Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Am tot oscilat ce tip de becuri sa cumpar pentru masina mea si am ales sa comand 2xH1(Osram Silverstar) + 2xH7(Osram Silverstar) + 2xW5W(Osram Cool Blue).

Astept sa le primesc,sa le montez pe masina si voi reveni cu pareri legate de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu Philips Blue vision. Dezamagit toal. Intr-adevar s eved emai bine pe sosea, dar SUNT ALBE. Ma asteptam sa fie cu o tenta albastruie .. Sunt albe. Acelasi lucru fac si OSRAMurile si sunt mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am Philips Blue Vision faza lunga, faza scurta si pozitii imi place sa meg noaptea pe ploaie si ce pot sa spun e ca de cand le-am pus parca sunt o cartita pe carosabil umed - ploaie. In schimb pe carosabil uscat - fara ploaie se vad super bine, alb clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in urma cu 2 ani am schimbat osram-urile standard cu philips gt150 sau power2night. diferenta de lumina nu a facut rentabila si diferenta de bani.

anul trecut, dupa un an si jumatate de functionare, cu parere de rau am constatat ca mi s-a ars un bec; l-am inlocuit cu vechiul osram. la o luna dupa s-a ars si ce-l de-al doilea.

pozitiile sunt blue vision, care dau o lumina alba cu o tenta albastruie cu look multumitor.

dupa toate astea o sa incerc o experienta cu osram, dar nu cred ca voi mai cumpara vreodata philips.

pe vechea masina am avut vision plus de care am fost relativ multumit (cred ca m-am asteptat eu la prea mult)...

PS: acelasi lucru reclamat si de dan_wolf nu mi-a placut nici mie la philips; pe carosabil umed vizibilitatea este extrem de proasta. ai impresia ca mergi doar cu pozitiile

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu. Acum doi ani am schimbat OSRAM-urile originale cu PHILIPS VISION PLUS si desi am vazut o diferenta nu am fost prea incintat. Acum, dupa doi ani de functionare, s-au ars la interval de o saptamina, unul dupa celalalt. Am pus niste becuri BOSCH normale (25 lei bucata) si nu vad nici o diferenta fata de PHILIPS ba chiar o saptamina am avut pe un far PHILIPS si pe unul BOSCH si mi s-a parut ca BOSCH-ul lumineaza mai alb si mai tare. Nu cred ca am sa mai cumpar PHILIPS vreodata. Am auzit numai lucruri bune despre NARVA dar pe la mine prin oras nu se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit becurile comandate pentru masina mea: 2xH1-faza lunga(Osram Silverstar) + 2xH7-faza scurta(Osram Silverstar) + 2xW5W-pozitii(Osram Cool Blue).

Au fost montate pe masina,cu ocazia asta am comparat diferenta de luminozitate intre cele stock si cele noi privind spre faruri,chiar pe lumina diferenta este vizibila.

Diferenta este cu adevarat mare pe timp de noapte,la faza scurta se castiga cel putin 10 metri(Osram promoveaza un castig de 20 m) in plus si se vad mult mai alb si mai clar fata de cele stock.Ma declar foarte multumit.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt adeptul becurilor de la Philips(Aspad.ro) datorita calitatii, asa ca am optat pt. faza scurta la Night Guide care isi fac treaba foarte bine indiferent de starea carosabilului(umed sau uscat)v si lumineaza foate bine chiar si partea dreapta a soselei, pe faza lunga am montat Vision Plus iar la pozitii am montat din gama Blue Vizion pt a scapa de lumina aceea galbuie de care se plang majoritatea(au o tenta alba, nici vorba de albastru) .As fi vrut sa incerc noua gama X-Treme Power dar din pacate nu au si H1. Multa bafta in continuare

Modificat de dnysterian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar am o dilema vis-a-vis de aceasta problema a becurilor, tot mai multi isi schimba becurile cu unele mult mai puternice.

