Jump to content

Incuietoare portbagaj/haion


CVA G3
 Share

Postare recomandată

doar atunci cand raman fara baterie incui cu cheia. Problema apare daca e inchis din inchiderea centralizata (si ai ramas fara baterie) ca nu mai poti sa-l deschizi decat din interior scotand plasticul de la haion si miscand acolo de parghii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    11

  • adrianviperdodge2012

    11

  • F. Tavi

    6

  • SethBv

    6

de bine de rau ai cum sa umbli in el (din interior) dar sa inchizi toate usile si sa lasi haionu deschis e ca si cum nu le-ai usile ca poate sa intre oricine prin portbagaj. Acum fiecare cu ce il doare mai tare... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... cum sa scot butucul din butonul ala.Pare destul de ruginit inauntru.

aceeasi problema o am eu....am demontat incuietoarea dar nu stiu cum sa scot butucul...mentionez ca nu se invarte butucul de loc nici stanga nici dreapta, ca si cand nu ar fi cheia lui....tu ai reusit sa scoti butucul daca nu sa potrivit cheia ? cum? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probleme cu incuietoarea de la hayon, nici macar nu intra cheia, si pe mine m ar interesa o modalitate de rezolvare. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se demonteaza incuietoarea cu tot cu butonul de deschidere al hayonului.Pe urma butucul trebuie sa iasa din buton.Asta cam greu pentru ca probabil sunt intepenite.Odata scos butucul din buton, se pot scoate lamelele si curata.Depinde de norocul fiecaruia.Eu am scos butucul,dar nici vorba sa scor lamelele, pentru ca era ''sudade'' in butuc.De la nefolosire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim v@sy pt raspuns! eu l-am demontat pan la faza cu butucul si acolo m-am blocat pt ca nu vroia sa iasa nicicum din buton... am crezut ca trebuie sa fie cheia in el ca sa poata sa iasa si ma gandeam ca nu o fi buna cheia...la mine intra cheia in el dar nu se invarte...am sa mai incerc si am sa postez aici rezultatul...numa bine

Modificat de Mihai TYC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai reusit sa ii dai de cap? Am si eu aceeasi problema.

La inceput nici cheia nu intra decat pe jumatate dar am pus de cateva ori W40-deo si acum intra cat ar trebui, mai astept poate se inmoaie putin mizeria de acolo sa o pot si roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu portbagaju si anume nu se inchide dau cu el da degeaba trebuie sa misc otara de un tamburus ca sa prinda. a m-ai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema. De la frig (si cine mai stie ce altceva) m-am trezit ca s-a rupt bucata aia de plastic in care intra furtunul pentru apa la hayon. Sincer, habar nu am cum sa explic altcumva :-) O sa fac o poza daca nu intelege nimeni. Pana atunci, poate se prinde cineva la ce ma refer si ma ajuta cu un cod pentru piesa aia (daca exista) sau un magazin de unde sa o pot cumpara. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu portbagaju si anume nu se inchide dau cu el da degeaba trebuie sa misc otara de un tamburus ca sa prinda. a m-ai patit cineva asa ceva?

eu zic sa incerci sa ungi cu ceva vaselina acolo la yala portbagajului(bahnuiesc ca acolo misti de tamburus) si incearca sa mai infiletezi distantoarele acelea de se gasesc pe haion(sunt doua chestii rotunde negre de cauciuc)

,probabil portbagazul sta fortat ,putin mai departat de incuietoare decat ar trebui

Pt "L1061K" ,pune o poza ceva sa vedem unde anume e piesa si o putem verifica cu etka sau cu altceva sa iti dam un cod al piesei sau poti demonta piesa si te duci cu ea la magazin ii explici vanzatorului unde se afla si o localizati impreuna din catalog

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema. De la frig (si cine mai stie ce altceva) m-am trezit ca s-a rupt bucata aia de plastic in care intra furtunul pentru apa la hayon. Sincer, habar nu am cum sa explic altcumva :-) O sa fac o poza daca nu intelege nimeni. Pana atunci, poate se prinde cineva la ce ma refer si ma ajuta cu un cod pentru piesa aia (daca exista) sau un magazin de unde sa o pot cumpara. Va multumesc!

