Jump to content

Incuietoare portbagaj/haion


CVA G3
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa stric incuietoarea de la haion. Se invarte oricum, oricand, cu orice samd. Ce solutii am?

Cum se desface fara sa o rup mai rau? Cum fac sa "adaptez" cheia in cazul in care o schimb?

P.S. "nu vreau sa pun lacat"

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    11

  • adrianviperdodge2012

    11

  • F. Tavi

    6

  • SethBv

    6

Si eu am o problema la haion: se inchide si se deschide de la usi( din inchiderea centralizata) dar nu se deschide-inchide de la incuietoarea de la haion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

La Golf la mine nu mai intra cheia in butuc din cauza oxidarii acestuia.L-am desfacut...nu e f complicat...trebuie doar grija si atentie si l-am curatat de toata mizeria care era inauntru si acum merge brici.

Pentru a ajunge la butuc, trebuie intai sa demontezi panoul de pe interiorul hayonului, si in spatele lui gasesti tot ansamblul: broasca, actuator de presiune de la inchiderea centralizata...etc.Nu imi mai amintesc exact ce si cum trebuie desfacut, dar e destul de simplu cand te uiti la ele cum sunt combinate.

Daca vrei si ai rabdare eu zic sa incerci sa desfaci.

Am mai auzit de la cineva ca ar fi ceva spray pentru yale, si ca acea mizerie din butuc s-ar curata cu ajutorul acestuia, dar prea multe amanunte nu stiu sa-ti dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e modelul asta american? Am vazut ca au mai facut altii deschiderea portbagajului la buton cu actuator, dar de "modelul american" n-am mai auzit. Cum e, mai exact, explica mai in detaliu ca poate mai intereseaza si pe altii..... :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu pot sa deschid porbagajul cu cheia.Am desfacut totul pana am ramas in mana cu butucu, dar erau foarte oxidate acele lamele incat nu leam putut scoate, asa ca am mai curatat ce am putut si l-am pus la loc.Masina se deschide de foarte mult timp numai din telecomanda si cred ca aceasta este cauza, deoarce incuietorile nu se mai folosesc, se oxideaza, se umple de praf si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul american de Vento este Jetta, Golful s-a vandut sub aceeasi denumire. La anumite variante de echipare deschiderea portbagajului se face din buton care este amplasat pe partea din spate a consolei. In imagine este actuatorul. Cat despre functionare ce pot sa zic, cred ca ai vazut cum e pe Cielo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry de mistake.m-am lovit si eu in trecut de problema asta.rezolvare:m-am dus la service glucoza,la tinichigiu.a desfacut plasticul de pe hayon,scos broasca,curatat,gresat,uns,max 20 min,pret 20 lei.zic ca am rezolvat destul de ok.de obicei ma bag la destule,da la asta asa mi-a venit,plus ca eram acolo pt o sudura la toba.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate repara butucul sau inlocui cu unul de la dezmembrari,la care sa ii umbli la catei pt a folosi tot cheia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac deschiderea portbagajului pe buton, dupa modelul american

Oare cu un actuator pt inchidere centralizata se poate face ca asta e mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate sa imi explice cineva cum se demonteaza butucul de la haion.Am ajuns pana in acesta pozitie..am scos acea siguranta dar nu imi dau seama ce sa fac mai departe.

Revin cu un nou update.Am reusit sa desfac acel ansamblu.Acum nu imi dau cu seama cum sa scot butucul din butonul ala.Pare destul de ruginit inauntru.

post-52315-1262428018_thumb.jpg

post-52315-1262432773_thumb.jpg

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau pentru double post..dar nu pot sa dau edit la anteriorul.

In momentul in care cheia e bagata in butuc lamelele nu sunt toate in interior..sa inteleg ca nu este butucul original si are alta cheie?Daca da se mai poate face ceva la acest butuc..sau e necesar unul nou?Din cate am inteles cel nou vine fara lamele..si trebuie bagate cele vechi..problema e ca nu se potriveste cheia

post-52315-1262437043_thumb.jpg

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa adapteaz vechile lamele dupa cheia mea(cu flexul :lol:)..am curatat totul si l-am facut ca nou.L-am montat la loc si surpriza..nu pot decat sa inchid haionul cu cheia..de deschis nu merge.Am observat ca pot sa invart decat in dreapta cheia..in stanga nu merge..nu pot sa imi dau cu seama de ce..are cineva vreo parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ca tot am gasit topicl asta despre incuietoarea de la portbagaj, poate ma lamureste si pe mine cineva intr-o privinta.

