Jump to content

Discuri frana - probleme


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Scoate placutele afara si vezi ce e acolo poate o fi cazut rugina pe acolo dar nu prea cred ca distanta dintre placuta si disc nu este foarte mare doar ce cativa mm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa o sa fac si in caz ca nu este aceasta solutia, iau altele ,multumesc de sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze de offtopic.

Cat te-a costat schimbarea discurilor? Am si eu o problema cu asa ceva, de fapt vanzatorul mi-a spus din start ca discurile sunt cam ovalizate. Am observat ce inseamna asta tocmai astzai, pe autostrada Pitesti-Bucuresti la 140KM am apasat putin frana si masina trepida. De la discuri sa fie problema ? Cand franez la viteze mai mici n-am observat asa cea. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@christy_79: verifica starea butucului de pe partea respectiva cu acelasi instrument cu care verifici ovalizarea discului.

Vei remarca ceva interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu faptul ca problema e din butuc, verifica cu comparatorul abaterea pe butucul gol si apoi calculeaza cit se amplifica abaterea respectiva pe raza....

nu are sens sa mai zic ca se roade si cauciucul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

(primul post :P)

Salutare am si o problema. Tocmai mi-am adus din germania o bijuterie de Golf 4 TDI 101 cai din 2003. (inainte am avut un SDI dar am cazut cu el intr-o rapa si l-am facut praf)...

O mica problema ar fi ca tremura putin volanul cand apas frana la peste 60 km/h... Zilele trecute am gasit un topic pe forum (pe care nu-l mai gasesc nicicum) in care se explica cum ca ar fi de la flansele de la amortizor. De la toate service-urile mi s-a spus ca e de la discuri (placutele sunt noi, le-a schimbat neamtzul inainte sa imi vanda masina).

Astept pareri. Multumesc mult. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si de la discurile de frinare dar poate fi si de la roti ,verifica daca mai sint echilibrate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si de la discurile de frinare dar poate fi si de la roti ,verifica daca mai sint echilibrate

Sigur sunt echilibrate. Am mers cu ea cu 190km/h si nu tremura... doar la franare tremura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat mai e grosimea discurilor?. Chiar daca nu sunt la limita sfatul meu e sa le schimbi. Faceau si ale mele asa dar le-am rectificat ca mai aveam grosime suficienta.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema (cu tremuratul pedalei de frana si a volanului franare) o am si eu. Nedumerirea mea cea mai mare e ca nu ma asteptam sa se intample asta cu discuri+placute cumparate de la PoRo la pret dublu decat pe piata. Maine ma duc sa ma iau de guler cu ei, sigur or sa imi spuna de balti si de gropi. Discurile nu au nimic inscriptionat pe ele decat o serie. Nu stiu ce marca sunt. Mentionez ca nici eu nu conduc agresiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca e cealalta problema de care am citit: flansele de la amortizoarele fata care costa cel mult 40 lei bucata. Ti-as spune sa le schimbi, daca cumva rezolvi problema e clar ca nici eu nu trebuie sa schimb discurile degeaba :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm. Acum ca ai adus vorba alexrus stau bine si ma gandesc daca nu cumva acele flanse ar putea fi de vina pentru abaterile astea de la planeitate care apar la discurile de frana. :)

Le-a schimbat cineva si a scapat de problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus discuri noi+placute pe fata (discuri pt modelul de 150 cp), totu ok pana acum o saptamana cand a inceput din nou volanul sa tremure putin la franare, am facut un drum mai lung ~1500 km si am folosit frana intens dupa care a disparut tremuratul :) dar dupa doua zile de oras a aparut din nou...

am mai vb cu cativa mecanici care au spus ca acel tremurat poate fi cauzat si de o problema la etrieri, am luat chitul de reparatie( bolturi, bucse si garnituri) maine le inlocuiesc sa vedem ce iese...

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

La inceputul lunii august am schimbat discurile de frana deoarece aveau buza mare si am montat si discuri si placute FERODO.Dupa vreo 8000 km din care aprox 7000 km pe autostrada am inceput sa am trepidatii in volan si socuri in pedala de frana.La magazinul de unde am cumparat discurile am fost intrebat daca am spalat masina dupa un drum mai lung deoarece daca discurile erau incinse si dai cu apa pe ele se deformeaza.Nu a fost si cazul meu.Am demontat discurile de frana si le-am pus pe un strung si le-am masurat cu ceas comparator si surpriza ... nu aveau abatere foarte mare dar in momentul cand se incalzeau abaterea era foarte mare.In concluzie mi-au schimbat discurile si placutele (in garantie dar alta firma nu FERODO) la ei la service si de atunci am facut aprox 10.000 km si nu mai am probleme.

