Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Este subforum dedicat I.C.E .. continuati discutia acolo, exista si alti doritori/interlocutori :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit.. merci mult..

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea elegence stiu ca are oglinzi cu iluminarea spatiului de intrare in masina.

Stie cineva cum se aprind?

Au temporizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aprind frumos... :icon_cool:

lasand gluma la o parte. este luminat spatiul de intrare din dreptul oglinzilor. chiar este foarte folositor si de asemenea foarte estetic. daca ai senzor de ploaie (oglinda retrovizoare anti-orbire), luminile se vor aprinde doar noaptea. temporizarea este aceasi cu a luminilor din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de oglinzile cu iluminarea spatiului de intrare in masina.. in oglinzi nu exista decat becurile de semnalizare.. alea se parind? deci e o lumina galbena? cum ajunge lumina aia pana la pamant in asa fel incat sa-mi lumineze calea? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genu

mo_06skoda2.jpg

Modificat de TBD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu-mi e f clara optiunea asta si daca e sau nu este deoarece:

- oglinzi cu iluminarea spatiului de intrare in masina sunt optionale pe Elegance (de ce ar mai fi)

- la dotarile masini pe la dealeri si pe site spune doar de oglinzi laterale cu semnalizatoare incorporate si NIMIC de iluminarea spatiului in masina

Pana nu vine a mea nu stiu ce sa zic. Cineva zicea ca ar avea...sper ca nu aceeasi persoana care a avut si scut de plastic din fabrica fara sa-l ceara...probabil masinile veneau in 2004-2005 mai accesorizate

Eu unul sunt cam sceptic ca ar lumina intrarea in masina. Eu cred ca mai e un rand de becuri care ar trebu sa fie dispuse cumva "sub oglinda" si care ar bate alfel...cine are O2 Elegance sosita in ultimele 2 luni sa spuna daca are ghidusia cu iluminarea "spatiului de intrare"...e cel mai bine

Imi suna cam in genul chestiei cu modificarea unghiului oglinzilor la mersul cu spatele la toate octaviile si era falsa...

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genu

mo_06skoda2.jpg

TBD, toate Octaviile Elegance au optiunea asta? daca da, cand si cum se activeaza.... cand deblochezi usile din telecomanda se aprind automat? (sau tre sa ai Light Assistant? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se activeaza cand deblochezi usile din telecomanda si eu stiu ca sunt by default la Elegance

e o ghidusie faina - folositoare si de efect. mai ales noaptea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta poza

Da, este un rand de becuri (sau LED-uri) langa LED-urile folosite pentru semnalizare. Ajuta cand cobori in miezul noptii sa vezi balta in care urmeaza sa calci :lol:

post-74-1184262178_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta poza

Da, este un rand de becuri (sau LED-uri) langa LED-urile folosite pentru semnalizare. Ajuta cand cobori in miezul noptii sa vezi balta in care urmeaza sa calci :lol:

dar ele se aprind si ziua, nu? (ca n-am senzor de lumina pe masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ziua nu se aprind, am senzor de lumina. Banuiesc ca fara senzor se aprind tot timpul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine ziua nu se aprind, am senzor de lumina. Banuiesc ca fara senzor se aprind tot timpul....

nu stiu de ce am o presimtire, ca sistemul asta merge doar la masinile cu senzor de lumina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se aprind tot timpul daca nu ai senzor de lumina - dar in timpul zilei nu prea le observi

Bogdan V: la mine merg si 100% nu am senzor.

Modificat de TBD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha.. mie imi vine masina in Oct deci pana atunci va mai stresez cu intrebari :D

mai am una.. stiu ca s-a mai vb despre asta (am mai citit si eu) dar nu mai tin minte... cum se intra in setarile alea de la MaxiDOT? (alea in care setezi sa se inchida usile.. etc).. pe ce apas? cat timp? ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) apesi pe sageata jos ( A )

2) tii cam 2 secunde

3) apare meniul si te plimbi cu jos/sus ( A ) si enter/ok ( B )

post-8302-1184264000_thumb.jpg

Modificat de TBD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) apesi pe sageata jos (A)