Neavand masina de multa vreme, nu m-am prins de urmatoarea chestiune: poate parea stupid dar nu stiu principiul de folosire al incuietorii portbagajului. Dati-mi voie sa ma explic. Am de exemplu masina descuiata, portbagajul de asemenea. Vreau sa incui portbagajul din cheie, introduc cheia in pozitia orizontala in care se afla deja butucul, rotesc in sensul acelor de ceasornic un sfert e cerc si inca putin. Portbagajul se incuie, dar fiind cu cheia intr-o pozitie oblica, nu pot sa scot cheia. Acelasi lucru e valabil daca am masina incuiata (din inchiderea centr.), si vreau sa descui portbagajul cu cheia. Rotesc un sfert si ceva de cerc si nu pot sa scot cheia pentru ca evident, e intro pozitie oblica.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai roti cheia de tot.Las-o in pozitie orizontala ca sa poti scoate cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ca tot am gasit topicl asta despre incuietoarea de la portbagaj, poate ma lamureste si pe mine cineva intr-o privinta.

Neavand masina de multa vreme, nu m-am prins de urmatoarea chestiune: poate parea stupid dar nu stiu principiul de folosire al incuietorii portbagajului. Dati-mi voie sa ma explic. Am de exemplu masina descuiata, portbagajul de asemenea. Vreau sa incui portbagajul din cheie, introduc cheia in pozitia orizontala in care se afla deja butucul, rotesc in sensul acelor de ceasornic un sfert e cerc si inca putin. Portbagajul se incuie, dar fiind cu cheia intr-o pozitie oblica, nu pot sa scot cheia. Acelasi lucru e valabil daca am masina incuiata (din inchiderea centr.), si vreau sa descui portbagajul cu cheia. Rotesc un sfert si ceva de cerc si nu pot sa scot cheia pentru ca evident, e intro pozitie oblica.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Multumesc.

cheia trebuie sa fie vertical ca sa o poti scoate. Si la mine e la fel. Ca sa incui ajung cu ea in pozitie verticala si mai dau putin de ea, apoi revii cu ea in pozitia verticala ca sa o poti scoate. Mai trebuie din cand in cand uns mecanismul ca sa incuie in pozitia verticala din prima.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia trebuie sa fie vertical ca sa o poti scoate. Si la mine e la fel. Ca sa incui ajung cu ea in pozitie verticala si mai dau putin de ea, apoi revii cu ea in pozitia verticala ca sa o poti scoate. Mai trebuie din cand in cand uns mecanismul ca sa incuie in pozitia verticala din prima.

Am inteles. Asa am banuit si eu ca ar trebui scoasa in pozitie verticala. Dar nu merge de nicio culoare. Probabil trebuie curatata. Exista vreun spray, ceva? Sa nu trebuiasca demontata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc

Baga niste vaselina ,curata bine si verifica daca toti catei sunt pe linie cand bagi cheiea

Problema cu invartitul intr-o singura parte se poate datora si pozitiei tijelor

Modificat de varusase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc

Baga niste vaselina ,curata bine si verifica daca toti catei sunt pe linie cand bagi cheiea

Problema cu invartitul intr-o singura parte se poate datora si pozitiei tijelor

Sincer, nu cre ca vaselina e solutia. In primul rand, nu vreau sa o desfac. Si din cate stiu eu, vaselina greseaza foarte bine, dar la fel de bine e si un magnet pentru praf si mizerii. Ma gandeam mai degraba la un gresant lichid, cu continut de alcool, pentru gresare si evaporare ulterioara. Un spray, ceva... Vaselina nu e alegerea corecta pentru mine :icon_thumright: Dar merci de sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat wd40 in incuietoare si am dat si pe tot mecanismul. Pana la urma tot va trebui sa desfaci ca mai trebuie si ea curatata din cand in cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat wd40 in incuietoare si am dat si pe tot mecanismul. Pana la urma tot va trebui sa desfaci ca mai trebuie si ea curatata din cand in cand

Ei vezi? Asta e raspunsul pe care il asteptam :icon_thumright: Ma gandeam la wd40 ca solutie, dar vroiam o confirmare. Stiu ca mai trebuie desfacut pentru curatire, dar prefer sa fac asta vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai inchidere si pe haion nu mai folosi cheia. eu nici nu mai imi amintesc cand am folosit ultima data cheia ca sa incui portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai inchidere si pe haion nu mai folosi cheia. eu nici nu mai imi amintesc cand am folosit ultima data cheia ca sa incui portbagajul.

Cateodata simt nevoia sa am portbagajul incuiat, daca am ceva valoros in el. Chiar si in trafic, in Bucuresti am auzit de o multime de cazuri cand s-au furat chestii din masini la semafor. Asta pe de o parte. Pe de alta parte, imi place ca tot ce tine de masina sa functioneze. Si pana acum se pare ca imi reuseste chestia asta.

Merci de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ok nu mai folosesti cheia si daca ramai doamne fereste fara baterie portbagajul cum il mai inchizi, avand in vedere ca in aceeasi situatie sunt si eu cu incuietoarea portbagajului dar cred ca pentru inceput o sa incerc cu WD40 si sper sa nu fiu nevoit sa desfac tot mai ales acum iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!