Acum nu cred ca-i mare branza sa pui becuri f puternice, dar este foarte greu de condus in Romania din cauza acestei mode. Prin afara lumea mege cu faza mica, chiar si pe autostrazi, nimeni nu foloseste faza mare si este chiar frumos si relaxant sofatul in afara RO., Nimeni nu-ti pune proiectoare sa te orbeasca. Cum te apropii de RO prin Ungaria, cum incep proiectoarele si faza mare...ma uit nauc la numerele de inmatriculare...din RO...Bucuresti, Arad, Constanta.Ai intrat in RO, dezastru, majoritatea au tendinta sa mearga spre axul drumului cu toate luminile posibile aprinse.

Eu unul cred ca luminile la G4 sunt suficient de puternice asa cum le-a facut neamtul. Cred ca era foarte simplu pentru VW sa puna lumini mult mai puternice, dar gandesc totusi ca nu trebuie orbit celalalt participant la trafic, ci sa meaga in siguranta la destinatie.

Fabricantul cred ca a facut un compromis intre lumina suficient de buna si totusi sa nu-l orbesti pe cel ce-ti vine din fata si desigur ca au ajuns la acesta varianta.

Sa-mi zica si mie cineva care-i gaselnita, ca mie poate imi scapa ceva...

Eu unul merg cu faza mica, chiar si pe autostrazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, adevarat ce spui tu dar ai omis ceva: GROPILE ! . Cu faza 'stock" nu prea le vezi sau le vezi tarziu. In schimb, cu becuri mai puternice, le poti observa cu 10-15 m mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca ceva...paote nu ai luat in calcul ca pe majoritatea strazilor din Bucuresti de exemplu ori sunt prost iluminate ori nu sunt deloc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut becuri H7 prin Bucuresti de vreo 2 zile. Vreau sa fie cu lumina alba, sa se "potriveasca" cu LED-urile din pozitii, eventual halogen.

Poate sa-mi zica cineva exact unde gasesc (si pret)? In benzinariile MOL si Petrom nu sunt decat normale - galbui - ca cele originale ale masinii.

@Catalin_M: pune te rog poze cu Osram Silverstar, dar facute ziua ca noaptea e inselatoare poza.

Multumesc.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Eu sunt foarte multumit de X-treme Power de la Phillips. Le-am cumparat pe la sfarsitul lui noiembrie 2007. Am schimbat ce aveam pe masina (ceva Osram) din cauza ca s-au ars ambele becuri de pe faza scurta intr-un interval de cam 3 saptamani. S-a observat diferenta la luminozitate chiar si dupa ce am schimbat primul Osram cu un no-name de 7 lei. Lumina data becul nou era vizibil mai intensa decat cea de la celalalt Osram care inca mai supravietuia. Banuiesc ca obosesc si filamentele dupa un timp(cred ca am citit undeva pe forum ceva despre asta).

Dupa ce am pus Philips-urile si am reglat si farurile(la reprezentanta Audi din CJ) e alta viata :) Poate e doar autosugestie, dar mie imi pare diferenta cer - pamant intre ce aveam si X-treme. Lumina e mult mai intensa si parca un pic mai alba decat ce aveam inainte.

Ca si cost, 2 bucati H7 X-treme Power au fost 90 de lei si reglajul farurilor a fost 23 de lei si ceva maruntis. Consider ca a meritat si pana mor astea si le schimb cu xenon eu sunt multumit de ele.

Numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un mic ajutor din partea dv-stra doresc si eu.

frecvent de 3 luni , la un interval cam de 1 luna m-i-se arde becul de la faza de intalnire si curios numai pe partea dreapta, la inceput cand am cumparat masina avea becuri philips , pana atunci nu am avut probleme , dupa ce s-a ars primul bec philips am cumparat din metro 3 becuri h7 no name la pretul 25 lei toate trei, l-am pus pe primul a durat 2 sapt si s-a ars, am pus altul 1 luna , iar al 3 -lea a tinut 3 sapt si iar s-a ars.

Sa am eu probleme cu instalatia electrica s-au becurile pe care le-am luat sunt de rahat?

In plus vreau si o recomandare din partea dv-stra in privinta achizitionarii altor becuri de calitate, va multumesc>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca este mai la indemana sa schimbi tu becul decat sa faci o vizita la electrician sa vada daca chiar ai o problema sau nu :icon_thumright:.