2) tii cam 2 secunde

3) apare meniul si te plimbi cu jos/sus (A) si enter/ok (B)

Mersi mult! o sa incerc cat mai curand (la toamna :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fratilor. acum octavia 2 pe versiunea elegance vine fara iluminarea spatiului de intrare in masina in standard? trebuie sa il comanzi separat? :P

:lol: acum inteleg de ce cand am configurat o skoda octi 2 elegance saptamanile trecute, mi-a iesit cu vreo 1500 euro mai ieftina. inteleg ca s-a mai ieftinit dar s-au si scos optionale. ce nenorociti.

referitor la luminile de intrare de pe oglinzi, nu sunt cu led, sunt alte becuri decat cele ale semnalizarii, se aprind in acelasi timp cu lumina interioara (ca la orice masina, cand descui, se aprind luminile din interior). se aprind tot timpul (adica si ziua si noaptea) daca nu ai senzor. (acest senzor apare cand comazi cel putin optiunea "senzor pentru ploaie si lumina retrovizoare cu efect antiorbire" si nu e conditionat de optiunea "functie coming/leaveing home") s-a mai discutat pe forum. daca nu ma credeti cautati. :lol:

si da. e de efect optiunea si se vede foarte frumos pe inserat cand e masina proaspat spalata. :lol:

ps: @andreiO2: ai sperat sa nu zic si de lumini ca de scut dar asta e. chiar se pare ca veneau mai accesorizate in 2005.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi_fan asteptam posturi de la cineva cu Elegance fara alte optiuni la oglinzile laterela (alte packuri ) sa vedem daca are iluminarea spatiului de intrare in masina la masina sosita de curand . Pe brosura de pe www.skoda.ro si pe situl Avia Motors apare clar la Elegance optiunea ca fiind PREZENTA (si semnalizatoare la toate inclusiv classic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am Octtavia II 2.0 Elegance, fara nici o optionala in plus la oglinzi, si are iluminarae spatiului de access in masina , standard. Masina o am de 3 saptamini, fabricata in saptamina 23, deci e MY2008. In talon scrie fabricata in 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragosv multumim cred ca e destul de clar ca au toate dupa mine daca pe MY2008 este...si stai putin chiar asa scriu in talon 2008 la masina. Oricum in cartea masinii sau undeva nu scrie data REALA de productie si/sau achizitie? Oricum daca verifici cu VIN-ul iti arata data reala cand a iesit din fabrica ma indoiesc ca poti la revanzare la revindere sa spui ca e masina din 2008 nu? :P Ar fi fain dar nu cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in talon anul fabricatie va aparea in felul urmator.

ex: ce e produs intre 1 iulie 2007 - 30 iunie 2008 apare an fabricatie 2008

ce e produs intre 1 iulie 2008 - 30 iunie 2009 apare an fabricatie 2009.

nu ai cum sa zici ca e fabricata 2008, ca scrie pe talon scrie data primei inmatriculari :P (se presupune ca esti primul proprietar si ca vinzi tot tu masina)

si la mine in talon scrie fabricata 2006 desi masina e fabricata august sau septembrie 2005 (oricum, am gasit un mic biletel, in ceha, in cartea masinii sau torpedou pe care era scrisa data fabricatie sau data la care a fost urcata pe tren. o sa ma uit si o sa va zic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragosv multumim cred ca e destul de clar ca au toate dupa mine daca pe MY2008 este...si stai putin chiar asa scriu in talon 2008 la masina. Oricum in cartea masinii sau undeva nu scrie data REALA de productie si/sau achizitie? Oricum daca verifici cu VIN-ul iti arata data reala cand a iesit din fabrica ma indoiesc ca poti la revanzare la revindere sa spui ca e masina din 2008 nu? :lol: Ar fi fain dar nu cred...

Dap, exact asa scrie. Anul fabricatie 2008. Dar cum zicea si Audi_fun , la data inmatricularii scrie 05.07.2007, deci nu poti sa zici ca masina e din 2008 :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e fix ..ZERO :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...stie cineva,fata de la portierele din fata este din 2 bucati sau dintr-una???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!