Jump to content

Suspensie sport


motzu
 Share

Postare recomandată

Am mai scris si in topicul skoda, dar poate aici am mai mult succes. Vreau sa montez suspensie sport dar nu vreau sa las masina mai mult de 2 cm. Gasesc suspensie care sa-mi rezolve problema? Sa nu fie reglabila pentru ca nu am bani.

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pai da, dar daca nu ma insel e reglabila si costa ... Ce ele nereglabile din cate am vazut eu coboara minim 30mm, deci oricum e prea mult pentru ce vreau eu. Vreu solutii, daca sunt!

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate incep de la -3. ca solutie: pui -3 si mai pui niste flanse pentru a ridica un pic. parca era si un topic cu garda masinii daca se poate modifica. prolema este ca la o suspensie sport se vor uza mai repede aceste flanse.

asta e singura solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motzule, cu -3mm arata si mai bine masina si nu e joasa deloc! Trust me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta vroiam sa stiu, daca merg flansele respective cu suspensia sport. Unii zic ca nu, altii ca da.

@Vlad cum te descurci iarna la schi? Mie de asta mi-e frica cel mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iarna la schi mergi cu masina prietenilor :mad: (pentru masini joase iarna scut metalic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am facut iarna cu masina lasata dar nici nu mai mai intereseaza ce voi face pentru ca vorba lui mmneg, voi merge cu alta masina. Iar cand va fi zapada mare, voi sta linistit acasa. Oricat ai lasa masina, 3 sau 4 cand am lasat-o eu, e acelasi lucru. Daca chiar nu pot sa merg fara sa o zdrelesc, atunci dau 1.5 mil si pun suspensia veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@motzu: daca vrei sa o cobori cu mai putin de 30mm singura solutie este suspensia originala de GTI care coboara cu 15-20mm. Ai putea sa schimbi decat arcurile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad pai daca am numai o masina ce sa fac?! Las ca vin eu sa-mi dai suv - ul lu soruta sa ma duc la schi. ;) Iar sa tot schimb suspensia, cred ca as innebuni.

@Toni cat o costa suspensia de gti?! M-am gandit si sa schimb numai arcurile, dar nu stiu cum s-or impaca cu amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile sunt in jur de 200euro (pret pentru Europa), iar amortizoare inca vreo 350euro. E scump, dar daca vrei decat 20mm alta solutie nu vad. Cati km ai cu amortizoarele actuale?

voinea si-a schimbat suspensia si are GTI TDI ;) (poate te fericeste cu niste arcuri, daca nu le-a dat deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Aha, ma asteptam sa fie mai mult. Tot ma intalnesc cu Dragos in seara asta il intreb si pe el. Cred ca asta e cea mai buna solutie in cazul meu. Va multumesc pentru raspunsuri.

Vlad, nu te supara ca nu iti cer masina ;)

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcurile lui Dragos s-ar putea sa fie barcute dupa 120.000km.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa este. Stie cineva ce amortizoare si ce arcuri sunt pe gti tdi?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motzu daca te-ai suparat si treci la categoria sport, eu unul cedez si nu ma mai alerg cu tine

sa-mi faci cu mana cand treci pe langa mine ;) , sa nu te faci ca nu ma cunosti ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde ce vrei. Daca vrei sa fie numai sa cobori masina potzi schimba arcurile numai. Insa acele arcuri vor fi putzin mai tari si este posibil sa ai nevoie si de amortizoare mai tari, altfel s-ar putea sa fie un comportament mai ciudat si amortizoarele sa oboseasca ceva mai repede decat daca ar fi folosite cu arcurile normale. Arcuri doar mai scurte insa nu mai dure mi se pare o solutzie inacceptabila (solutia taierii spirelor). Oricum arcuri mai dure si mai scurte sunt cea mai ieftina solutie.

Pe ebay.de se pot gasi seturi complete de fabie -30/-30 noi noutze si la 50 eur, insa cat de bune sunt nu stiu dar sigur le-a probat cineva si a scris pe vreun forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat un search sper sa te ajute:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...7972274649&rd=1

40/40 pentru benzina motoare mici:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...7973126480&rd=1

si multe alte modele si dimensiuni, acum care/cat de bune or fi ...