Un sfat pentru cei care au posibilitate sa verifice discurile cu ceas comparator si la rece si la cald deoarece pot exista defecte de turnare si dilatarile care se produc in discuri sunt neuniforme si de aici apar problemele.

Drumuri bune la toti si sa auzim numai de bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie intre timp mi-a disparut tremuratul ;)... ma gandesc ca sa fi fost intr-avdevar de la faptul ca se incalzeau discurile... si acuma e firg afara iar nici eu n-am mai mers cu viteza :P ... sau faptul ca am schimbat cauciucurile pe fata cu unele de iara... oricum nu pot face o legatura clara intre chestile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am lasat masina la mecanic pt un schimb de placute + discuri frana fata. mi-a pus ceva discuri ATE pret 245 RON/buc. am observat ca au niste santuri pe suprafata lor. stie cineva ceva despre modelul asta? sunt bune? multumesc! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discul de frana cam in ce moment trebuie schimbat ?

Ma refer din punct de vedere vizual ...

cand buza depseste un anumit nr de milimetri ?

Intreb pt ca mi s-a aprins becul la placute desi daca ma uit la ele mai au "material" pe ele de cel putin 0,5 cm. Si stiu ca senzorul placutei este taiat de catre buza discului. La mine discul are o buza de vreo 1,5 mm --aprox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot asa buza discurilor pe fata era de 2 mm si mecanicii au zis ca mai merg inca un set de placute deci nu le-am schimbat.Becul se aprinde si intradevar mai ai ceva material pe placute dar totul depinde de stilul de condus, normal mai faci 1-2000 de km dar eu zic ca pt 150 ron sa le schimbi pt siguranta ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da placutele ..le schimb ..dar intreb ca sa stiu daca e timpul sa schimb si discurile, pt ca in situatia de fata SE PARE ca daca ai discuri de frana pe terminate ..placutele de frana se consuma pe jumate ....

Gandesc bine ??

PS: m-am uitat in istoricul masinii si am facut 50 mii de km cu ele pana acum. Placutele sunt VW-audi ..si am dat 350 ron pe ele acum 1 an si ceva. Dar mie tot nu mi se par roase, desi stiu ca cele de pe interior se rod mai repede .

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

andrein

Faptul ca ti s-a aprins martorul de placute de frana NU are nicio legatura cu starea discurilor.

Pot fi doua aspecte aici :

- placute duse;

- defect (scurtcircuit) pe instalatie.

Fa-i o scanare si vezi ce erori iti afiseaza. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ca nu are nici o legatura directa. Eu doar aduc in discutie faptul ca buza discului de frana taie senzorul placutei. Acea buza nu prea se roade. Cu timpul discul scade in grosime, dar acea margine ramane la fel. Ei bine in momentul cand discul de frana este destul de uzat (am tras eu concluzia), placutele de frana se consuma cam 60 % pt ca e taiat senzorul prematur de catre buza discului.

Nu stiu daca m-am facut bine inteles ...

Si nelamurirea mea este ..ca acest fapt este un semn ca trebuie sa schimb si discurile de frana ? Sau sa schimb din nou doar placutele urmand ca in momentul cand placutele se rod 50 % sa imi fie taiat senzolul din nou de acea marigine a discului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca asa stau lucrurile, atunci schimba discurile.

Daca le lasi asa si acea buza iti taie placutele, n-ai facut nicio afacere. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la multi ani dragi colegi (in primul rand)

De ceva timp am ceva probleme la sistemuo de franare. Initial eu, ca si cei de laservice, am dat vina pe disc-ul de frana.

Am masina de 11000km, timp in care am schimbat de 3 ori discul de frana pe partea stanga.

Daca la primul si al doilea am dat vina pe altele (disc prost, mers tare,roti 17 cu 225 latime si 45 talon), dar acum cand vad ca si al treilea a cedat si tot pe partea stanga fata, incep sa cer ajutor.

ca sa elimin, am mai schimbat: buscsa+rulment amortizor, bara antiruliu.

Geometria este buna, masina nu trage stanga sau dreapta.

orice parere este binevenita?

la service aceasi placa: material disc prost. Dar ma gandesc ca daca materialul ar fi fost prost s-ar fi dus si ce de pe partea dreapta (pirma data am schimbat discul si pe stanga si pe dreapta pentru a nu dezechilibra franare.

Modificat de last
Te rog sa citesti Reglamentul, in special punctul 9. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele le schimbi odata cu discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am schimbat prima data discurile fata am schimbat si placutele :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!