Jump to content

Incuietoare portbagaj/haion


CVA G3
 Share

Postare recomandată

@blade In poza vad ca te prinzi de tija prea aproape de actuator. La mine am prins tija de la actuator de tija de la deschiderea portbagajului (sau a usilor) cat mai la capat si functioneaza la fel ca un amplificator de forta.

@mihai Actuatorul functioneaza la deschidere printr-o tensiune iar la inchidere prin tensiune inversa. Daca pune releul cum ai zis el o sa aiba aceiasi tensiune indiferent daca inchide sau deschide

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    11

  • adrianviperdodge2012

    11

  • F. Tavi

    6

  • SethBv

    6

Pai lui ii trebuie doar sa deschida,sa traga sau sa impinga in functie de cum pozitioneaza acuatorul,el nu il foloseste acuatorul pt a bloca haionul,el vrea sa il deschida din telecomanda sau din alt buton din interiorul masinii fara a mai apas butonul haionului,cel putin asta am inteles eu ca vrea sa faca.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles foarte bine. Eu am buton separat pe inchidere pentru portbagaj.

V-am zis care e problema. Actuatorul merge bine cand il pun direct la baterie ( face toate cursa in ambele sensuri), dar daca il leg la inchidere merge prost ( circa 30% din cursa )

Modificat de blade4014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare am curatat butucu l-am pus anapoi dar tot nu se deschide se anvarte dar tot nu vrea ce sa ai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cum se poate scoate butucul de la portbagaj? S-a blocat si nu mai merge. Am desfacut mecanismul, dar nu stiu sa scot butucul din el. Vreo idee? Este vorba de un Passat B5 limuzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vezi mecanismu din interior ca nu cumva sa nu functionze corect"adica sa nu-si faca cursa complet". Eu nu puteam sa deschid portbagaju de la exterior cu cheia apoi am facut asa: am ridicat portbagaju am desfacut panoul apoi am bagat cheia in butuc pe exterior si am inceput sa amvart, uitandu-ma pe interior la mecanism unde am obs ca tija aia nu-si facea cursa completa. Apoi am luat o surubelnita si i-am dat de cap"am impins tija putim mai mult ca sa isi faca cursa completa" apoi a functionat cum trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am si eu o problema cu incuietoarea de pa portbagaj.

Acum cateva zile am desfacut plasticul de la haion sa vad dece nu mi se mai inchidea porbagajul cum trebuie. Trebuia sa dau cu el de numa sa se inchida.

Am vazut ca piesa(din poza de mai jos) e plina de rugina si depuneri. Am scoso sa o curat si mi s-a rupt capatul acela care este apasat de butucul de la incuietoare. 

De unde asta putea sa cumpar acea piesa si cum se numeste?

Va rog frumos sa ma ajutati!

Multumesc anticipat!

 

post_90714_0_01597700_1343852912.jpg

 
 

 

 

 
Modificat de b34life95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incerci intr-un parc de dezmembrari. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din dezmembrari. iei toata incuietoarea (butucul) portbagajului (oricum nu iti da nimeni pe bucati)

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.

Va multumesc pentru sfaturi!

Si imi puteti spune mai exact cum se numeste acea piesa...poate totusi o gasesc separat.

Modificat de b34life95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nici un cod separat pe ea

Ia toata incuietoarea, mai mult de 50 lei nu au cum sa-ti ceara in dezmembrari; Poti schimba doar piesa sau la incuietoarea pe care o iei pui butucul tau

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o problema cu butonul de la portbagaj de ceva vreme. Pe scurt, merge complet aleator. Am sistem de inchidere centralizata, insa de mult nu am mai reusit sa deschid din telecomanda. deschideam numai cu cheia rotind spre dreapta la maxim si apasand pe buton. Acum nu mai merge nici asa, nu intotdeauna. In plus am observat odata ca daca scot cheia vertical din broasca si inchid usile (din telecomanda) portbagajul se deschide.  Aveti vreo idee ce as putea face? Butucul se invarte fara probleme, deci nu pare problema de ungere. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate capitonajul de la portbagaj (daca ai - nu stiu cum e la vento) si vezi acolo ce se intampla. daca nu te descurci poti trece pe la mine sa te ajut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi e clar ce se intampla si cum este actionata deschizatoarea. Sunt niste piese de plastic acolo si am impresia ca s-au cam tocit si nu se mai antreneaza unele pe altele asa cum trebuie. Insa nici nu imi dau seama bine cum exact ar trebui sa mearga. Am gasit si o piesa ff mica, ca un cui din ala cum e la butucul de la usi (usa de la casa nu de la masina) si care cred ca ar trebui sa stea intr-un locas din plastic, dar nu prea mai sta. Oare la golf e la fel incuietoarea ca sa iau una de la dezmembrari?Vreo idee despre un centru de dezmembrari mai serios in zona bucurestiului ca ce am eu in drum ... mai bine lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e la fel ca la golf. Fa o poza la mecanism si pune-o aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vad cum  si cand reusesc pentru ca le-am pus la loc sa nu raman cu portbagajul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Stie cineva cum as putea sa rotesc butucul in pozitia verticala ca sa deschid portbagajul. Obisnuiam sa las portbagajul deschis si il inchideam/descuiam din inchiderea centralizata dar cineva mi-a umblat la el si l-a inchis din cheie. Eu nu am cheie pt portbagaj si ma gandeam daca ar fi o solutie sa il deschid cu altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cred ca nu mai functioneaza incuietoare, e pe cheie, dar daca vreau sa o deschid si nu am cheia la mine iau o moneda de 50 de bani, o introduc in fanta si o rotesc pe pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci singura solutie e sa rabatezi bancheta din spate, desfaci acel plastic de la haion de pe interior ca sa ajungi la mecanism sa il poti debloca manual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reusesc sa deschid portbagajul pe dinauntru (chiar am legat o mica sfoara ca sa pot trage pargia mai usor), dar cum pot sa rotesc butucul fara cheie? Nu cred ca merge doar din mecanism. 

Modificat de pauldimoza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceasta piesa rupta si tot am reusit sa deschid portbagajul, am rabatat bancheta, am desfacut capacul si am tras cu mana de acea parghie si s-a deshis...incearca sa legi firul de parghia care merge la incuietoare..ar fi buna o poza pentru a putea vedea exact ce e acolo...

 

 

post_90714_0_01597700_1343852912.jpg

 
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!