Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Iata si Vega si Lyra.. si Vega pe masina :D

post-74-1182200467_thumb.jpg

post-74-1182200477_thumb.jpg

post-74-1182200524_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum sta treaba cu cei 100 L de combustibil de la Porsche Leasing?

A fost (si parca inca mai e) promotia la leasing, dar masina mea a venit cu rezervorul gol. Un prieten a primit cei 100 L dupa o luna si un pic. Stie cineva cum sta treaba exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 2 zile sunt fericitul posesor al unei Octavii II elegance, 140 CP, ESP, etc. Dupa 2 zile sunt super incantat, masina merge super, totul pare ok. Am o intrebare. Stiti daca trebuia sa aiba priza 12 V in portbagaj ? Eu nu am gasit, daca nu am , era o optionala si nu am fost atent ? Colegii de servici au o Fabie si un Roomster, si ambele au priza de curent in portbagaj. Octavia nu are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar combi stiu ca are priza in portbagaj. Eu la OII Trend nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu la Elegance nu am :lol: Doar la combi e :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine daca a luat cineva splitter pentru alimentarea de 12V. Am detectorul de radar si vreau sa pun un PNA si alimentatorul pentru telefonul mobil. Am vazut ca exista pe okazii.ro niste "triple". A luat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ocazii.ro le vezi in poza.. da fuga pana la Carrefour .. le vezi live :icon_thumright: eu am vazut ca au asa ceva

Modificat de DRAPAR
Nu e nevoie de quote la postul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe modele.. unele raman in briketa si au mai multe iesiri.. altele sunt cu fir... uite 2 poze ca ex..

.. in poza a 2-a e un exemplu cu 2 iesiri.. am vazut si cu 3.. adica ca primul dar fara fir

post-13747-1182840758_thumb.jpg

post-13747-1182840765_thumb.jpg

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii c4linutz!

Cand am drum in Bucuresti o sa ma duc sa-mi iau si eu una. Ma batea gandul sa iau de pe okazii.ro, dar acolo am vazut doar cu fir si culoare albastra (care nu ma incanta pentru ca am interiorul negru). In poza nu se vede prea bine daca are ambele intrari in capat. O sa ma holbez bine la ea in Carrefour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macosoft

ti-am promis poze ti-am adus :P si ti le-am adus cu tot cu pret :icon_thumright:

avea si modelul cu fir dar ai zis ca nu vrei din ala asa ca am facut la celalalt :P nu am mai gasit cu 3 iesiri ;)

post-13747-1182870505_thumb.jpg

post-13747-1182870509_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posturile off-topic au disparut.

Haideti sa nu poluam topicul cu intrebari sau probleme care nu sunt direct legate de Octavia 2.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in continuarea intrebarilor :stupid:,

voi v-ati prins presurile originale in acele suruburi ? Cum le-ati montat, pur si simplu se insurubeaza in mocheta ? merita sa facem operatiunea sau mai bine mergem fara acele suruburi ? La O I imi intra destul de des presul sub pedale, dar la OII nu s-a intimplat niciodata. Par destul de bine profilate presurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat presuri de cauciuc cu insertie textila de la PBA cand a venit masina. Nu le-am prins si nici nu le prind, ca stau destul de bine asa. In plus cand ma duc cu masina la spalatorie nu o sa desurubez de fiecare data presurile :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se insurubeaza in mocheta. Nu trebuie desurubat pt a scoate presul, odata prinse in mocheta poti sa le uiti acolo suruburile. Au un sistem mai inteligent ca sa scoti presul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am OII din semnatura si am comandat optional Hill Hold Control . Acum vine si intrebarea Ce face HHC-ul si cind se activeaza ? Cum se foloseste, inca nu am avut timp sa ma duc duc undeva in panta sa vad daca merge sau ce presupune. Am cutie manuala cu 5 trepte.So help...Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HHC-ul din cate stiu eu este asistenta la plecarea de pe loc din panta...adica masina nu mai are senzatia aia de a lua-o in spate cand lasi frana de mana jos....cel putin asta stiam eu... :Driver:

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci HHC se activeaza automat intr-o panta/deal mai mare de 5% unghi (parca asa citisem).

Cum verifici? Cauta o panta mai abrupta si franeaza . Apoi da drumu la frana si o sa vezi ca ramai "agatat" ca si cum ai frana apasata, insa asta doar pt cateva secunde, indeajuns sa poti baga in a 1-a si sa accelerezi. :Driver:

Unii o sa zica, ca este pt. doamne, insa parerea mea este ca e folositor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci HHC se activeaza automat intr-o panta/deal mai mare de 5% unghi (parca asa citisem).

Cum verifici? Cauta o panta mai abrupta si franeaza . Apoi da drumu la frana si o sa vezi ca ramai "agatat" ca si cum ai frana apasata, insa asta doar pt cateva secunde, indeajuns sa poti baga in a 1-a si sa accelerezi. :rolleyes:

Unii o sa zica, ca este pt. doamne, insa parerea mea este ca e folositor...

Multumesc saptamina asta am de gind sa o testez. Cum ati facut rodajul SKODEI? Am citit ca in primii 1500 km masina nu trebuie sa depaseasca 2/3 din turatie. nu cred ca e indicat sa merg cu ea direct in aglomeratia din Bucuresti . Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula este indicat ca rodajul sa se faca parcurgand un drum ceva mai lung intre 2 localitati si sa se evite la inceput rularea in ciclul urban (mai ales in Bucuresti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, asa ma gindeam si eu. Asa ca in Week-end am de gind sa ma duc pina la Pitesti si inapoi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca servodirectia electromecanica iti usureaza munca la parcari mai ales sau la viraje la viteza mica,dar am o intrebare pe la 190km/h ca sa schimb benzile tre sa depun un efort destul de mare,este normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca servodirectia electromecanica iti usureaza munca la parcari mai ales sau la viraje la viteza mica,dar am o intrebare pe la 190km/h ca sa schimb benzile tre sa depun un efort destul de mare,este normal ?

din cate stiu eu .. la viteze mai mari servodirectia se intareste....gandeste-te ce ar insemna la 190 km/h cum zici u sa misti incet de volan si sa ia viraje. mi se pare normal sa fie ceva mai greu de manevrat... acum depinde ce intelegi u prin "efort detul de mare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mi se pare normal ce zici ,dar totusi parca as trage de volan la o masina fara servodirectie care sta pe loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!