Jump to content

Discuri frana - probleme


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Ii posibil sa ai necaz cu etrierul... se gaseste kit de reparatie pt el, contine bucsele de ghidaj si bolturile aferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm. spuneai mai sus ca ti-ai luat kitul respectiv pentru reparat etrier. L-ai montat? A dat roade?

numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la parerea de mai sus, ca s-ar putea sa fie din cauza etrierului desi la 11000 e cam devreme(sa nu aiba vreun defect de fabricatie),verifica daca roata se invarte normal adik usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 11000 am eu masina, timp in care am schimbat d e3 ori discul pe partea stanga. Masina avea 180000km cand am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm. spuneai mai sus ca ti-ai luat kitul respectiv pentru reparat etrier. L-ai montat? A dat roade?

numai bine,

da l-am luat, dar nu l-am montat deoarece intre timp si-a revenit si nu mai am nici o vibratie, culmea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut pe toata lumea,devreo luna rasfoiesc in acest forum si am primit multe informatii,dar am nevoie sa si intreb, in legatura cu discurile de frana pe spate,daca ma poate ajuta cineva sau daca mai are cineva la fel,,ambele discuri pe spate prezinta o portiune de vreun cm,unde parca nu lucreaza placutele,e o suprafata cu rugina ,se vede ca freaca un pic placuta si in acea zona dar totusi nu e lucioasa cum ar trebui sa fie,precizez ca zona respectiva este pe marginea discului spre ext.nu spre butuc.

Franele sunt bune,dar poate ar trebui sa fie si mai bune daca ar lucra pe toata suprafata discului,cu roata demontata m-am uitat si mi se pare ok,deci daca stie cineva care ar fi lipsa luciului rog sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile din spate au respectiva margine fara luciu deoarece pe acea portiune nu apasa placuta de frana,placutele apasa pe discuri pe portiunea lucioasa iar marginea respectiva este libera in permanenta nefiind afectata de frecarea cu placutele in timp rugineste si are alt aspect,decat restul suprafetei discului.Deci diametrul pe care apasa placutele este mai mic decat diametrul total al discului fapt ptr care ramane acea margine.Este o situatie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost din butuc. Am observat asta dupa ce s-a ovalizat si discul nou in nici 2000 Km si apoi am masurat cu acel instrument si butucul. La schimbarea butucului am mai schimbat si rulmentul deoarece nu s-a putut salva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti explica si mie cum e treaba cu butucul ca nu am inteles. Am si eu poblema asta cu vibratia volanului la frana, am schimbat discurile de curand (2 sapt) si acum face la fel. Ce e interesant e ca daca le demontez si paoi le pun la loc (Placutele, etrierul, discul) vreo 2-3 franari nu mai face, apoi din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

korovesid

Omul intreba de ce e in exteriorul discului zona respectiva, din cate am inteles, ca spre interior e normal sa mai ramana o zona pe care nu calca placuta.

Powerhorse daca zona respectiva pare sa fie acoperita de placuta si nu e lucioasa insemna ca placuta nu atinge discul si trebuie sa mai ai rabdare pana se mai toceste. Daca placuta nu acopera zona atunci , evident acea zona de disc nu e folosita si de aceea rugineste. Din cate stiu eu, spre exteriorul discului placuta ar trebui sa calce pana aproape de margine, astfel ca mai raman poate 1-2mm (in nici un caz 1cm). In cazul in care ai placute noi se poate sa nu se fi asezat inca pe profilul discului si de aceea sa nu calce pe toata suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaintz,eu am inteles foarte bine ce intreba omul drept ptr care i-am si raspuns,la vw golf discurile de franare spate chiar daca montezi discuri si placute noi marginea va ramane.Ptr ca placutele nu calca pe marginea discului ci usor mai spre interior.Despre chestia ca placutele trebuie sa calce pana la margine e valabil pe discurile fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt.promptitudine,ma impac cu idea ca este ok.desii cand am analizat placutele montate pe etrier pareau ca calca pana la ext.si se vad urme f.usoare cum ca ar lucra si in acea zona,nu pare nimic deplasat,indoit,sau uzat,am cumparat golfu de aproape 3 ani placutele pareau noi si pana in ziua de azi inca sut bune,circul cu ea aprox.15mii de Km/an ,masina e din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaintz

Mergi la un service sa masoare cu acel instrument si butucul(la mine a fost stanga fata). Daca le-ai schimbat de 2 saptamani ai sanse sa mai poti folosi discul, poate nu s-a ovalizat de la butuc inca. Eu la cateva zile am simtit vibratii dupa schimbarea discurilor si apoi s-a accentuat. Butucul nou a fost in jur de 300 RON, dar a mai trebuit si rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am si eu o intrebare. La un prieten la golf4 nu-i merg becurile de frana si duda un test cu VAG-COM da ca nu e bun itrerupatorul de la frana, am schimbat si problema a ramas acelasi. Ce ziceti ce poate fi????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa citesc toate posturile acestui topic, dar intamplator azi m-am interesat de preturi pentru discuri de frana + placute de frana.