Motzule, acum vad ca ai zis de skoda, eu am pus de golf 4 pentru ca asta ai in semnatura. Oricum octavia1/golf4 sunt la fel ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Aha, ma asteptam sa fie mai mult. Tot ma intalnesc cu Dragos in seara asta il intreb si pe el. Cred ca asta e cea mai buna solutie in cazul meu. Va multumesc pentru raspunsuri.

Vlad, nu te supara ca nu iti cer masina  ;)

maine verific eu preturile pentru suspensia de GTI TDI sa vad pretul pe arcuri si pretul pe amortizoare.

2. arcurile mele de GTI din cate am vazut (si au testat si mecanicii de la service ) sunt in stare buna. De fapt am amortizoarele spate care sunt foarte bine . Doar fata era terminata la mine. Arcurile vechi si cele noi de la suspensia sport prezinta identic la tarie (asa mi s-a parut si mie si au comfiramt si mecanicii). In schimb amortizoarele sport sunt mult mai scurte decat cele originale (4cm).

Concluzia trasa a fost ca arcurile de GTI si cele de la suspensia sport erau identice la inaltime ... dar amortizoarele de la suspensie mai scurte (de aici si diferenta si ... m-a facut sa ma intreb atunci daca nu cumva pe GTI sunt amortizoare normale si doar arcurile mai scurte si mai tari, iar producatorul suspensiei doar a copiat arcul de GTI si a produs el amortizoare sport (mai scurte si probabil mai tari). Maine aflu cand verific in TechDoc (soft de piese)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele de GTI sunt si putin mai tari decat cele standard.

Iar arcurile stiam ca sunt facute de Eibach.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma gandeam si eu, oricum astept raspunsul lui Dragos. Oricum cu arcurrile m-am hotarat, insa vroiam sa vad si la amortizoare. Daca fac o treaba sa o fac asa cum trebuie si pana la capat. Sa vedem ce preturi imi da Dragos, pentru ca le vreu noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

conform ETOS/ETKA nu se poate identifica arcul de GTI. Motorul de 110CP s-a pus pe masini pana in 2000 fabricate.

Singura precizare in ETOS este de niste paint mark-uri (rosu, violet, verde, alb etc.). O sa curat arcurile mele vechi si vad ce paint mark este pe ele si asa stiu ce cod au si pot sa cer oferta la Porsche Ro si la Sthalgruber (furnizor de piese din Germania).

Echivalenta pe EIBACH sau SACHS gasim pe urma (daca exista).

Amortizoarele ... sunt alta poveste sper sa reusim si acolo.

O sa incerc pe forumuri din germania sa gasesc daca s-a facut cautarea asta poate o iau direct problema rezolvata de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult, mai caut si eu pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ma laud si eu: suspensii sport reglabile, ieftin si bun - G-Max, 650 oiro setul. Nu-s Eibach sau Bilstein, dar fac treaba (am vazut si Koni cu scurgeri de ulei, asa ca nimic nu mai e sfant...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am coborat masina cu cca. 50mm + 20mm distantoarele de la pachetul de drum greu => total 70mm. Admirati rezultatul. Am facut 2000km deja, senzatia e "sport". Scutura mai tare, dar nu insuportabil, in schimb stabilitatea e mult imbunatatita, de look nu mai vorbesc :banghead:

Am frecat scutul putin prin gropile dintre Oradea si Satu Mare, dar cine n-a facut-o? (e dezastru traseul respectiv). Azi am inspectat scutul la service, julituri usoare. Inainte nu era cu mult mai bine, dadeam cu scutul din balans (suspensii inaltate, dar moi). Per total, nu-mi pare rau de investitie B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am coborat masina cu cca. 50mm + 20mm distantoarele de la pachetul de drum greu => total 70mm.

<{POST_SNAPBACK}>

Cum vine asta?! Suspensia inteleg ca o lasa 50mm dar distantierele modifica garda cu 20mm in sus, deci in total 30mm fata de ce aveai inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!