Ca si marci iti recomand: Philips, Osram, Narva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutari tuturor.

am vazut aici pe forum ca cineva vorbea de bine lampile PIIA. am intrat pe site-ul lor , reprezentanta UK, si am gasit toate detaliile, inclusiv pret. doar ca la puterea becurilor pt H1 & H7 e metionat urmatorul aspect: 55w = 110w. eu inteleg asa: consumul este de 55w(conforme cu cele de pe masina, si deci cu instalatia masinii) iar " puterea luminii degajate" este de 110 w (lucru care contravine legislatiei in vigoare). ii rog pe cei care au cunostinta despre aceste aspecte sa imi ofere lamuririle de care am nevoie. am cerut detalii de pe site dar nu am primit nimic. nu as vrea sa dau aproximativ 120 lire sterline + transport (pozitii, faza scurta, faza lunga) doar pentru a constata ca nu le pot folosi, sau le pot folosi pe barba mea (amenda+retinut talon).

Modificat de sile802002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit confirmarea de la producator. consuma 55 w dar "elibereaza" 110w. deci pentru doritori e problema cu "un politist"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand mi-am schimbat si eu becele la faza scurta deoarece unul mi se bulise. Ca sa nu mai deschid un nou topic si pt ca se inrudeste cu acesta am si eu o intrebare.

Se poat regla becurile "in fata blocului"?? Si cand spun reglat ma refer la faptul ca dupa ce le-am schimbat, numai aiurea bat. In principal faza lunga. Nu mai imprastie lumina cum ar trebui ci bat ambele faruri undeva spre cer... aproximativ ;). Faza scurta e OK, adica pe un perete se vede clar nivelul... cu toate ca si asta cred ca e putin deranjata deoarece nu bate uniform sub acel nivel.

In caz ca respectiva operatie nu se poate realiza decat la un service.. ceva, aveti idee prin Iasi unde as putea merge??

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

SAl,am schimbat si eu becurile pe faza scurta si pozitie.Pe faza scurta am pus Philips Vision Plus si pe pozitie Philips Blue Vision,si vreau sa va zic ca sunt super multuimit.Parerea mea este ca merita sa achizitionezi acest tip de becuri.Vision plus le-am luat din OMV si Blue de la Auto Kappa.primele m-au costat 105 ron si celelalte 18 ron setul.

Modificat de abyss_77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 75ron am luat Phillips X treme power H4 de la Aspad. Stii cat erau Vision plus acolo? Nu-ti spun ca te oftici.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresc a schimba beculetele de la numarul de inmatriculare de pe spate cu unele pe albastru , trebuie sa am vreo autorizatie ceva ? ... am vazut la destui dar am si auzit ca nu ai voie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legal nu ai voie ca nu cred ca ai sa gasesti becuri colorate autorizate RAR iar in lege scrie : modificarile se fac doar cu piese omologate RAR (asta e esenta) iar ca incadrare e contraventie si se sanctioneaza cu puncte XXX si retinerea certificatuluipana la remediere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

In urma cu 2 ore le-am schimbat si eu: faza scurta, Vision Plus ; Faza lunga, Bosch DayLight (park asa se numeau :) , le-am pus pe astea pt k le-am primit cadou), proiectoare Philips Blue vision

SUPER multumit !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@ The IOP

Ai rezolvat ceva cu reglarea "in fata blocului"

@ restul cititorilor :offtopic:

am vazut ca este o schema pentru schimbat becuri/led`uri dar e doar pentru "fata masinii". Pentru spate...e ceva special ? Am vazut acolo parca 3-4 suruburi si niste conectori ... ma gandesc as imi bag si eu nasul deoarece partea stanga-spate e cam "moarta".

Multumesc,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@diabboliq

M-a ajutat un prieten sa mai fac ceva ajustari, dar tot nu sunt foarte multumit. Mi se pare ca lumina nu e imprastiata suficient (in fata farurilor e foarte luminat iar spre extremitati mai putina lumina)... poate asa trebuie sa fie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

@The IOP -> important e ca merge... Momentan nu mai am bani...dar cum fac rost, ma bag si eu la ceva modificari. Poate mai vorbim sa ma indrumi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!