estetic, se infunda usor.

Sunt niste baieti in fostul Metro de la aeroport din Otopeni care trag deformarile fara sa strice vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: am si eu asa ceva de toamna trecuta (alta a fost intamplarea, nu mai conteaza). Dar tot la fel, fara zgariarea vopselei. Fiind pe culoare mai inchisa nu prea se observa, doar daca stii unde sa cauti. Oricum, eu nu voi face nici o interventie pentru ca ar fi prea complicat. Cred ca singura remediere ar fi sa tragi tabla prin puncte si apoi regrunduire si revopsire partiala (retus), ceea ce mi se pare prea complicat. In cazul in care nu se observa stand in picioare langa masina, recomandarea mea este sa o lasi asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: am si eu asa ceva de toamna trecuta (alta a fost intamplarea, nu mai conteaza). Dar tot la fel, fara zgariarea vopselei. Fiind pe culoare mai inchisa nu prea se observa, doar daca stii unde sa cauti. Oricum, eu nu voi face nici o interventie pentru ca ar fi prea complicat. Cred ca singura remediere ar fi sa tragi tabla prin puncte si apoi regrunduire si revopsire partiala (retus), ceea ce mi se pare prea complicat. In cazul in care nu se observa stand in picioare langa masina, recomandarea mea este sa o lasi asa.

Fara a fi reclama, mi-am facut programare aici:

http://www.originalauto.ro/tinichigerie-fara-revopsire

 

Revin cu impresii dupa. In BV chiar nu am gasit pe nimeni in stare sa lucreze fara cald sau chit, sau, mai bine "taiem tot si punem unul nou" :(

Cum este nu pot sa il las. Imi sta pe cap :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, in spirit de gluma, ti se potriveste bancul " hey men i think you have an obsession"

 

Sa ne anunti si pe noi cum iese treaba asta si sa faci poze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu astept cu interes pozele inainte/dupa ca am si eu cateva puncte de tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva similar am gasit si eu acum 2 sapt pe aripa drepata spate la inaltimea manerului imediat ce se termina usa. pozitionarea este extrem de proasta, exact pe curbura si se vede super urat cand e masina curata. daca e murdara nu se observa. sa fac infarct cand am vazut. am fost intors pe dos o zi intreaga :)

cel mai probabil vreun idiot n-a fost in stare sa-si tina usa si a deschis-o ca la el in curte.

sa ne tii la curent cu rezultatul reparatiei ca sunt foarte interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo: ce spui tu am observat si eu la mine vara trecuta, dar mai spre spate si mai sus (spre capota portbagaj). Se vede doar curata si intr-un anumit unghi. Nu este de la usa deschisa, nu ar ajunge acolo, iar semnul este rotund. Eu am 2 variante: ploaia cu grindina de vara trecuta sau atinsa cumva cand am fost in service (dar nu ma intreba cum, nu exista nici o urma de zgariere pe lac).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu ma intreba cum, nu exista nici o urma de zgariere pe lac.

masina nu este lacuita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa nu fie lacuita ? 

Cine te-a mintit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai discutat asta si probabil nu ai fost atent : Skoda Superb este "vopsita" cu pulberi polimer termoplastifiant

 

http://www.youtube.com/watch?v=jk9jbNZzKj4    de la 13:47

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Powder_coating

 

PowderCoating - vopsire electrostatica orice material metalic, aluminiu sau aliaje cu scule profesionale de ultima ora in culori normale sau speciale (cromare, satinare, candy, vopsele rezistente la temperaturi inalte, etc).
Vopseaua de acest gen este foarte rezistenta la actiuni mecanice si termice, are o textura de sticla, nu exista scursuri sau lac, se aplica foarte repede, costuri reduse comparativ cu vopsirea uzuala.

 

(sursa motociclism.ro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce e Powder Coating.

Spun doar ca la final tot se aplica un strat de lac. 

 

PS chiar daca lacul este tot de tip Powder Coat

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@safari hunter: da, stiu ca nu este lacuita (daca intr-adevar chiar nu se aplica nici o pelicula ulterioara de lac ?!), s-a mai discutat si am retinut, dar era o forma de exprimare in sensul ca nu este afectat luciul vopselei.

 

Intrebare: cand mergi la reprezentanta pentru o lucrare de tinichigerie-vopsitorie, cum aplica ei Powder Coating ? :tuktuk:

Am o julitura mica de 3x2 mm pe usa spate in partea inferioara de la o piatra, julitura care a patruns prin vopsea pana la grund. Nu prea se vede nici cu masina spalata (doar daca o studiezi cu atentie). Ce solutie de remediere ar fi ? Vopsitorie usa de la bandou in jos (adica cca 1/3 din suprafata) sau retus local (izolare totala si rectificare doar pe un cerc cu diametrul de 1-2 cm sau alta varianta ? Ideea e ca zgarietura trebuie umpluta cu ceva inainte de vopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara cand am deschis usa dreapta spate, s-a auzit un zgomot ca si cum ceva de plastic  a cazut jos. M-am uitat si era stopul din usa (jumate rosu, jumate alb) E a doua oara cand cade. Am incercat sa il pun la loc dar nu vrea sa stea... Sa incerc cu un lipici? La voi cade? Mentionez ca e intact si n a fost lovit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!