Jump to content

Suspensie sport


motzu
 Share

Postare recomandată

Eu inteleg ca suspensiile originale (pachet de drum, greu) aveau niste flanse inalte cam de 20 mm, in plus fata de suspensiile standard de la Octavia. Suspensia sport a fost coborata cu 50mm fata de "standard", care la randul ei este cu 20mm mai jos ca "drumul greu", in total rezulta aceasta valoare de 70 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aud de cifre din astea (50 mm, 70mm) ma ia cu transpiratie rau de tot. Dragos mai ai vreo veste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

e cum zice toni. Ai flanse de drum greu care ridica cu 2cm. iar suspensia lasa 5cm . Tu ai masina lasata doar 3 cm. Daca vrei 7cm scoate si flansele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am nici un fel de flanse, am schimbat tot setul complet (suspensii si amortizoare) si nu am pastrat flansele. Apropo, in poza vedeti diferenta dintre cele 2 suspensii :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa argumentez, uite cat era distanta intre roata si caroserie inainte de modificare - cred ca sunt vreo 70 mm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare logic ce a zis Jeff. Fatza de stock mashina lui a coborat 5 cm. El avea in plus fatza de stock inca 2 cm din flansele de drumuri grele, asta daca si arcul stock si cel de dr grele sunt identice, diferentza e numai din flanse si masurarea a fost facuta corect. Daca masori arcurile in repaus si diferentza lor e de 5cm nu e obligatoriu ca produsul final sa fie tot 5cm. Intrebare ajutatoare: cum sti ca a coborat 5cm fatza de stock? Asa zice producatorul suspensiei?

Presupun ca din pack-ul de drumuri grele ai pastrat macar scutul. Oricum e mai putzin relevant dupa parerea mea exact catzi cm a coborat, produsul final arata tare bine. Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a scos si flansele, da are dreptate, dar cum a spus inital cu algebra mea nu iesea :banghead: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Akebono. Da, era o prostie sa nu pastrez scutul, e de milioane pe drumurile noastre. Am prieteni cu Golfuri ale caror bai de ulei au gustat deliciul drumurilor romanesti.

Masuratoarea n-a fost facuta fata de arcurile initiale, era irelevant, cum ai spus si tu (arcuri mai lungi dar mai moi). Suspensia reglabila are niste marcaje fata de care poti sa masori cu cat cobori.

Modificat de jeff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am pus suspensia sport nu am gasit nici o flansa desi aveam si eu pachet de drumuri grele si masina era cocotzata rau. Eh, in final draga Motzu, eu zic ca poti sa o lasi linistit 30mm.

mersi mmneg :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca 3 cm :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HOT NEWS:

Solutia finala, dupa indelungi cautari, este achizitia unui set de arcuri sport Weitec (welcome to the club) - lasa masina cu 3cm - si a unui set de cleme pentru arc. Cleme care se introduc printre spirale (la toamna) si care vor ridica masina cu 1 cm. Deci tot la 2 cm ajung. Amortizoarele raman aceleasi deocamdata si exista riscul ca ele sa se duca putin mai repede. Cost total pentru arcuri si cleme : 174 EUR (tva inclus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe g4 sunt aceleasi suspensii indiferent de motor?(excluzand gti, vr5, vr6, r32....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme care se introduc printre spirale (la toamna) si care vor ridica masina cu 1 cm. Deci tot la 2 cm ajung.

e frumos, dar nu stiu cum o sa stai pe scaune.. arcurile sport sunt oricum mai tari, iar daca le pui si clemele alea si mai blochezi o spira, doua... o sa fie tare rigida...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cea mai buna solutie este cumpararea unui set complect de suspensie !!!

KONY , BILSTEIN , WEITEC, KW , H&R

Eu am cumparat un set complect de WEITEC si cred ca e cea mai buna solutie !!1

Este cu reglaj de inaltime si reglaj de intarire !!!

Ai posibilitatea sa alegi de la 20cm pana la 80 cm !!! ( pt garda la sol )

Si nu cu inaltatoare si cleme si alte avioane !!!

Nu e buna idea cu suspensiile ORIGINALE ale masinii si schimbatul numai arcurilor !!! Parerea mea este o chestie taraneasca care nu tine si care distruge amortizorul prematur !!!

Asta este parerea mea !!1

Eu va pot zice din propria experienta ca e cu totul si cu totul alta treaba o suspensie sport complecta de la mama ei !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat un set complect de WEITEC si cred ca e cea mai buna solutie !!1

Este cu reglaj de inaltime si reglaj de intarire !!!

Ai posibilitatea sa alegi de la 20cm pana la 80 cm !!!  ( pt garda la sol  )

<{POST_SNAPBACK}>

Si-un pret nu ne spui si noua? :) Please.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai majoritatea suspensiilor incep cam de la 3cm, ceea ce pentru mine e mult. Exista si bilstein cu 2 cm dar cand mi-a zis pretul de 800 EUR, am facut altceva cu baniui aia. Dupa drumurile prin tara facute pana acum, mai mult de 1,5 cm nu vreau sa o las, dar mai incolo ca se termina sezonu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

HOT NEWS:

Solutia finala, dupa indelungi cautari, este achizitia unui set de arcuri sport Weitec (welcome to the club) - lasa masina cu 3cm - si a unui set de cleme pentru arc. Cleme care se introduc printre spirale (la toamna) si care vor ridica masina cu 1 cm. Deci tot la 2 cm ajung. Amortizoarele raman aceleasi deocamdata si exista riscul ca ele sa se duca putin mai repede. Cost total pentru arcuri si cleme : 174 EUR (tva inclus).

:biggrin:

Poti sa-mi spui si mie te rog de unde le-ai luat?...ca vreau si eu :unsure: gasesc si pentru golf 3?

Mersi Anticipat

Modificat de Ahiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, scuze pentru intarziere. Pana la urma nu am mai luat pentru ca nu stiam cat de dure devin arcurile dupa asta. Asa ca atrecut vara si nu am mai facut nimic. Ideea mi-a dat-o Voinea ca ei aveau la Pit stop asa ceva deci, intereseaza-te la ei.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SAL ...am gasit si eu un set de arcuri Weitec si vroiam sa stiu daca are cineva idee daca se potrivesc pe o skoda felicia ...sunt de pe un Vento sau Corrado >multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei codul de pe ele si verifici aplicatia lor pe site-ul weitec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
premiumfaraplumb

Deci sa inteleg si eu, ca si eu vreau sa-mi las masina mai jos din cauza ca e prea inalta si se comporta ciudat si cam barca din cauza ca s-a cam dus suspensia pe fata.

Tre sa dau 700 euro? si ce include? tot kitul arcuri+amortizoare+flanse pt toate 4 rotile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei un kit contine doar arcuri si amortizoare

preturile incep de la 400 de euro in functie de producator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie mai ieftina este achizitia unei suspensii SH sau noi de pe ebay.de

sunt de firma si ocazional apar suspensii in stare f.buna la preturi de 2-3 ori mai ieftine decat in magazin.

ex. eu am luat de pe ebay.de cu 200 eur +45EUR transport this

http://www.scirocco.ro/pix/konis1.jpg

bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Putin off-topic - as dori sa stiu ce tip de suspensie (pe spate) are Octavia Tour Sport (1.8T) - independenta sau semi-independenta ?

Dar Octavia 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!