Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

@ciolib nu mi-ai răspuns la ce am întrebat. Sunt aproape sigur ca nu ai mașina de noua și nu știi istoricul real...deci poate chiar a fost schimbata axa cu came și tacheti, sau poate nu..dar măcar un EGR nu are cum sa nu pice în atâția km, plus altele, e o uzura normala, oricât ai îngriji o mașină...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV mașină o am de la 80.000 km si avea carte service. EGR -ul l-am curățat când am schimbat turbina. Când ajung la calculator o sa postez si poze. In familie mai am un Passat cu peste 400.000 km, cumpărat la 130.000 km la care am curățat doar turbina si merge fara probleme. Poate sunt eu mai norocos :). Eu fac revizii la fiecare 15000 km si schimb toate filtrele , nu fac rabat la calitatea pieselor puse pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil chiar ești norocos dacă nu ai schimbat decât turbina în toți km ăștia. Și eu schimb toate filtrele și uleiul la 10mii km și pana acum nu am probleme decât cu ambreiajul pe care as vrea să-l schimb pe la 100 de mii km. (acum am 94500) totuși ma mir ca ambreiajul încă te tine (dacă e cel original)....în general pica pana la 200 de mii, oricât de frumos ai merge...

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era sa pice pana in 200.000 km  nu le mai cumpara nimeni masinile, daca te referi la turbina si axe . Ambreiajul inca tine bine, volantul are un mic tremurat la relanti dar nimic grav.

Imaginile promise cu, clapeta si EGR-ul inainte si dupa curatare:

post-102797-0-90344600-1433436460_thumb.

post-102797-0-20419600-1433436474_thumb.

post-102797-0-37118800-1433436481_thumb.

post-102797-0-96199600-1433436493_thumb.

post-102797-0-23590100-1433436499_thumb.

post-102797-0-04852300-1433436504_thumb.

Modificat de ciolib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sa ramai uimit. Pe 1z3 a picat volant si la 30 k, chiar si la mai putin. In garantie s-a rezolvat cu volant cu masa simpla. Sa fie siguri ca nu mai pica. Asta prin UK. Nu ma mir sa existe si la noi cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la turbină

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci scuze :). Ramasesem "blocat" la ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciolib eu ma refeream tot la ambreiaj, ca pana la 200 de mii pica în general, ma mir sa fie cel original pe mașina ta. Nu știu pe nimeni pe care sa îl fi ținut atât ambreiajul, dar nu e imposibil probabil. Și eu am tremurat la plecarea de pe loc uneori, EGR deja da semne mici de oboseală.. Și nu are decât 95 de mii km, în care nu am mers subturat, ba chiar vede des 3500-4000rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am 277 000km cu ambreiajul original si inca merge foarte bine, turbina si ea e originala, egr-ul a fost schimbat, debimetru original (stantat 2004). Masina nu a prea fost folosita in ORAS!

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am pus si o poza dar nu a luat o, e prea mare. Am găsit pe aliexpres un cablu cu mufa jack pentru auxiliar si întrebam dacă se poate monta așa ceva la o Octavia 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui si ce player ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am pus si o poza dar nu a luat o, e prea mare. Am găsit pe aliexpres un cablu cu mufa jack pentru auxiliar si întrebam dacă se poate monta așa ceva la o Octavia 2006.

 

daca ai o unitate care acum citeste mp3, da - merge instalat. Daca e fara mp3, trebuie altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Closed. Numai probleme tehnice nu se mai discuta pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!