Sper ca am inteles ce vrei.

uite aici (e a 2-a piesa): http://www.unixauto.ro/UnixOnline/Unix_Cik...amp;cMegnNr=133

post-982-1265794304_thumb.jpg

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b-66-six > multumesc mult, asta e piesa. Acum trebuie sa imi mai dau seama si cum se demonteaza ca nu prea am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o pb asemanatoare la spalatorul de la hayon, numai ca mie mi s-a rupt capatul pe unde iese apa....exact tropitoarea.

este oare piesa mica din poza lui b-66-six?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raduuuuu : din pacate nu am reusit sa mai ajung la magazin, iar acum nu sunt in Bucuresti. Revin duminica, si ma duc luni sa vad despre ce e vorba. Te tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce ma sfatuiti sa fac cand :

1. nu se descuie din centralizata

2. nu intra nici cheia (decat cam 1 cm)

:)

cum deschid eu haionul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrii in porbagaj scoti fata de la haion e prinsa intrun singur surub in rest sunt cleme si iese uror si cu grija. Incerci deacolo sa actionezi mecanismul. Alta varianta eu nu stiu stau prost cu imaginatia.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu cu hayonul da pe langa asta mai am una foarte grava ... nu.mi merg incuietorile nici la cele 2 usi din fatza ... nu vreau sa ma gandesc cum se pot repara ... cel mai simplu pentru mine ar fi sa le schimb pe toate 3 ... imi poate spune cineva daca acest lucru este posibil? (nu m.ar deranja sa am o alta cheie fatza de cea de la contact) ms mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vin si eu cu o problema legata de haion...

nu se aseaza cum trebuie peste stopuri.. numai ca am mai vazut multe modele care au aceiasi problema, daca pot sa-i zic asa

atasez aici doua poze ca sa va arat diferentele de imbinare..

in prima poza atasata e totul ok.. iar in a doua e diferenta la imbinare destul de mare

sa inteleg ca e normal?...sau au fost "pupate" in spate masinile ? :))

post-34876-1283765705_thumb.jpg

post-34876-1283765715_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca prima poza e normala... in a doua portbagajul ar trebui apropiat mai mult de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la a doua poza, apare luftul mare, din cauza lampilor AM - poate nu sunt la dimensiune. Uita-te cum se asaza linia intre hazon si caroserie - identic si la fel ca in prima poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa pare.. ideea e ca si la mine e la fel.. dar.. cu ajutorul colegului @Tracto m-am uitat la masina lui si haionul se aseaza perfect..

in partea de sus, sunt identice distantele dintre haion si plafonul masinii... la mine haionul nu se aseaza bine si in partea de jos e mai scurt... in sensul ca nu ajunge sa fie pe aceleasi linii nici cu dunga de la stopuri.. nici cu dunga de jos... (normal trebuie sa fie aliniate vezi poza)

ideea e ca nu golful meu e primul pe care il vad asa.. si poza e luata de pe net.. si la intalniri am mai vazut cateva asa..\

dar ce e ciudat e ca in partea de sus, haioanele par aliniate ok..

si jos nu calca cum trebuie..

pareri??

post-34876-1283772076_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in rest "e la fata"? sau e iesit in afara, fata de coltul aripilor spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm..cum sa explic sa intelegi.. in partea de deasupra triplelor e purin iesit in afara, daca te-ai uita din lateralul masinii.. haionul doar in partea de deasupra stopurilor e iesit in spate.. dar in partea de jos, de langa bara nu mai este deloc iesit.. e normal...

am atasat o poza de pe net.. in care am incercat sa explic putin cum sta haionul

post-34876-1283774293_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!