Jump to content

Incuietoare portbagaj/haion


CVA G3
 Share

Postare recomandată

banuiesc ca la opritorii de cauciuc (daca G3 are, ca nu stiu cum e la voi), te-ai uitat deja, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    11

  • adrianviperdodge2012

    11

  • F. Tavi

    6

  • SethBv

    6

da m-am uitat.. chiar daca ii insurubez de tot.. e la fel toata treaba,.. singura diferenta e ca se inchide mai usor ..sau mai greu daca umblu la ei..

ma gandesc la urmatoarea treaba... daca dau haionul mai jos.. e posibil sa se alinieze.. mai jos din suruburile de la balamale care sunt prinse de plafon.. numa ca acolo are un fel de silicon..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are are. Ne-am uitat la ei dar nici nu fac contact cu caroseria . Eu cred ca e din balama treaba .

banuiesc ca la opritorii de cauciuc (daca G3 are, ca nu stiu cum e la voi), te-ai uitat deja, nu?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul se face din opritorii de cauciuc si din cuiul de la incuietoare (se desfac cele 2 suruburi inbus sau torx - nu mai imi aduc aminte - si se da cuiul mai in interior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fac si eu un post aici pt toti am avut probleme cu haionul :

1. daca nu se deschide nici din centralizata nici din cheie lasi scaunele din spate jos intri scoti tapiteria prinsa de haion un surub daca nare sunt cleme tragi de el si este o tija orientata de la butuc pe verticala adica in jos tragi de tija in jos dupa care ridici sus si se deschide

2. deaca sa rupt stropitoarea sau furtunu e simplu desfaci stergatoru cheie de 13 sau 14 parca fixa il scoti si apoi tragi tasnitoarea in sis dupa care pe interior scoti furtunul care intra in stergator prin tapiterie desigur scoti capitonaju interior si umbli e simplu

3. pt cei care nu se inchide sau deschide din centralizata sau doar se inhide verifica butucul sa nu fie sarita siguranta din capu butucului pe interior si sa nu fie dat butucul peste cap asa am patit eu doar se incuia atat e simplu intorci plasticu invers la 90 de grade si il prinzi in cap cu o siguranta foarte subtire am uitat cum se num

sper sa va ajute

cat despre incuiat butucu cu cheia nam idee la mine nu intra cheia cred ca e schimbat butucul

bafta alll

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da m-am uitat.. chiar daca ii insurubez de tot.. e la fel toata treaba,.. singura diferenta e ca se inchide mai usor ..sau mai greu daca umblu la ei..

ma gandesc la urmatoarea treaba... daca dau haionul mai jos.. e posibil sa se alinieze.. mai jos din suruburile de la balamale care sunt prinse de plafon.. numa ca acolo are un fel de silicon..

si la mine a fost asa dar daca umbli la reglaj (cuiul care tine inchis haionul situat in partea de jos) o sa se alinieze asta bine inteles din mai multe incercari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu ceva noutati.. am reglat din cuiul de la incuietoare si exact cum imi inchipuiam s-a si intamplat.. am scapat sa zic de faptul ca haionul era mai in spate putin... dar tot a ramas in sus.. peste triple tot am un gol destul de mare... si singura posibilitate e sa desfac suruburile de la balamale..

acum vin si cu o intrebare.. din suruburile balamalelor care vin prinse de haion(torx-ul ala de 10 parca e) se poate face reglarea, sau din suruburile balamalelor care vin prinse de plafonul masinii(si trebuie data tapiteria de pe plafon jos ca sa am acces la ele??

salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca scrie ceva prin atasament despre cum se regleaza.

Apropos, unde ai gasit torx de 10?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am anulat butucul de la portbagaj si am montat un motoras actionat de un buton care l-am amplasat in locasul de sub frana de mana si mi se pare mai accesibil asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, are careva un DIY pentru butucul asta de la hayon ca si la mine e aceeasi belea ? Intra cheia, da' nu vrea nici in stanga nici in dreapta. Partea buna e ca macar din centralizata se inchide/deschide.

PS: aceeasi buba si la passatul cumnatului meu. Careva 5-6 poze sa ne lamurim si noi ? Probabil o sa ma ocup de chestia asta in week-end si o sa fac si 2-3 poze :) Drumuri bune sa aveti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius s-ar putea sa fie cateii de vina. asa am patit si eu. am bagat cheia in ulei si apoi m-am jucat cu ea in buton. si dupa vreo 2 zile (dupa ce a patruns uleiul peste tot) incuietoarea si-a dat drumu perfect. e ca noua :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca ai rezolvat. O sa incerc si eu chestia asta pentru ca e cea mai simpla metoda. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari, am un golf variant cu inchidere pneumatica la portbagaj si nu pot scoate mecanismul de inchidere din soclul manerului (cel ce tine butucul). Am desfacut cele 3 suruburi torx, am scos clema aia dar tot nu vrea sa se miste. spre ce directie se scoate, prin batere spre interior? Cred ca e intepenit in plasticul ala, mi-e sa ni stric ceva.

Modificat de Kingpin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut , am intampinat o noua problema.

Aseara cand am venit de la cumparaturi mi s-a blocat portbagajul.Apas pe buton si nu se mai aude niciun click nimic , incerc sa ridic si nu se deschide.(am mai multe sanse sa ridic masina).

Ma puteti ajuta? ce trebuie sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se deschide de la buton, poti sa iei jos tapiteria din interior (de pe hayon) si sa tragi in sus de tija si se va deschide, dupa care arunca o privire peste mecanism si iti vei da seama care e problema e un sistem simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult , Am rezolvat , adica am reuist sa il deschid.

Tija avea o bucatica rupta , cred ca am dat prea tare cu portbagajul.Oricum acum trebuie sa ma duc la dezmembrari sa iau tija noua.Iti multumesc.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, da vezi ca poate e doar iesita de la loc, e cam greu sa rupi tija aia doar trantind hayonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se desface mai precis butonul de la hayon ca de vreo 2 zile ma uit cum ii prins pe hayon si nu imi vine nici o inspiratie cum sa il dau jos :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea principala am inteleso din poza aia insa aveam nevoie de o poza cu ce suruburi vin desfacute si cum se scoate actionarea de la inchiderea vacumatica si restu prostiilor ca acolo m-am blocat:-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut! Am si eu o problema... Pe masina din semnatura am inchidere vacumatica ,in dimineata aceasta in parcare am actionat inchiderea din telecomanda dupa care am plecat......la intoarcere am deschis masina din telecomanda,sau deschis toate cele patru usi,mai putin haionul... din pacate nici cu cheia nu pot sa deschid ,deoarece am o singura cheie care actioneaza contactul ,dar la portiere si la haion nu merge....de fapt nu a mers niciodata (asa am cumparato) Dati-mi va rog un sfat,ceva cum sa fac sa deschid haionul la portbagaj pentru ca nu stiu cum sa o fac...astept sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te bagi in portbagaj prin masina, desfaci capacul acela negru de pe haion si tragi de tija care blocheaza incuietoarea intr-o parte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut intocmai cum ai zis tu SethBv... si am reusit :icon_thumright: iti multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Imi poate spune si mie cineva:daca fac hayonul clean(drept de colo pana colo),sa nu mai existe suport numar si toate cele,cum pot deschide portbagajul?"am vazut ca multi au clean in spate,dar nu stiu modul de deschidere?intreb pentru ca am portbagajul in lucru si daca e modificat acum,macar sa modific tot ce se poate .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!