Am gasit asa pentru a mea: 1.4 16V - AXP

- Diametru: 256 mm

- Grosime : 22 mm

- Gauri : 5

Marci: (preturi minim + mediu + maxim)

ATE: 250 RON (cica cele mai bune)

LPR (italiene) (cele mai ieftine) = 95 RON

ZIMERMAN (nemtesti) = 135 RON

Placute de frana:

- FERODO - 98 RON

- ATE - 220 RON

- LPR - 150 RON

Se zvoneste ca discurile si placutele ATE sunt cele mai bune. Intrebarea mea e, daca aceste placute vin cu sezor sau senzorul este separat ?

Discurile ATE (ventilate) arata asa:

sphq4g.png

Cateva detalii despre discuri:

29d8jgz.png

Utilizat in vehicule:

ejct3o.png

Mie astea mi se par cele mai faine :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de alea am pus in combinatie cu placute TRW si sant super multumit :(

02102008005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de discurile mele din spate sunt cu placutele montate de vreo 3 ani si calca pana aproape de marginea discului si totusi ex.o portiune de 1CM chiar 1.3CM de portiune ruginita,dar mentionez ca urme usoare de frecare cu placutele ex. si in zona ruginita,si deja ex.si un umar intre zona lucioasa si cea ruginita dar cu toate astea nu inteleg fenomenul ar trebui sa fie luciosa toata zona.

Am vazut la alte masini cu luciu pe toata suprafata discului spate,si un singur caz asemanator cu al meu chiar mai rau,dar nici tipul respectiv nu stia cauza.

Anul acesta imi voi schimba placutele si daca imi permite grosimea discului am sa le rectific sa fie drepte,poate revin,si inca o chestie mi se pare cam mica grosimea min.a discului spate de doar 7mm de la 9mm cat are de noua,asta inseamna 1mm de fiecare parte ,uzura care se produce cred dupa una sau doua seturi de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,cauza ptr care e acea portiune ruginita e diferenta de diametre,respectiv diametrul discului este un pic mai mare decat diametrul pe care calca placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GeoB .... :biggrin: pe spate ce recomanzi pentru sora ? ;) , ca a venit timpul sa schimb discurile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai discurile sunt mai mari ,in sensul ca intre placute si marginea discului ar trebui sa fie 1-2mm dar nici intr-un caz de 1-1.3cm,repet placuta ajunge pana in capatul discului (minus1-2mm)si cu toate astea nu lucreaza normal,adica sa fie luciu pe portiunea de lucru a placutei.

Frane am bune dar ma tem ca placutele lucrand pe o suprafata mai mica uzeaza discurile,si sigur influenteaza negativ sistemul de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
absolutep0wer

am avut acelasi fisiit metalic dupa ce am schimbat discurile de frina si placutele,nu stiu de ce s-a intimplat chestia asta,a disparut dupa foarte mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat nici eu sa le schimb, dar sunt hotarat cu prima ocazie cand voi dispune de banii necesari sa pun discuri si placute ATE.

Prietenii imi spun ca deocamdata se aud cum imi freaca ferodourile cand pun frana la plimarile prin oras. Discurile au cam 2 mm sant, dar placutele nu par sa fie duse de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru masina din semnatura ce discuri si placute imi recomandati?

Ferodo pe unde se claseaza ca si calitate?Multumesc

Modificat de PIZZI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE -Germania

Modificat de Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e chiar "on topic" dar am si eu o problema: La mers sportiv perioade mai lungi, adica 130 - 200, cu frane la viraje si/sau oricand traficul o impune (mai dese ca de obicei) constat aparitia unui fenomen destul de ciudat si de periculos totodata: nu mai tine frana cum trebuie. Banuiesc ca se incing placutele si discurile si ca din cauza asta nu mai are eficienta.

Cum as putea scapa de problema? Ajuta niste discuri ca si cele de mai sus? Placutele e bine sa ramana stock? Sau sa caut ceva cu mai multe pistonase?

Eventual cine a facut deja un upgrade de felul asta sa povesteasca cum se simte la mers.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!